برپایی نمایشگاهی از دستاوردهای پدافند غیرعامل فارس در شیراز

شیراز-ایرنا-نمایشگاهی از دستاوردهای پدافند غیرعامل فارس با همکاری دستگاه‌های اجرایی این استان در شیراز برپا شد.

مدیرکل پدافند غیرعامل استانداری فارس، شنبه در حاشیه بازدید از این نمایشگاه گفت: پدافند غیرعامل با رویکرد تحقق منویات رهبر معظم انقلاب و عنایت به احکام ابلاغی در این زمینه، رسالت خود را پیش گرفته و برای عملیاتی شدن این مقوله، 2 مولفه اثر گذار آموزش و فرهنگ سازی را سر لوحه کار خود قرار داده و با نگاهی اجرایی و عملیاتی به این مقوله‌ها اهتمام ورزیده است.

قاسم پاک نژاد اضافه کرد: برای پیشگیری از موازی کاری، اتلاف وقت و هزینه، هم افزایی بیشتر، اثربخشی و حصول نتیجه مطلوب در این حوزه، باید تمام دستگاه‌های اجرایی و متولیان امر به صورت هماهنگ و همگام در برنامه‌های آموزشی و همایش‌ها مشارکت داشته باشند.

وی افزود: شناسایی تهدیدها و خنثی سازی آنها درسطوح مختلف جامعه از رسالت‌های مهم این اداره کل است و باید این موضوع با جدیت و برنامه ریزی دقیق پیگیری شود.

پاک نژاد با اشاره به اینکه هشتم آبان‌ ماه سالروز تشکیل سازمان پدافند غیر عامل از سوی رهبر معظم انقلاب است، اظهار داشت: مبدا این روز تا چهاردهم آبان به عنوان هفته بزرگداشت پدافند غیر عامل تعیین شده که امسال نیز برنامه‌های متعددی برای این هفته با شعار محوری، مقاومت و بازدارندگی با رونق تولید، پیش‌بینی شده است.

او گفت: به همین مناسب ویژه برنامه‌های متعددی در استان فارس تدارک دیده شده که در حال اجراست.

نمایشگاه پدافند غیرعامل فارس که امروز (یازدهم آبان) در شیراز گشایش یافت با هدف ارائه عملکرد دستگاه‌های اجرایی استان فارس در حوزه‌های پدافند غیرعامل، ارتقای فرهنگ عمومی، تعالی جایگاه، اهداف و اصول پدافندغیرعامل، هم افزایی، معرفی و شناسایی توانمندی‌های بومی، شرکت‌های دانش‌بنیان و فناورانه برپا شده است.

پدافند غیرعامل به معنای کاهش آسیب پذیری در هنگام بحران، بدون استفاده از اقدام نظامی و صرفا با بهره‌گیری از فعالیت‌های غیرنظامی، فنی و مدیریتی است.
اقدامات پدافند غیرعامل شامل پوشش، پراکندگی، تفرقه و جابه جایی، فریب، مکان یابی، اعلام خبر، قابلیت بقا، استحکامات، استتار، اختفا و سازه‌های امن است.
در پدافند غیرعامل تمام نهادها، نیروها، سازمان‌ها، صنایع و حتی مردم عادی می توانند نقش موثری ایفا کنند.


 

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 12 =