ارتباط بین دستگاه قضا با مردم رابطه خادم و مخدوم است

سنندج - ایرنا - دادستان انقلاب و عمومی استان کردستان گفت: ارتباط بین دستگاه قضایی با مردم رابطه حاکم و محکوم نیست بلکه بین خادم و مخدوم است.

محمد جباری روز شنبه در جلسه شورای اداری شهرستان سروآباد اظهار داشت: خدمتگزاری در دستگاه قضایی یک فرصت است و کسانی که در این دستگاه مشغول خدمت هستند، باید قدر مسئولیت و جایگاه خود را بدانند و خدمتگزاری صادقانه و بی منت به مردم را وظیفه خود بدانند.

وی افزود: خدمت کردن در دستگاه قضایی وظیفه ای خطیر است چون همیشه افراد مظلوم و بی دفاعی هستند که به جز خداوند متعال کسی را ندارند و باید هوشیار باشیم که حق و حقوق آنها پایمال نشود.

دادستان انقلاب و عمومی استان کردستان یادآور شد: یکی از وظایف مهم دستگاه قضا رسیدگی به شکایات، دعاوی، اختلافات و تخلفات و رفع آنهاست که در راس رسیدگی به این موارد دادستان ها قرار دارند.

وی اضافه کرد: یکی از مهمترین وظایف خطیر دادستان،  احیای حق و حقوق عامه مردم است که به این حوزه باید توجه ویژه ای شود همچنین بیش از ۸۰ درصد وظایف قانونی دستگاه قضا بر عهده دادستان است.

جباری به وضعیت شهرستان سروآباد در حوزه قضایی اشاره کرد و گفت: ۱۴ سال پیش در این شهرستان مشغول خدمت بودم و اولین اولویت جرایمی که در این شهرستان اتفاق می افتد، بحث مربوط به حوادث و تصادفات رانندگی است.

وی تاکید کرد: با توجه به وضعیت جاده و پر ترافیک بودن مسیر ارتباطی این شهرستان، دادستان باید هم از بعد صیانت و پیشگیری و هم از بُعد احقاق حق و حقوق بیشتر مسایل و پرونده ها را مورد بررسی قرار دهد.

دادستان انقلاب و عمومی استان کردستان افزود: ۲ ویژگی مهمی که در شهرستان سروآباد وجود دارد، همدلی بین مردم و همدلی بین مسئولین است که باعث شده ریشه بسیاری از مشکلات و معضلات اجتماعی در این شهرستان قطع شود.

وی یادآور شد: در شهرستان سروآباد مشکلات و اختلافات خانوادگی بسیار پایین است و در رده های پنجم و ششم پرونده های قضایی استان کردستان قرار دارد این مهم باعث شده بسیاری از معضلات اجتماعی که در سایر نقاط کشور وجود داشته باشند در این شهرستان کمتر باشد.

جباری اضافه کرد: کانون گرم خانواده بسیار مهم است و دادستان باید به این مهم توجه داشته باشد که سرمایه گذاری در این حوزه باعث می شود ریشه بسیاری از مشکلات و معضلات اجتماعی کاهش پیدا کرده و آمار پرونده های دستگاه قضایی نیز به مراتب کاهش پیدا کند.

فرماندار سروآباد نیز در این جلسه اظهار داشت: این شهرستان از قدیم الایام مهد علما، عرفا و بزرگان دین بوده و کمتر مشکلات و معضلات اجتماعی در آن وجود داشته است.

کامیار میرزایی افزود: فرهنگ غنی و اعتقادات دینی مذهبی مردم سروآباد باعث شده آمار مشکلات و پرونده های قضایی در این شهرستان بسیار پایین باشد و می توان گفت سروآباد یکی از شهرستان های پاک استان کردستان در بحث مسائل قضایی است.

وی با اشاره به انتصاب رئیس جدید قوه قضاییه گفت: از زمان انتصاب حجت الاسلام والمسلمین رئیسی در ریاست دستگاه قضایی کشور آمار مبارزه با فساد و مشکلات اجتماعی افزایش یافته و همین امر باعث دلگرمی مردم شده است.

دادستان جدید سروآباد نیز در این جلسه با تقدیر و تشکر از حسن نیت مسئولان قضایی استان کردستان در انتصاب وی اظهار داشت: تمکین به قانون اساسی یک اصل و یک ضرورت است.

حجت الاسلام فرهاد عاصمی افزود: قضاوت شغل انبیا و وظیفه خطیری است که باید در برابر آن مسئول و پاسخگو باشیم و باید تمام توان و تلاش خود را بکار گیریم تا حق و حقوق هیچ انسانی ضایع نشود.

وی تاکید کرد: برای این انقلاب و نظام شهید دادیم و امروز باید امانتدار خون پاک شهدا باشیم و کاری کنیم که حق به حقدار برسد.

حجت الاسلام عاصمی با اشاره به وضعیت فرهنگی شهرستان سروآباد گفت: با توجه به اینکه سروآباد یک شهرستان فرهنگی و پاک است این یک نقطه امید و دلگرمی برای مسئولان قضایی است.

در پایان از زحمات جواد مصطفایی دادستان سابق تقدیر و حکم انتصاب حجت الاسلام فرهاد عاصمی به عنوان دادستان جدید سروآباد به وی ابلاغ شد.

شهرستان سروآباد با ۲ بخش مرکزی و هورامان با بیش از ۵۰ هزار نفر جمعیت در فاصله ۹۰ کیلومتری از غرب سنندج مرکز استان کردستان واقع شده و ۲۴ کیلومتر مرز با کشور عراق دارد.  

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =