یمن خواستار خروج سریع نیروهای سودانی از این کشور شد

تهران-ایرنا- «یحیی سریع» سخنگوی نیروهای مسلح یمن امروز (شنبه) با بیان اینکه بیش از ۴ هزار نظامی سودانی در جنگ یمن کشته شده اند، خواستار خروج سریع این نیروها از یمن شد و تاکید کرد که ارتش سودان باید از مردم خود و کشورش دفاع کند نه از نظام های دست نشانده واشنگتن و تل آویو.

به گزارش شبکه خبری المیادین، سریع افزود: نظام های عربستان و امارات از مزدوران سایر کشورها  وامکانات مادی آنها برای ادامه تجاوز به یمن سوء استفاده می کنند.

وی ادامه داد: ما اطلاعات کاملی درباره نوع و سطح مشارکت کشورهای که در این تجاوز دخالت دارند، در اختیار داریم. یکی از این کشورها، سودان است که نظامیانش را در ازادی دریافت پول برای جنگ به یمن فرستاده است.

سریع گفت: سودان نظامیانش را به جنگ زمینی فرستاده که بسیاری از کشورها از مشارکت در آن صرفنظر کردند.

این مقام یمنی گفت که رهبران ما پیشتر بر نقش مردم سودان در پایان دادن به این مشارکت و استواری روابط دو ملت یمن و سودان تاکید کرده بودند.

وی با بیان اینکه نیروهای سودانی در این تجاوز متحمل خسارت های زیادی شدند، افزود که طی چند ماه اخیر ۱۸۵ سودانی در جبهه های مختلف نبرد در یمن کشته یا زخمی شدند.

به گفته سریع، نیروهای یمنی توانستند در سال جاری ۴۵۹ سودانی را به قتل برسانند که در مجموع تعداد نظامیان کشته شده سودانی به بیش از هزار و ۳۵۴ نفر رسیده و دست کم ۴۰۰ نفر هم مفقود شدند.

وی تصریح کرد، در طول جنگ یمن بیش از ۸ هزار نظامی سودانی کشته یا زخمی یا مفقود شدند که ۴ هزار و ۲۵۳ نفر از آن ها کشته شدند.  

این مقام نظامی یمن گفت: مردم سودان هم مانند بسیاری از ملت های عربی و مسلمان دیگر در معرض اخبار نادرست رسانه ها قرار دارند و واقعیت  ها سانسور می شود.

سریع ادامه داد: نیروهای مسلح یمنی تصاویری از به اسارت گرفتن و اجساد نظامیان سودانی و به غنیمت گرفتن تجهیزات نظامی شان در نبردهای مختلف به نمایش گذاشتند. 

سخنگوی نیروهای مسلح یمن خطاب به مردم سودان گفت: ما با اسیران طبق دین و اخلاق و عادات یمنی و در نهایت احترام رفتار کردیم.

وی با اشاره به شمار زیاد سودانی های مفقود شده گفت که بسیاری از اجساد آنها دفن نمی شود و در جبهه های جنگ رها می شود تا غذای پرندگان شوند.

سریع خطاب به سودانی ها گفت،  آیا ائتلاف سعودی با ارتش شما مانند سایر نیروها برخورد می کند به ویژه آنهایی که در شرکت های امنیتی مشغول هستند؟ 

سریع ادامه داد: ارتش شما (سودان) باید از مردم خود و کشورش دفاع کند نه از نظام های دست نشانده واشنگتن و تل آویو.

این مقام یمنی از مردم سودان خواست که به مسئولیت های اخلاقی خود در حفظ خون سربازانشان عمل کنند، آن ها را به کشور بازگرداند و دوباره حیثیت آنان را احیا کنند.

وی خاطرنشان کرد: مجبور به اتخاذ گام هایی برای وادار کردن نظامیان سودانی جهت پایان دادن به حضورشان در یمن هستیم.

سریع به سودانی های شرافتمند هشدار داد که با بازگرداندن نظامیان سودانی به کشورشان، از خون و جان آنها محافظت کنند.

سخنگوی نیروهای مسلح یمن گفت: هر تشکیلات نظامی موجود در خاک یمن را در حمایت از ائتلاف متجاور صرفنظر از اینکه در کجا قرار دارد، اهداف مشروع برای حمله می دانیم. همچنین می توانیم هر تشکیلات نظامی جدیدی را قبل از رسیدن به اراضی یمن یا آب های منطقه ای هدف قرار دهیم. 

«محمد مختار الخطیب» دبیر کل حزب کمونیست سودان نیز در یک کنفرانس سیاسی در خارطوم پایتخت از دولت کشورش خواست با خروج کامل نظامیان سودانی از یمن از محور عربستان و امارات به عنوان محور عربی واپسگرا موافقت کند.

نیروهای سودانی از ابتدای آغاز تجاوز ائتلاف از هم پاشیده عربی به یمن، از فروردین ۱۳۹۴ با دریافت مزد از عربستان در جنگ یمن، مشارکت فعال و جدی داشته اند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 4 =