مجریان گلخانه‌های مقیاس کوچک در اردبیل حمایت می‌شوند

اردبیل _ ایرنا _ رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل از بهره‌مندی مجریان طرح‌های گلخانه‌های مقیاس کوچک از کمک مالی بلاعوض این سازمان خبر داد و گفت: این گلخانه‌ها تسهیلات ارزان‌قیمت بانکی نیز می‌گیرند.

خلیل نیکشاد روز شنبه در بازدید از عملیات اجرایی گلخانه‌های مقیاس کوچک خلخال ، هدف از اجرای این طرح‌ها را ایجاد زمینه اشتغال خانگی برای مجریان این گونه طرح‌ها ذکر کرد و افزود: پایین بودن زمان بازدهی طرح ،قیمت پایین تمام شده اجرا و استفاده از انرژی خانگی از جمله آب ،برق و گاز برای گلخانه‌های مقیاس کوچک از جمله مزایای آن است.

وی همچنین با بیان اینکه تاکنون بیش از ۲۰۰ هکتار گلخانه در استان راه‌اندازی شده ، گفت: راه‌اندازی این واحدها در ایجاد اشتغال ،بکارگیری نیروهای جوان تحصیل‌کرده و تولید انواع محصولات گلخانه‌ای نقش موثری دارد.

نیکشاد افزود: علاوه بر شهرک گلخانه‌ای هزار و ۶۰۰ هکتاری پارس‌آباد که فاز اول آن با ۲۰۰ میلیارد ریال سرمایه‌گذاری در حال احداث است و ۶۰ هکتار واحد گلخانه‌ای با پیشرفت فیزیکی ۶۰ درصد در مناطق مختلف این استان در دست احداث است که امیدواریم در ماه‌های آتی این واحدها نیز فعالیت خود را آغاز و در مسیر تولید قدم بردارند.

وی اظهارداشت: ۶ شهرک گلخانه‌ای دارای سازه و یا در حال بهره‌برداری است که نسبت به سال گذشته سطح این شهرک‌ها ۱۰ برابر افزایش یافته است.

او با بیان اینکه استان اردبیل از لحاظ مساحت اراضی تخصیصی برای احداث شهرک‌های گلخانه‌ای رتبه اول کشوری را دارد، گفت: ۹ شهرک گلخانه‌ای در حال بهره‌برداری، زیرساخت و یا در حال مطالعه است در شهرک گلخانه‌ای هزار و ۶۰۰ هکتاری پارس‌آباد مغان ۴۰۰ هکتار به افراد حقیقی و حقوقی واگذار شده و تعدادی از بخش‌ها احداث و کارهای سازه انجام شده است.

وی تشریح کرد: برای توسعه فضای گلخانه‌ای در شهرستان‌های استان در سال ۱۳۹۸ مبلغ ۱۱ هزار میلیارد ریال تسهیلات بانکی نیاز است که امیدواریم با تامین این مبلغ از هزینه بتوانیم بیش از پیش شاهد گسترش شهرک‌های گلخانه‌ای در استان باشیم.

وی افزود: توسعه کشت گلخانه‌ای در بخش اشتغال ، تولید ، صرفه‌جویی در مصرف آب و تولید محصولات صادرات‌محور از اهمیت ویژه‌ای برخورد دارد ،طوری‌که با رسیدن به برنامه زمان‌بندی توسعه کشت گلخانه‌ای استان برای ۲۰ هزار نفر در مدت سه سال  ایجاد اشتغال خواهد شد.

نیکشاد گفت: علاوه بر حل بخشی از مشکل بیکاری در استان با ایجاد زمینه اشتغال در طرح‌های گلخانه‌ای ،با بهره‌برداری از این شهرک‌ها در آینده‌ای نزدیک به میزان ۷۰۰ هزار تن به میزان محصولات تولیدی استان افزوده خواهد شد.

او افزود: پروانه احداث و راه‌اندازی ۷۰ گلخانه مقیاس کوچک در خلخال صادر شده و این پروژه‌ها در حال اجرا است و با تکمیل و بهره‌برداری از این طرح‌ها ، سطح گلخانه‌های بزرگ و مقیاس کوچک این شهرستان به بیش از پنج هکتار افزایش خواهد یافت.

او تشریح کرد: ۷۰ گلخانه مقیاس کوچک  ۳۰۰ متر مربعی و در مجموع ۲ هزار و ۱۰۰ مترمربع گلخانه در خلخال در حال احداث بوده و عملیات اجرایی ۲۰ گلخانه نیز بزودی تکمیل شده و این واحدهای تولید محصولات کشاورزی مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرند.

وی با بیان اینکه با اجرای چند طرح گلخانه ای تولید گل رزهلندی در خلخال سطح این گلخانه‌ها از ۱۸ هزار متر مربع در سال گذشته به ۳۱ هزار متر مربع در سال جاری رسیده ، افزود: با توجه به استعداد این شهرستان برای تولید گل رزهلندی و استقبال سرمایه‌گذاران ، این منطقه تبدیل به گل شهر استان اردبیل شده است.

وی از آماده شدن مقدمات کار برای عملیات اجرایی شهرک گلخانه‌ای خلخال خبر داد و افزود: ۲۰ میلیارد ریال برای ایجاد زیرساخت‌های این شهرک ۲۲ هکتاری منظور شده و با راه‌اندازی آن تحول بزرگی در تولید محصولات گلخانه‌ای منطقه جنوب استان ایجاد خواهد شد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 1 =