توفان کیار تا ساعت‌های دیگر فروکش می‌کند

زاهدان- ایرنا- مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان گفت: توفان کیار که از سوم آبان در شمال اقیانوس هند فعال شد و اثرهای آن به سواحل جنوب استان نیز رسید، اکنون تبدیل به کم فشاری ضعیفی شده و تا ساعت‌های آینده به طور کامل از بین می‌رود.

محسن حیدری روز شنبه در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: این توفان در شمال اقیانوس هند و در فاصله بیش از ۱۵۰۰ کیلومتری بندر چابهار تشکیل شد و تا فاصله حدود ۷۰۰ کیلومتری از این بندر پیشروی کرد.
وی ادامه داد: توفان کیار پس از رسیدن به عرض های ۱۹ تا ۲۰ درجه شمالی حرکت آن به سوی غرب بیشتر و در نهایت به سمت خلیج عدن منحرف شد.
مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان افزود: ابر توفان کیار از توفان‌های درجه چهار و قدرتمند حاره‌ای محسوب می‌شود که بیشینه سرعت آن در محدوده فعالیتش بیش از ۲۵۰ کیلومتر بر ساعت تخمین زده شد.
حیدری گفت: توفان کیار تبدیل به کم فشار ضعیف شده است و اکنون در عرض ۱۳ درجه شمالی قرار دارد و انتظار می‌رود تا ساعات آینده به طور کلی از بین برود.
او با بیان اینکه مهمترین دلیل تشکیل توفان‌های حاره‌ای افزایش دمای سطح آب اقیانوس ها است، افزود: مهمترین عوامل تضعیف توفان نیز تغییر دمای آب اقیانوس و یا برخورد طوفان به سواحل است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =