۱۱ آبان ۱۳۹۸،‏ ۱۰:۴۰
کد خبرنگار: 1783
کد خبر: 83538217
۰ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

درخواست دولت بولیوی از مخالفان برای پایان خشونت‌ها

تهران - ایرنا - معاون رئیس‌ جمهوری بولیوی از مخالفان دولت خواست به درخواست‌های خود برای دعوت معترضان به خشونت پایان دهند.

به گزارش خبرگزاری پرنسالاتینا، «آلوارو گارسیا لینرا» تصریح کرد: اکنون مهمترین موضوع این است که عواملی که در انتخابات شکست خورده اند، به درخواست های خود از مردم برای اعمال خشونت پایان دهند. مخالفان نباید دیگر از حامیان خود بخواهند دست به تخریب و آسیب رساندن به اموال عمومی بزنند.

وی افزود: در تاریخ بولیوی مردم نسبت به یکسری مسائل معترض بوده‌اند و چالش هایی نیز به واسطه این اعتراض ها ایجاد شده اما هرگز کارزاری برای بی توجهی نسبت به رای مردم ایجاد نشده بود که در نهایت منجر به آتش زدن اموال عمومی، خانه ها و ایجاد رعب و وحشت شود.

معاون رئیس جمهوری بولیوی همچنین نسبت به کشته شدن دو نفر در منطقه مونترو به دنبال تشدید خشونت ها از سوی مخالفان ابراز تاسف کرد.

این اظهارات لینرا در حالی مطرح شده که اوو مورالس رئیس جمهوری بولیوی که در انتخابات اخیر این کشور بار دیگر پیروز شد، روز گذشته (جمعه) از تمامی گروهها و مردم خواست تا زمان تکمیل بازبینی نتایج انتخابات توسط سازمان کشورهای قاره آمریکا صبور باشند و دست به اقدامات خشونت آمیز نزنند.

از سوی دیگر رسانه های غربی گزارش دادند که مخالفان مورالس همچنان بر موضع خود در تداوم اعتراض ها خیابانی تاکید دارند و همچنان از رئیس جمهوری این کشور می خواهند که استعفا کند.

دولت بولیوی اعلام کرده که روند بازرسی نمایندگان سازمان کشورهای قاره آمریکا بر نتایج نهایی انتخابات رئاست جمهوری آغاز شده و حدود دو هفته به طول می انجامد.

با این حال مخالفان همچنان بر ادامه عتراض های خیابانی تاکید دارند.

در همین حال خبرگزاری روسی اسپوتنیک نیز در گزارشی عنوان کرد: آمریکا با استفاده از سازمان کشورهای قاره آمریکا به عنوان ابزاری برای نامشروع نشان دادن ریاست جمهوری اوو مورالس در بولیوی است.

دولت آمریکا روز گذشته از بولیوی خواست با سازمان کشورهای قاره آمریکا برای تضمین آنچه برگزاری یک انتخابات شفاف و قابل اعتماد توصیف کرد، همکاری کند.

در این راستا اسپوتنیک در این گزارش به نقل از «پاتریسیو زامورانو» تحلیلگر مسائل آمریکای لاتین تصریح کرد: سازمان کشورهای قاره آمریکا به ابزاری برای واشنگتن در کنار زدن اوو مورالس از قدرت تبدیل شده است.

نتایج نهایی انتخابات بولیوی نشان داده که مورالس ۴۷.۰۸ آرا و «کارلوس مسا» رقیب وی ۳۶.۵۱ درصد آرا را در انتخابات ریاست جمهوری بدست آورده اند که بدین ترتیب مورالس توانست اختلاف ۱۰ درصدی را برای پیروزی در همان دور اول بدست بیاورد.

اوو مورالس ۶۰ ساله برای حدود ۱۳ سال به عنوان رئیس جمهوری بولیوی فعالیت داشته و طی این دوران اقدامات خوبی در عرصه اقتصادی و اجتماعی بولیوی از جمله ثبات اقتصادی، کاهش فقر، حرکت به سوی صنعتی شدن و فاصله طبقاتی انجام داده که منجر به افزایش محبوبیت وی شده است.

۱۰۷۱

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha