نقشه خطرپذیری گنبدکاووس در حال تدوین است

گنبدکاووس - ایرنا - دبیر شورای پدافند غیرعامل گنبدکاووس در شرق استان گلستان اعلام کرد: نقشه خطرپذیری این شهرستان در حال تدوین است و تلاش داریم تا پنجم دی (روز ایمنی در برابر زلزله) رونمایی از آن انجام شود.

اصغر نودهی روز شنبه در نشست شورای پدافند غیرعامل گنبدکاووس از ادارات گاز، برق و آب منطقه‌ای در رابطه با اعلام نقاط پرخطر برای تدوین نقشه خطرپذیری شهرستان به عنوان یکی از رویکردهای پدافندغیرعامل در بحث مقابله با حوادث قدردانی کرد و اظهارداشت: تلاش داریم با همکاری شهرداری نقاط پرخطر از نوع‌سازه‌ای را در سطح شهر نیز مشخص کنیم.

وی پدافند غیرعامل را دفاع بدون استفاده از سلاح و مهمات تعریف کرد و گفت: پدافند غیرعامل موجب افزایش بازدارندگی، کاهش آسیب‌پذیری و تداوم فعالیت‌های ضروری مردم و کشور در مقابل تهدیدات و اقدامات خصمانه دشمن می‌شود.

دبیر شورای پدافند غیرعامل گنبدکاووس افزود: چندین مانور مقابله با خطرات احتمالی به مناسبت هفته پدافند غیرعامل در این شهرستان در حال برگزاری است.

جانشین فرماندهی ناحیه مقاومت بسیج سپاه گنبدکاووس نیز در این نشست گفت: برگزاری رزمایش تخلیه اضطراری در هفته پدافند غیرعاملا، از برنامه‌هایی است که امسال در استان فقط برای این شهرستان ابلاغ شده  است.

سیدیحیی قاضوی افزود: برای اجرای این رزمایش کارگروه‌های مختلف تشکیل شده و بر اساس برنامه‌ریزی قرار است سه‌شنبه هفته‌جاری ساعت ۸:۳۰ با همکاری ادارات مرتبط، این رزمایش در محل خانه‌های سازمانی یگان ۶۰ به صورت نمادین برگزار شود.

وی از اعضای شورای پدافند غیرعامل خواست در زمینه توجیه مردم در بحث تخلیه اضطراری و برگزاری رزمایش همکاری داشته باشند.

کمال‌الدین نظرنژاد رییس اداره آموزش و پرورش گنبدکاووس نیز در این نشست بیان کرد: با توجه به جامعه هدف ۸۱ هزار نفری آموزش و پرورش که در ۴۹۳ آموزشگاه این شهرستان مشغول به تحصیل هستند،  آگاهی این قشر از مساله پدافند غیرعامل به عنوان یکی از محورهای اصلی مورد تاکید رهبری، در اولویت قرار دارد.

وی افزود: زنگ پدافند غیرعامل برای افزایش آگاهی دانش‌آموزان از این موضوع راهبردی در تمام مدارس گنبدکاووس زده شد و فردا ساعت ۷:۴۵ مانور پدافندغیرعامل با حضور ۳۵۰ دانش آموز در هنرستان شهید ناصری برگزار می‌شود.

منصور طعنه‌گنبدی شهردار گنبدکاووس نیز در نشست با اشاره به عملکرد موفق شهرداری در بحث پدافند غیرعامل در سیل اوایل امسال گفت: در راستای پدافند غیرعامل از سال ۹۵ بحث آزادسازی حریم رودخانه گرگان‌رود، بیمه کردن املاک شهروندان و بازگشایی و جمع‌آوری آب‌های سطحی اجرا و پیگیری شد تا شاهد کاهش خسارات و تلفات سیل به مردم باشیم.

وی افزود: تا به امروز ۶۲ میلیارد ریال از خسارات سیل به املاک شهروندان گنبدی توسط بیمه پرداخت شده است.

معاون سیاسی اجتماعی فرماندار ویژه گنبدکاووس نیز در این نشست با تبریک هفته پدافند غیرعامل (۸ تا ۱۴ آبان) گفت: شعار این هفته مقاومت و بازدارندگی با رونق تولید تعیین شده و افزایش آگاهی مردم از پدافند غیرعامل از عوامل تاثیرگذار در کاهش خسارات در زمان حوادث و جنگ شاهد است.

فرزانه جعفری با تاکید بر آموزش پدافند غیرعامل اظهارداشت: زمانی این آموزش می‌تواند بیشترین تاثیرگذاری را داشته باشد که در سنین ابتدایی و از مدارس آغاز شود و همه ادارات و دستگاه‌های دولتیبایستی برای آگاه‌سازی عمومی و درون سازمانی یشتر تلاش کنند.

شهرستان مرزی گنبدکاووس با ۳۵۰ هزار نفر جمعیت، دومین شهرستان بزرگ استان گلستان است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 13 =