احکام متخلفان ساخت‌ و ساز غیرمجاز در حریم رودخانه‌ها با قوت اجرا شود

اصفهان- ایرنا- استاندار اصفهان گفت: لازم است قوانین و احکام قضایی درباره متخلفانی که اقدام به ساخت‌ و ساز غیر مجاز در حریم رودخانه‌ها کردند با قوت و اقتدار در استان اجرا شود.

عباس رضایی روز شنبه در نخستین جلسه ستاد هماهنگی، پیشگیری و فرماندهی عملیات پاسخ به بحران استان در استانداری افزود: هرگونه ساخت‌ و ساز در حریم رودخانه‌ها باید با استعلام شرکت آب منطقه‌ای باشد و هیچ مجوزی از سوی دستگاه‌های اجرایی بدون استعلام از این شرکت، صادر نشود.

وی ادامه داد: شرکت آب منطقه‌ای باید در ۱۵ روز به استعلام‌ها پاسخ دهد در غیر این صورت به‌ منزله پاسخ مثبت است.

رضایی با تاکید بر اینکه مدیریت‌های مختلف باید با کسانی که به حریم رودخانه تجاوز می‌کنند بر اساس قانون، برخورد کنند، اظهارداشت: ابتدا باید به آنها اخطار داده و بعد با همکاری محاکم قضایی با آنها برخورد شود.

وی با اشاره به اینکه اقداماتی قبل از ابلاغ قانون پیشگیری از بحران، انجام و سازه‌هایی در برخی مسیل‌ها ساخته شد، تصریح کرد: در یکی دو مورد مسکن مهر در این حریم‌ها ساخته شد که تصمیم به تغییر مسیر مسیل‌ها گرفته شد.

رضایی با بیان اینکه ممکن است نصب تابلوهای هشدار درباره حریم رودخانه و مسیر مسیل‌ها کارایی لازم را نداشته باشد، اضافه کرد: در این زمینه باید نظارت موثر صورت گیرد و تصرف‌های انجام شده، آزاد شود.

استاندار اصفهان ادامه داد: قانون جدید پیشگیری از حوادث و بحران، شهریور امسال توسط رییس جمهوری و دولت ابلاغ شد اما هنوز آیین‌نامه اجرایی آن به استان‌ها ابلاغ نشده هر چند در ۶ ماه هیات دولت وقت دارد که آیین‌نامه آن را تدوین کند.

وی با بیان اینکه دیدگاه‌های مسئولان استان درباره این قانون جمع‌بندی و به دولت منتقل می‌شود، خاطرنشان کرد: تفاوت این قانون با دستورالمعل‌های گذشته این است که در قالب بخشنامه نمی‌باشد و بیشتر به پیشگیری پرداخته است.

رضایی با اشاره به اینکه عدم ابلاغ آیین‌نامه های قانون مذکور، نافی مسئولیت‌های سازمانی نیست، تصریح کرد: امکانات امدادی استان و آموزش‌ به نیروهای عملیاتی باید تقویت شود تا بتوانند به موقع در هنگام بحران‌ها، پاسخ دهند.

وی با تاکید بر اهمیت بیمه شدن انواع محصولات کشاورزی و دامی، اضافه کرد: سازمان‌های بیمه گر نیز باید نهایت همکاری را در این زمینه داشته باشند زیرا برای آنها نیز بازار خوبی ایجاد و از طرفی جلوی ضررهای مالی گرفته می‌شود.

استاندار اصفهان با بیان اینکه قرار نیست برخی امکانات و تجهیزات به مانند موزه نگهداری شود، گفت: در مواقع بحرانی باید همه امکانات مورد نیاز در اختیار سازمان‌ها و دستگاه‌های متولی از سوی بخش‌های مختلف قرار گیرد.

وی، خواهان جدی گرفته شدن اخطاریه‌ها و هشدارهای جوی شد و خطاب به مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان تاکید کرد: اگر هوا ناسالم و آلایندگی آن از حد مجاز رد شد، تعطیلی اعلام کنید زیرا سلامتی مردم برای ما از همه چیز مهمتر است.

رضایی همچنین با ابراز نگرانی نسبت به وضعیت بازارها و اماکن تاریخی اصفهان، اضافه کرد: هزاران سیم در بازار اصفهان به چشم می‌خورد که احتمال هرگونه حادثه و حریق در آن وجود دارد و لازم است این موضوع توسط میراث فرهنگی، آتش نشانی و صنف بازاریان با مدیریت شهرداری حل شود.

وی ادامه داد: این دغدغه در بازارهای نجف‌آباد و کاشان نیز باید پیگیری شود و رسیدگی به ساختمان‌های متروکه در دستور کار قرار گیرد.

استاندار اصفهان از مسئولان دستگاه‌های اجرایی استان نیز خواست تا آمار واقعی ارائه کنند زیرا برخی اعتبارات مانند خشکسالی بر مبنای آمار و اطلاعات داده شده، تخصیص می‌یابد.

رضایی بر استفاده از ظرفیت‌های دانشگاهی و مراکز بهداشت و آموزش و اطلاع رسانی به مردم برای اجرای طرح‌های پیشگیری و پیش‌بینی و اطلاع‌رسانی به موقع درباره رخدادهای جوی مانند سیل، تگرگ و سرمازدگی نیز تاکید کرد.

وی با بیان اینکه دستگاه‌های اجرایی باید همواره برای هرگونه حادثه یا بحران، پیش‌بینی‌های لازم را داشته باشند، خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه همه نانوایی‌های اصفهان از سوخت گاز استفاده می‌کنند مقرر شد تا حدود ۴۰ درصد آنها به سوختی غیر از گاز نیز مجهز شوند تا در مواقع بحرانی، کارشان دچار وقفه و مشکل نشود.

مدیر کل مدیریت بحران استانداری اصفهان نیز در این جلسه با تبیین قانون جدید هماهنگی، پیشگیری و عملیات پاسخ به بحران که توسط رییس‌جمهوری شهریور امسال ابلاغ شد، گفت: قانون جدید قوای سه گانه کشور را شامل می‌شود و وظایف همه دستگاه‌های اجرایی در آن مشخص شده است.

منصور شیشه فروش با اشاره به اینکه جلسه‌های این ستاد در استانداری هر سه ماه یک بار و همچنین در هنگام موارد اضطراری تشکیل خواهد شد، افزود: بر اساس این قانون به‌عنوان مثال وظیفه ذخیره سازی آب در مواقع بحران به آب منطقه ای، تشخیص هویت و تدفین متوفیان در حوادث به شهرداری‌ها و دهیاری‌ها، ذخیره‌سازی دارو و تجهیزات پزشکی به دانشگاه علوم پزشکی و توسعه شبکه شتاب نگار برای پاسخ سریع به زلزله و تعیین مناطق با خطر فروریزش زمین به راه و شهرسازی با همکاری سایر دستگاه‌ها واگذار شده است.

وی با بیان اینکه مقرر است آیین‌نامه های این قانون تا ۶ ماه آینده توسط وزارتخانه‌ها مشخص شود، اظهار داشت: همچنین ایمن سازی بیمارستان‌ها به وزارت راه و شهرسازی با همکاری دانشگاه‌های علوم پزشکی و سازمان برنامه و بودجه واگذار شده است.

شیشه فروش تاکید کرد: فرود اضطراری یک فروند هواپیما در چند شب گذشته در فرودگاه بین‌المللی شهید بهشتی اصفهان، تمرین و تجربه خوبی برای هماهنگی بین دستگاه‌های متولی در امر امدادرسانی بود.

هواپیمای پرواز تهران به آبادان شامگاه دوشنبه ششم آبان جاری به‌دلیل نقص فنی در قسمت چرخ‌های هواپیما در فرودگاه شهید بهشتی اصفهان بدون هیچ مشکلی فرود اضطراری کرد.

حجت الله غلامی معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار اصفهان در این نشست با بیان اینکه کارهای خوبی توسط دستگاه‌های اجرایی با همکاری نیروی انتظامی و محاکم قضایی برای برخورد با ساخت و ساز غیر مجاز در حریم رودخانه‌ها و مسیل‌ها انجام شده است، تاکید کرد که این اقدام ها همچنان به پیش رود و نباید تحت تاثیر مسائلی مانند انتخابات قرار گیرد.

حیدر قاسمی معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری اصفهان نیز آگاهی و اطلاع‌رسانی به مردم را بستر مناسبی برای پیشگیری از بحران خواند و بر نقش شوراهای اسلامی شهر و روستا و دهیاری در این زمینه تاکید کرد.

شهردار اصفهان نیز در این جلسه گفت: لازم است آیین‌نامه های مربوط به قانون هماهنگی، پیشگیری و عملیات پاسخ به بحران به گونه ای تدوین شود تا استان ها دچار مشکل نشوند و بوروکراسی ایجاد نکند.

قدرت الله نوروزی با بیان اینکه بودجه ستاد مدیریت بحران شهرداری اصفهان ۱۳۰ میلیارد تومان است، افزود: بازار اصفهان حدود هشت کیلومتر طول دارد و هشت پایگاه آتش نشانی در آن طراحی شده و مقرر است میراث فرهنگی نیز مکان‌هایی را برای پیشگیری از هرگونه حادثه در اختیار شهرداری قرار دهد.

ستاد هماهنگی، پیشگیری و عملیات پاسخ به بحران با توجه به تصویب ماده  ۱۲ لایحه مدیریت حوادث غیر مترقبه در مجلس شورای اسلامی و ابلاغ ماده ۱۰ قانون مدیریت بحران کشور که شهریور امسال توسط رئیس‌جمهوری ابلاغ شد در همه استان ها از جمله اصفهان و شهرستان‌های آن تشکیل شد.

وظایف این ستاد بررسی و تصویب برنامه کاهش خطر حوادث و سوانح، تسهیل هماهنگی بین دستگاه‌های مسئول و تسریع خدمات‌رسانی در شرایط اضطراری،  اجرای برنامه‌ها و تصمیم‌های ابلاغی ستاد ملی، سایر مواردی که به تشخیص رئیس ستاد نیاز به هماهنگی و مشارکت دستگاه‌ها و نهادهای مشمول این قانون دارد و تهیه و تدوین آمار، اطلاعات و میزان خسارت وارده به بخش‌های مختلف بر اثر سوانح غیر مترقبه است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 1 =