کتاب " ثلث‌گرافی " با مضامین قرآنی و ادبی چاپ و منتشر شد

زنجان - ایرنا - کتاب "ثلث‌گرافی " اثر دکتر علی عبدالحسین‌زاده خلخالی، حاوی ۳۰۰ اثر به خط ثلث و گرافیک با مضامین قرآنی و ادبی به همت حوزه هنری این استان چاپ، منتشر و وارد بازار شد.

دکتر علی عبدالحسین‌زاده مولف و خطاط آثار کتاب "ثلث‌گرافی" روز یکشنبه  در این خصوص به خبرنگاران گفت: در راستای اعتلای هنر خوشنویسی به کمک دوستان هنرمند سعی بر آن شد تا بدون پرداختن به شرح و تاریخچه طولانی هنر خوشنویسی قطعاتی را که در طی سال های گذشته بطور پراکنده نگارش کرده بودم پس از طبقه‌بندی و با رعایت قواعد خط ثلث و همچنین مشق نظری و الهام گرفتن از آثار هنرمندان و گرافیست‌های کشورهایی از قبیل چین، روسیه و کشورهایی با حروف لاتین در فضایی به دور از تقلید به گردآوری آثار در کتابی با عنوان «ثلث‌گرافی» اقدام کنم.
وی ا اضافه کرد: هنر خوشنویسی در میان هنرهای اسلامی جایگاه والایی داشته و در بین انواع خطوط، خط ثلث و نسخ بیشترین کاربرد را در کتابت نسخ قرآنی، کتیبه‌های اماکن متبرکه و مساجد دارد.  
 این مولف کتاب "ثلث‌گرافی"، تلفیق  ۲  هنر خط ثلث و گرافیک را از مهم ترین ویژگی‌های این اثر عنوان کرد و  گفت: "ثلث‌گرافی" حاوی جملات بسیار ارزنده از آیات و احادیث و اسماءا لحسنی و اشعار است که با ترکیب‌های زیبا از درهم آمیختن دو هنر خط ثلث و گرافیک و با ترجمه فارسی ارائه شده است.
وی یادآوری کرد: خط ثلث بدلیل زیبایی، رشادت، صلابت، روحانی بودن و ترکیب‌پذیری حروف و کلمات و جملات آن است که عنوان "ام الخطوط و یا سید الخطوط" به خود گرفته است.
 عبدالحسین‌زاده، کتابت اسماءالحسنی همراه با کلمه "یا" را دارای بار معنوی ارزشمند عنوان کرد و افزود: این تقارن‌ها و تشابه‌ها  موجب زیبایی بخصوصی در آثار شده است.

کتاب "ثلث‌گرافی" حاوی ۳۰۰ اثر به خط ثلث و گرافیک با مضامین قرآنی و ادبی است که در ۱۴۰ صفحه مصور و در قطع رقعی توسط انتشارات محقق اردبیلی منتشر شده است.

تذهیب آثار کتاب "ثلث‌گرافی" را سیده طیبه مولایی اندبیل، صفحه‌آرایی؛ امین عبدالحسین زاده، طراح جلد، سید حامد محمدی و گرافیست آثار کاظم باقرنیا و مسعود تاران بر عهده داشته‌اند.

، دکتر علی عبدالحسین‌زاده متولد ۱۳۴۳ از شهرستان خلخال، ساکن زنجان و فارغ التحصیل رشته پزشکی و درجه فوق ممتاز در خط ثلث و مدرس عضو انجمن خوشنویسان ایران و شاگرد اساتید چون احمد عبدالرضائی، علی رضائیان فاضلی مقدم بوده است.
۲ بار کتابت و چاپ کل قرآن کریم به خط ثلث و نسخ، کتابت و چاپ کل صحفیه سجادیه به خط ثلث، کتابت و چاپ بخشی از مفاتیح الجنان به خط نسخ، کتابت اشعار استاد شهریار به خط نستعلیق و تألیف و چاپ کتاب آموزشی گلزار به خط ثلث را می توان از دیگر آثار این مولف نام برد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 10 =