کم‌تحرکی و تغذیه نامناسب عوامل مرگ و میر زودهنگام

اصفهان- ایرنا- معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی اصفهان سبک زندگی را مهمترین عامل موثر در مرگ و میر زودهنگام  برای افراد زیر ۷۰ سال در استان برشمرد و گفت: کم تحرکی و تغذیه نامناسب پیش زمینه‌های اصلی مرگ و میر زودهنگام هستند که باید برای رفع این مشکل فکر اساسی کرد.  

کمال حیدری روز شنبه در نشست خبری به مناسبت آغاز هفته گرامیداشت سلامت بانوان (۱۱-۱۷ آبان ماه) در سالن همایش معاونت بهداشت این دانشگاه افزود: نقش فعالیت فیزیکی منظم در پیشگیری و درمان بیماری‌های غیرواگیر از جمله بیماری‌های قلبی، سکته، دیابت و کانسر پستان و روده بزرگ اثبات شده است.

وی اظهارداشت: در زمان حاضر از هر چهار فرد بزرگسال در استان یک نفر و از هر چهار نوجوان سه نفر فعالیت فیزیکی مناسب سن خود را بر اساس توصیه‌های سازمان بهداشت جهانی ندارند و در برخی کشورهای جهان درصد فعالیت فیزیکی نامناسب تا ۷۰ درصد جامعه است و در کشور ما نردیک به ۶۰ درصد در کل و در خانم‌ها بیش از ۶۰ درصد است از این رو باید در این مورد به فعالیت ورزشی بانوان و سلامت آنان توجه ویژه کرد.

وی با اشاره به آنکه زنان بطور معمول مدیریت و برنامه‌ریزی سلامت خانواده از واکسیناسیون کودکان گرفته تا تغذیه نوجوانان و کاهش از استرس‌های بزرگترها و ارائه خدمات به سالمندان را به عهده دارند به نقش ارزنده و پررنگ بانوان در سلامت جامعه تاکید کرد.

حیدری تصریح کرد: سلامت تغذیه به طور معمول وابسته تصمیم‌گیری بانوان است و از طرف دیگر آثار نامطلوب بیماری و مرگ و میر مادر بر سلامت اعضای خانواده غیر قابل چشم پوشی است و زنان به عنوان مادر در خانواده محور سلامت خانواده بوده و مرگ و میر، ناتوانی و رفتارهای  آنها، همه ابعاد سلامت خانواده را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

وی خاطرنشان کرد: علاوه بر موارد مورد اشاره با توجه به یادگیری رفتار در خانواده و نقش مادران در شبکه یادگیری اجتماعی، آثار رفتارهای زنان و مادران بر جنبه های مختلف سلامت و بیماری و تاثیر آن در فرهنگ رفتاری همه اعضای خانواده غیرقابل انکار است.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی اصفهان اضافه کرد: همه اولویت‌های سلامت زنان به نوعی با شیوه زندگی آنها در ارتباط است، فعالیت فیزیکی به عنوان یکی از جنبه‌های مهم شیوه زندگی سالم در کنار تغذیه سالم اهمیت بسزایی دارد و در بررسی انجام شده برای تدوین سند راهبردی سلامت زنان کمبود تحرک و فعالیت فیزیکی به عنوان معضل اصلی سلامت زنان و محور برنامه استراتژیک سلامت زنان گزارش شده است.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی اصفهان ادامه داد: فعالیت فیزیکی کافی بانوان در پیشگیری و درمان  بیماری‌های قلبی عروقی و تصلب شرائین، سکته قلبی و مغزی ، پوکی استخوان، فشارخون، چربی خون بالا، دیابت قندی، دیابت نوع استخوان، کمردرد، سنگ کیسه صفرا، بیماری روحی روانی، افزایش کیفیت زندگی، کاهش اثرات سالمندی، لذت بردن از زندگی، کمک به موثر بودن کار، کمک به توان خلاقیت، کمک به کاهش هزینه ها نقش بسزایی دارد. 

وی علت شیوع بالای "تحرک ناکافی" را  تغییر سیستم‌های حمل و نقل در زندگی انسان ها، شهر نشینی و پیشرفت‌های تکنولوژی  دانست و  ایجاد فضاهای حمایتی و مکان‌های مناسب فعالیت بدنی برای همه گروه‌های سنی و جنسی با توانمندی‌های مختلف و دسترسی عادلانه به مکان ها و فضاهای امن در شهر ها را لازمه مقابله با "تحرک ناکافی" برشمرد.

رییس گروه مدیریت خانواده معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی اصفهان گفت: بیماری های قلبی و عروقی مغز و همه عوامل خطر و زمینه ای که منجر به آنها می‌شوند مانند دیابت، فشار خون و چاقی از اولویت ویژه‌ای در سلامت زنان برخوردارند و از مهم‌ترین علل مرگ و میر زنان محسوب می‌شوند.

راحله صادق ادامه داد: سرطان‌ها از علل اصلی مرگ و میر زنان ایرانی هستند و بالاترین آمار مربوط به سرطان پستان است البته سرطان دهانه رحم به علت سیر بالارونده‌ای که دارد از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

وی ادامه داد:  سرطان پستان در زنان به طور تقریبی در همه استان‌ها پراکندگی یکنواختی دارد و در همه استان ها رتبه اول بین سرطان‌ها را داراست. 

صادق اظهارداشت: عوامل خطر ابتلا به این سرطان در حال افزایش است و نیاز به نگاه ویژه دارد، عدم شیردهی ، بارداری کم، بالا بودن BMI، بالا بودن "کاهش سن اولین قاعدگی"، افزایش سن یائسگی و سن ازدواج، بالابودن سن بانوان در زمان اولین تولد و گسترش استفاده از هورمون درمانی در دوران یائسگی از عوامل خطر ابتلا به سرطان هستند.

همه ساله در هفته های آغازین آبان ماه با هدف اطلاع‌رسانی و حساس‌سازی گروه‌های مختلف جامعه در خصوص اولویت‌های سلامت زنان به عنوان نیمی از جمعیت کشور، هفته گرامیداشت سلامت بانوان برگزار می‌شود 

اصفهان با جمعتی بالغ بر پنج میلیون و 200 هزار نفر در ۲۴ شهرستان و ۱۰۵ شهر استان ساکن هستند، از این تعداد حدود پانصد هزار نفر زیر پوشش علوم پزشکی کاشان و چهار میلیون و 700 هزار نفر زیر نظر علوم پزشکی اصفهان قرار دارند، از این تعداد 2 میلیون و 350 هزار نفر آنان بانوان هستند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 10 =