زباله‌های حاشیه تالاب استیل جمع‌آوری شد

آستارا- ایرنا- دوستداران محیط زیست در آستارا با حرکتی فرهنگ‌ساز، زباله‌های اطراف تالاب استیل این شهرستان را جمع‌آوری کردند.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان آستارا عصر شنبه گفت: در این برنامه فرهنگی جمعی از شهروندان، مسئولان، محیط بانان، دوستداران محیط زیست و نیروهای شهرداری حدود ۳۰۰ کیلو زباله را از اطراف تالاب استیل جمع آوری و به محل دفن زباله منتقل کردند.

مصطفی فلاح افزود: زباله مهم ترین عامل تهدید نظام طبیعی تالاب استیل آستارا محسوب می شود و به همین سبب مسافران و گردشگران شهرستان آستارا باید از ریختن هر گونه پسماند در حاشیه آن خودداری کنند.

وی اظهار کرد: استیل، یکی از سرمایه های طبیعی و خدادادی شهرستان آستاراست و همه باید در راستای صیانت از این منطقه کوشا باشیم و آن را به درستی برای نسل های آینده حفظ کنیم.

وی بیان کرد: بهتر است با ریختن زباله در سطل های تعبیه شده در اطراف اینگونه مناطق طبیعی، نسبت به حفظ و صیانت از محیط سبز و زیبای خود تلاش کنیم.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست آستارا گفت: استیل یکی از مناطق نمونه گردشگری استان گیلان محسوب می شود و از رانندگان انتظار داریم تا از شستشوی ماشین ها و کامیون ها در کنار تالاب و ریختن روغن، نفت و گازوئیل به آب خودداری کنند.

فلاح ادامه داد: ضایعات بسته بندی محصولات کشاورزی، تهدیدات زیست محیطی به همراه دارد و زباله‌های کارگاه‌ها نباید در حاشیه استیل رها ‌شود و دارندگان امکانات بسته بندی محصولات کشاورزی، پسماند کارگاه‌های خود را به محل دفن زباله در داداش آباد منتقل و از ریختن آن به طبیعت خودداری کنند.

 وی گفت: برنامه‌های فرهنگی محیط زیست بهانه‌ای برای حفاظت از این گنجینه خدادادی است و از بین رفتن گونه‌های گیاهی و جانوری، خشکی تالاب و رودخانه‌ها و پسماند کشاورزی و صنعتی، محیط زیست را به خطر می اندازد.

تالاب استیل با ۱۳۸ هکتار وسعت از مناطق گردشگری آستاراست و در این شهرستان روزانه به طور میانگین، ۱۲۰ تن زباله تولید و در منطقه داداش آباد در نزدیکی ساحل خزر دفن می‌شود.

رزمایش اطفای حریق در آستارا برگزار شد

رزمایش اطفای حریق به مناسبت هفته پدافند غیر عامل با حضور نیروهای آتش نشانی در پارکینگ بازار ساحلی آستارا برگزار شد.

 شهردار آستارا در حاشیه این رزمایش گفت:  هدف از برگزاری این برنامه حفظ آمادگی تیم های امدادی ایستگاه آتش نشانی در نقاط حساس و پرتردد نظیر بازار ساحلی بود و در آن آتش نشانان به خاموش کردن لاستیک و کپسول های گاز اقدام کردند.

جواد معیتی افزود: در این رزمایش دو خودرو با ۱۰ آتش نشان حضور داشتند و فراگیری راه  های مقابله با آتش سوزی برای آحاد مردم و به خصوص بازاریان ضروری است.

وی اظهار کرد: بازاریان و کسبه شاغل در بازار ساحلی، باید به پوشش بیمه آتش‌سوزی مغازه‌های خود اقدام و در کلاس های آموزشی با موضوع چگونگی اطفای حریق با کپسول آتش نشانی شرکت کنند.

وی اضافه کرد: بازار ساحلی محیطی سرپوشیده دارد و به هنگام وقوع آتش‌سوزی، حضور ماموران آتش‌نشانی در آن مشکل خواهد بود و ایجاد غرفه اطفای حریق در بازار ساحلی آستارا پیگیری می شود.

ایرج خلیلی رشید مسئول واحد آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری آستارا نیز گفت: ایمنی و راه های مقابله با آتش سوزی، توسط سه مربی در مدارس، اماکن عمومی و اداره ها آموزش داده می شود و ظرف یکسال قبل، یک هزار و ۶۰۰ نفر در شهر آستارا آموزش دیده اند.

به مناسبت هفته پدافند غیر عامل عملیات امداد و نجات و اطفای حریق امروز با همکاری جمعیت هلال احمر و آتش نشانی در محوطه اداره کل گمرک آستارا نیز برگزار شد.

هشتم تا چهاردهم آبان ماه هفته پدافند غیر عامل است. واحد آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری آستارا با ۱۷ نیروی انسانی، شش خودروی سنگین، نیمه سنگین و امداد و دو تانکر آب رسان فعالیت می کند. 

شهرستان مرزی بندر آستارا با ۹۱ هزار نفر جمعیت در منتهی الیه غرب استان گیلان و همسایگی جمهوری آذربایجان واقع است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 3 =