۱۱ آبان ۱۳۹۸،‏ ۱۲:۵۴
کد خبرنگار: 1000
کد خبر: 83538584
۰ نفر

برچسب‌ها

چشم‌اندازهای روشن در توسعه گاز رسانی به جنوب و شرق استان فارس

شیراز - ایرنا- دسترسی شهرها و روستاها به شبکه گاز از جمله رویکردهایی است که در راستای محرومیت زدایی و توسعه خدمات به ویژه در سال‌های اخیر دنبال شده است ، امسال با شتاب بخشی به اجرای طرح‌های گازرسانی در استان فارس چشم‌اندازهایی روشن برای دسترسی مناطق مختلف به این خدمات پیش‌بینی می‌شود.

دولت  در سال‌های اخیر با هدف اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی، محرومیت زدایی و گسترش عدالت اجتماعی در مناطق کمتر توسعه یافته، اجرای طرح های گاز رسانی شهری و روستایی را دنبال کرده است ، بسیاری از مناطق جنوب و شرق استان فارس تا پایان امسال با اجرای این طرح ها از نعمت گاز بهره مند خواهند شد.

گاز رسانی به مناطق محروم و روستایی استان فارس اولویت امسال است و به منظور تحقق توسعه عدالت اجتماعی و محرومیت زدایی، عملیات گازرسانی به ۴۸۱ روستا و ۱۳ شهر در استان فارس در حال اجراست.

 با اجرای طرح‌های گازرسانی در سال جاری با اعتباری بالغ بر ۷۰۰ میلیارد تومان بیش از ۲۱۰۰ کیلومتر شبکه تغذیه و توزیع گاز  در استان فارس اجرا می شود و ۴۰ هزار انشعاب نصب خواهد شد. سرعت بخشیدن به روند گازرسانی روستاهای بالای ۲۰ خانوار از جمله تاکیدات قانون بودجه است و علاوه بر توسعه اقتصادی و خدمات متوازن گازرسانی، موجب جایگزینی این سوخت پاک با دیگر سوخت های فسیلی و کاهش آلودگی هوا و محیط زیست شده است.

بر اساس آمارهای موجود در حال حاضر  ۹۸ درصدی جمعیت شهری و ۷۸ درصدی جمعیت روستایی در فارس از نعمت گاز طبیعی  بهره مندند.

شرق فارس و اولویت های گاز رسانی 

 غلامعباس حسینی مدیر عامل شرکت گاز استان فارس از آغاز اجرای طرح خط انتقال گاز مشکان با هدف توسعه صنایع شرق فارس تا پایان سال جاری خبر داد  و اظهار داشت : از آنجا که واحدهای تولیدی و صنعتی مستقر در شرق فارس در فصل زمستان احتمالا با کمبود گاز مواجه هستند، بر ضرورت اجرای طرح های گاز رسانی در این منطقه تاکید شده است ،  اجرای خط انتقال گاز مشکان ، سبب توسعه زیرساخت‌های گازرسانی در شرق فارس می‌شود.

مدیرعامل شرکت گاز استان فارس با بیان این که برای اجرای این خط انتقال گاز بیش از ۲۰۰ میلیارد تومان هزینه می‌شود، گفت : اجرای این طرح بزرگ اواخر امسال از انشعاب گیری از خط ۴۲ اینچ ارسنجان – سیرجان آغاز خواهد شد و با اجرای ۶۰ کیلومتر خط ۱۶ اینچ تا مشکان نی ریز ادامه می یابد.

وی افزود: اجرای این خط انتقال ۹۰ کیلومتری، توسعه صنایع و امکان تامین گاز شهرها و نواحی صنعتی شرق استان را برای بیش از چهل سال فراهم می‌کند.

۳۰۰ روستای فارس زیر چتر خدمات گاز رسانی 

معاون مهندسی و اجرای شرکت گاز استان فارس نیز با بیان اینکه تا پایان سال، گازرسانی به ۳۰۰ روستای استان فارس در تعهد شرکت گاز استان است گفت : عملیات گازرسانی به ۳۰۰ روستای فارس در شهرستان های شیراز ، مرودشت ، جهرم، داراب ، خرم بید ، سپیدان ، لارستان ، لامرد و فراشبند تا پایان امسال در تعهد شرکت گاز  است و اجرایی می شود .

محمد رضا زارعیان با بیان این که تا پایان امسال  در هر  ۳۶ ساعت یک روستا به شبکه گاز طبیعی متصل می‌شود ، افزود : تاکنون بیش از هزار و ۹۰۸ روستا گازدار شده و عملیات گازرسانی به ۳۶۰ روستا نیز در دست طراحی و اجراست تا ضریب نفوذ گاز طبیعی در بخش روستایی به ۸۶ درصد برسد.

به گفته وی در استان فارس ۲ هزار و ۵۵۵ روستای مشمول گازرسانی وجود دارد و برنامه ریزی لازم برای بهره مندی تمام روستاهای مشمول از مزایای گاز طبیعی انجام شده است.

زارعیان افزود: از مجموع ۱۰۹ شهر استان فارس نیز ۹۷ شهر اکنون گاز دارند و در ۱۲ شهر دیگر هم عملیات گاز رسانی در حال اجراست که با احتساب آن، متوسط ضریب برخورداری از گاز در بخش شهری ۹۸ درصد  و بالاتر از میانگین کشوری است. 

به گفته وی، تعداد مشترکین گاز در استان فارس بیش از یک‌میلیون و ۴۶۴ هزار مشترک بوده و میزان شبکه‌گذاری ۲۷ هزار و ۲۵۸ کیلومتر و تعداد انشعابات نصب‌شده نیز ۷۸۴ هزار و ۲۵۶ مورد است.

جنوب فارس و اولویت‌های گازرسانی 

علاوه بر اجرای طرح های گاز رسانی در شرق فارس ، جنوب این استان نیز امسال در اولویت گاز رسانی قرار دارد ، بر این اساس ۹۵ درصد روستاهای شهرستان لامرد  در جنوب فارس تا پایان سال از نعمت گاز بهره مند می‌شوند.

مسلم فالی رئیس اداره گاز شهرستان لامرد دراین زمینه گفت: عملیات گازرسانی به روستای شیرینو از بخش چاه ورز و مهرآباد ماندگاری از بخش علامرودشت با ٧١٠٠ متر لوله گذاری با هزینه ای بیش از ۹ میلیارد ریال در حال اجراست .

وی افزود: با اجرای کامل این طرح ٨٦ خانوار روستایی از نعمت گاز بهره‌مند خواهند شد.

فالی افزود: همچنین ۸۳ خانوار ساکن روستاهای میرحسینی و خلیفه ها در بخش مرکزی لامرد تا دهه  فجر از گاز طبیعی بهره مند خواهند شد. 

با اجرای کامل این طرح ها و  نصب علمک گاز در روستاهای سید هاشمی، کهنویه، چاه گزی، حاجی آباد، گلدشت، حسین آباد، انجیربند، وردوان، پلنگی، برکه سفید، غیب اللهی، دهنو و چاه کور از بخش علامرودشت، مجموعه روستاهای دهستان سیگار از بخش مرکزی، روستاهای دهو ، ده پایین ، پس بند، کودیان و زین الدینی از بخش اشکنان ، و همچنین اجرای شبکه گاز در بخش چاهورز،  ۹۵  درصد خانوار روستایی شهرستان لامرد از نعمت گاز بهره مند می‌شوند.

بیش از ۱۰ هزار مشترک گاز طبیعی در سال جاری تا کنون به تعداد مشترکین گاز  دراستان فارس پیوسته است ، در حال حاضر بیش از یک میلیون و ۴۵۷ هزار مشترک گاز طبیعی در سطح استان فارس وجود دارد که از این میزان بالغ ۷۱ هزار و ۴۰۰ مشترک در سال گذشته جذب شده اند.

بر اساس برآوردهای انجام شده  عدد برنامه برای اشتراک پذیری گاز در سال جاری ۷۵ هزار اشتراک می باشد  و  طی سال جاری و تاکنون تعداد ۹ هزار و ۴۴۳ مشترک خانگی، ۵۹۳ مشترک تجاری و ۵۴ مشترک صنعتی در استان فارس از گاز طبیعی بهره مند شدند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها