۱۱ آبان ۱۳۹۸،‏ ۱۳:۲۶
کد خبرنگار: 2785
کد خبر: 83538666
۰ نفر

برچسب‌ها

چهار ارگان بیمار مرگ مغزی خدابنده‌ای اهدا شد

زنجان - ایرنا - چهار ارگان یک بیمار مرگ مغزی خدابنده‌ای شامل کلیه ها، کبد و قلب، که در بیمارستان امیرالمومنین این شهر بستری شده بود، به بیماران نیازمند پیوند عضو، اهدا شد.

 مسئول شبکه فراهم آوری پیوند اعضای دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان زنجان روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: این بیمار مرگ مغزی "علیرضا نوروزی" نوجوان  ۱۶ ساله اهل روستای شرور، از توابع بزینه رود خدابنده به دلیل بیماری، دچار مرگ مغزی و در بیمارستان این شهر بستری شده بود.

شهریار اماموردی گفت: پس از اطلاع از مرگ مغزی این بیمار، کارهای لازم برای کسب رضایت از خانواده وی انجام شد.
وی افزود: پس از کسب رضایت از خانواده، بیمار مرگ مغزی برای اهدای ارگان‌ها به بیمارستان سینای تهران منتقل و این عمل خداپسندانه انجام شد.

اماموردی اضافه کرد: از ابتدای سال جاری تاکنون، ۳۹ مورد بیمار مرگ مغزی در استان زنجان شناسایی شد که از این تعداد ۲۲ مورد به اهدای عضو و چهار مورد عدم رضایت در اهدای عضو وجود داشت و ۱۴ مورد از موارد شناسایی شده نیز قابلیت اهدای عضو نداشتند.
 مسئول شبکه فراهم آوری پیوند اعضای دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان زنجان ادامه داد: هر مورد مرگ مغزی می‌تواند یک تا هشت بیمار نیازمند پیوند عضو را از مرگ نجات دهد و به همین دلیل این موضوع از اهمیت خاصی برخوردار است.

وی اضافه کرد: بر این اساس بیست و دومین اهداء عضو استان زنجان با ایثارگری خانواده این مرحوم و همکاری و اعلام به موقع موارد با احتمال مرگ مغزی توسط پرسنل بیمارستان امیرالمومنین خدابنده محقق شد.

اماموردی افزود: سال گذشته، ۱۸ بیمار مرگ مغزی در استان زنجان شناسایی شد که از این تعداد ۲ مورد عدم رضایت در اهدای عضو وجود داشت و چهار مورد از موارد شناسایی شده نیز قابلیت اهدای عضو نداشتند.

به گفته این مسئول، بیست و یکمین مورد اهدای عضو استان نیز ۲۳ مهر امسال انجام شد که پس از اطلاع از مورد مرگ مغزی یک بیمار  "مجتبی خضرایی زارع دوست"  ۵۲ ساله و ساکن تهران و برادر ۲ شهید والامقام و یک جانباز بود که بر اثر سانحه رانندگی در بیمارستان الغدیر ابهر بستری شده بود که پس از اعلام مرگ مغزی کلیه‌ها و کبد وی با انتقال به بیمارستان سینای تهران اهدا شد.

 روش‌های دریافت کارت اهدای عضو، ارسال کد ملی به شماره ۳۴۳۲ - شماره‌گیری #۳ *۳۴۳۲* و یا مراجعه به سایت اهدای عضو به آدرس https://ehda.center جهت اخذ کارت اهدای عضو است.

شبکه فراهم آوری پیوند اعضای دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان زنجان از سال ۸۷ آغاز به کار کرده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 1 =