نقش مردم خراسان شمالی در کتابخوانی پررنگ‌تر شده است

بجنورد- ایرنا- فعالیت مردم خراسان شمالی در راستای ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی در این استان نسبت به گذشته افزایش محسوسی یافته است.

به گزارش ایرنا مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان شمالی، شنبه در نشست ستاد استانی هفته کتاب و کتابخوانی با بیان این مطلب اظهار داشت: روستای اسپیدان در بجنورد و بزنج در اسفراین در جشنواره روستاها و عشایر دوستدار کتاب عنوان برتر را کسب کردند زیرا مردم این ۲ روستا فعالیت های فرهنگی و ترویجی و نیز برنامه های ابتکاری و خلاقانه ای در زمینه کتاب و کتابخوانی داشتند.

حسین فرخنده افزود: در این ۲ روستا باشگاه های کتابخوانی به راه افتاده و حتی مردم این روستا در مدت ۲ سال کتابخانه ساخته و اقدامات فرهنگی زیادی داشته اند.

وی افزود: حتی در روستاهای خطه مرزی و محروم راز و جرگلان، مردم روستایی به صورت داوطلبانه کتابخانه های خانگی به راه انداخته اند که با استقبال زیادی نیز مواجه شده است.

فرخنده بر تقویت برنامه ها و فعالیت های مردمی، انجمن ها و اقشار مختلف در حوزه ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی تاکید کرد و گفت: نباید دستگاه ها فعالیت‌های فرهنگی را منوط به زیرمجموعه دستگاه خود کنند بلکه باید این فعالیت ها گسترش یافته و در بین اقشار ترویج داده شود که بسیار موثرتر نیز هست.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان شمالی با بیان اینکه فرهنگ کتابخوانی باید در مدارس، دانشگاه ها، مساجد و مراکز فرهنگی ترویج شود، اظهار داشت: این فرهنگ را باید بیشتر در جامعه نهادینه کرد و حتی باید از اقشار مختلف جامعه خواست که همچون جشنواره موفق دوستار کتاب، در این زمینه طرح ارایه دهند.

فرخنده بر مشارکت همه جانبه مردم در اجرای طرح های فرهنگی تاکید کرد و افزود: ساخت کتابخانه بزنج اسفراین به دلیل اینکه مردمی بود به سرعت انجام شد اما ساخت کتابخانه های دولتی در استان گاه تا هفت سال نیز طول می کشد.

وی گفت: در بحث زیرساخت های کتابخوانی نیز اقدامات خوبی در استان انجام شده و در مدت ۲ سال ۲۰ کتابخانه در روستاهای استان ساخته شده و مورد بهره برداری قرار گرفته است.

وی بر تحقق طرح هر روستا یک کتابخانه تاکید کرد و گفت: این طرح در استان مطرح شده است که برای اجرایی شدن آن باید دهیاران و مردم مشارکت بیشتری کنند.

در این نشست شماری از مدیران دیگر دستگاه های فرهنگی نیز برنامه های خود در هفته کتاب و کتابخوانی را تشریح کردند.

هم اکنون ۵۲ باب کتابخانه عمومی در خراسان شمالی با زیربنای ۱۸ هزار و ۴۰۰ متر مربع فعالیت دارند که این غیر از فضاهای کتابخانه ای دانشگاه ها، مدارس، مساجد، ادارات، دستگاه های اجرایی و زندان ها است.

خراسان شمالی ۸۶۳ هزار نفر جمعیت دارد که ۴۴ درصد آنان در روستاها سکونت دارند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =