بورس بهترین گزینه برای سرمایه گذاری

تهران- ایرنا- «معرفی گزینه های مناسب برای سهامداری پس از ریزش اخیر؛ بورس همچنان بهترین گزینه برای سرمایه گذاری است، انتظار کاهش قیمت دلار درست است؟ و اعظم طالقانی؛ خاموشی زنی که از «رجال» بود» از جمله مهمترین عناوین گزارش های رصد شده از تارنماهای خبری داخل، در طول ۷۲ ساعت گذشته است.

گروه اطلاع رسانی بنابه رسالت خبری ایرنا، به عنوان خبرگزاری رسمی نظام، دولت و مردم، به منظور ایجاد پل ارتباطی در مسیر گسترش آگاهی سازی، با مروری بر برجسته ترین گزارش های پایگاه های خبری داخلی منتشر شده در طول ۷۲ ساعت گذشته، گزیده ای از این گزارش ها را انتخاب و با عنوان «برجسته های تارنماها» منعکس کرده است.

معرفی گزینه های مناسب برای سهامداری پس از ریزش اخیر؛ بورس همچنان بهترین گزینه برای سرمایه گذاری است

 تابناک در گفت و گو با کامین خیریان، کارشناس بازار سرمایه مطرح کرد: انتظار رشد قیمتی برای هیچ یک از بازارهای طلا، ارز و مسکن در کوتاه مدت و میان مدت نباید داشت بلکه باید منتظر کاهش قیمت مسکن و افزایش قدرت برابری ریال در برابر دلار باشیم، لذا در حال حاضر همچنان بورس بهترین گزینه برای سرمایه گذاری است.  کامین خیریان با اشاره به هشدار قبلی نسبت به اصلاح انتظاری و اثرات منفی ریزش مهرماه سال قبل در حافظه سهامداران اظهار کرد» به نظر من ریزش چند وقت اخیر انتظار اصلاحی مد نظر سهامداران را به طور کامل بر طرف کرده است.

وی با بیان اینکه دلایل زیادی برای ریزش شدید اخیر وجود داشت، اظهار کرد: دلیل اصلی این ریزش، افزایش حباب گونه قیمت سهام برخی از شرکت‌های کوچک بود که هر لحظه انتظار ترکیدن این حباب میرفت، علی رغم اعتقاد اکثریت سهامداران به شکل گیری این حباب ترجیح می‌دادند که این واقعیت را نادیده بگیرند و همچنان اصرار بر خرید اینگونه سهام‌ها بدون هیچ پشتوانه بنیادی یا تکنیکالی داشته باشند.  

به گفته خیریان، پس از مصاحبه‌ای که در جهت عمق دادن به بازار سرمایه صورت گرفت وزیر اقتصاد به دنبال تلفن مشاوران دلواپس در جهت عمق دادن به بازار سرمایه منجر به تبدیل اصلاح انتظاری بازار به ریزش انتظاری شد و بهترین دلیل و بهانه ریزش برای بازار سراسرهیجان این چند وقت مهیا شود.  شاید به جرات بتوان گفت: در حال حاضر مشکل بازار بورس عدم آشنایی سهامداران با روش‌های ارزش گذاری سهام، مصاحبه‌های از این جنس و عدم اعتماد سهامدارن به متولیان این بازار است نه هیجان منتسب به افراد تازه وارد و کدهای جدید

خیریان افزود: عمق دادن به بازار بعد از صحبت‌های رئیس جمهوری روحانی و افتخار ایشان به بازده ۷۰ درصدی بورس نسبت به بقیه بازارها و دعوت مردم به بورس و صحبت‌های قابل تامل وزیر اقتصاد در فردای همان روز و اظهار نگرانی برای سرمایه سهامداران  پس از برخی تماس‌ها همگی نشان ازعدم اطلاع از عواقب سخنانی از این جنس دارد.  به نظر راه‌های بهتری برای تخلیه حباب برخی از سهام شرکتها، که عمدتا شرکت‌های کوچک هستند وجود دارد، اکنون و در مقطع کنونی مشکل بازار، حباب مثبت یا منفی شرکت‌ها نمی‌باشد بلکه بزرگترین مشکل حال حاضر اعتماد از دست رفته سهامداران است.

وی با بیان این مطلب که  که اثرات روانی خبرهای منفی در روند کلی بازار صرفا به صورت یک نوسان چند روزه نمایان خواهد شد و به مرور تاثیر این گونه سخنان و خبرهای منفی از بین خواهد رفت و به صورت چند کندل در شاخص نشان داده خواهد شد، افزود: حملات ۱۱ سپتامبر بر سهام شرکت‌های آمریکایی تاثیری موقتی و چند روزه به جا گذاشت و صرفا به صورت چند کندل از آن به یادگار به جا ماند و سهام شرکت‌های آمریکایی پس از چند روز به روند عادی خود برگشت، اما هرگز نباید فراموش کرد که اینگونه صحبت‌ها اصلاح شاخص را تبدیل به ریزش‌های وحشتناکی خواهد کرد که در همین عمق کم ممکن است خیلی از سهامداران غرق شوند؛ و مهمتر از ریزش‌های کنونی، ریزش اعتماد سهامداران است، که در این خصوص هیچ اقدامی، مصاحبه‌ای و یا توصیه‌ای از سوی متولیان آن صورت نگرفته و صورت نخواهد گرفت!

خیریان گفت: نباید انتظار رشد قیمتی برای هیچ یک از بازارهای طلا، ارز و مسکن در کوتاه مدت و میان مدت داشته باشیم  بلکه باید منتظر کاهش قیمت مسکن و افزایش قدرت برابری ریال در برابر دلار باشیم، لذا در حال حاضر در صورت مدیریت صحیح از سوی دولت مردان و عدم عمق بخشی آنچنانی، بازار سرمایه همچنان می‌تواند بهترین گزینه برای سرمایه گذاری باشد.

انتظار کاهش قیمت دلار درست است؟

 خبرآنلاین در گفت و گو با ابوالفضل روغنی‌گلپایگانی، رییس کمیسیون صنایع اتاق بازرگانی ایران در تحلیلی از وضعیت تولید داخلی بعد از تحریم‌ها، آورده است: نرخ ارز کمتر از ۱۰ هزار تومان نمی‌شود؛ این نگاهی است که رییس کمیسیون صنایع اتاق بازرگانی ایران نسبت به وضعیت آتی بازار ارز دارد. وی معتقد است آرامش چند ماه اخیر بازار ارز، بازارهای دیگر را نیز وارد فاز آرامش کرده است و هیجاناتی که در بازار ارز مربوط به افزایش نرخ دلار تا حد ۲۰ هزار تومان وجود داشت، از بین رفته است. ابوالفضل روغنی‌گلپایگانی درباره پیش‌بینی‌ها از وضعیت آتی بازار ارز می‌گوید: قیمت ارز تابع عرضه و تقاضا است، بنابراین در حال حاضر که در دوران تحریم قرار داریم و فروش نفت نیز به طور جدی کاهش پیدا کرده، به طور طبیعی انتظار کاهش نرخ ارز را نباید داشته باشیم. بر ان اساس، او تاکید می‌کند: من اعتقاد دارم که نرخ ارز زیر ۱۰ هزار تومان نمی‌آید. آنچه در ادامه می‌خوانید، قسمتی از گفت‌وگو با ابوالفضل روغنی‌گلپایگانی، رییس کمیسیون صنایع اتاق بازرگانی ایران است.

* با توجه به این‌که رونق تولید یکی از اهدافی است که امسال پیگیری می‌شود و این در شرایطی است که تحت شدیدترین تحریم‌ها قرار داریم. آیا شما کشوری را سراغ دارید که تحت تحریم قرار گرفته باشد، اما رونق تولید در آن اتفاق افتاده باشد؟

پاسخ به صورت کلی و شماتیک خیر است، اما من می‌خواهم به دو سه موضوع اشاره‌ای داشته باشم. تحریم‌ها می‌توانند فرصت باشند و به نظرم برای کشور ما نیز در خیلی جاها فرصت بوده است. کشورهایی مانند ایران که وابستگی صددرصد به درآمدهای نفتی دارند، بد اداره می‌شوند. دلیل این موضوع هم این است که شما اگر به گذشته کشور توجه داشته باشید، بخش واردات کشور به شدت بزرگ و فربه و بخش تولید کشور به شدت تحت شرایط بسیار ضعیف و نحیف قرار گرفته و از بین رفته بود. به عبارتی، جهش‌های قیمت ارز و همین طور تحریم، یک جاهایی به تولید داخلی کمک خیلی موثر کرده و ما نمی‌توانیم خودمان را گول بزنیم و بگوییم این‌گونه نبوده است.

در بخش لوازم‌خانگی هر چند وابستگی داریم، اما در بخشی که کمتر وابستگی خارجی داریم، رشد خیلی سریعی داشته‌ایم. برای نمونه، در بخش صنایع غذایی رشدمان بسیار خوب بوده و در صنایعی مثل فولاد و مس و سیمان و در بخش معادن رشدهای خیلی خوبی داشتیم. البته در صنایعی مثل خودروسازی‌ها که به شدت وابستگی داریم، آسیب دیده‌ایم و آسیب‌هایشان هم نسبتا بزرگ و جدی بوده است. ما تقریبا ۱.۵ میلیون خودرو را می‌توانیم تولید کنیم، ولی اعداد این‌ها در دوران تحریم به شدت کاهش پیدا می‌کند و به کمتر از ۷۰۰، ۸۰۰ هزار خودرو می‌رسد.

من معتقدم تحریم‌ها هم تهدید و هم فرصت هستند. تحریم‌ها فرصت‌های بیشتری برای کشور در برخی زمینه‌ها ایجاد کرد که البته نسبتا طیف آن وسیع بوده است. مثالی می‌زنم. شرکت آلومنیوم‌سازی با وجود وابستگی شدیدی که به مواد اولیه وارداتی دارد، ولی به‌دلیل وجود تحریم‌ها و افزایش نرخ دلار، برای نخستین‌بار با سود خیلی خوبی مواجه شده است. بر این اساس است که من معتقدم تحریم‌ها می‌تواند بسترهایی را برای کشور ایجاد کند که رشد تولید را شاهد باشیم. منتها آمارهایی که در کشور منتشر می‌شود، رشد منفی صنعت را نشان می‌دهد.

* بررسی‌های کارشناسی هم نشان می‌دهد که تنها تحریم‌ها نیست که صنایع را دچار مشکل کرده است و بقیه مشکلات صنایع، به محدودیت‌های داخلی برمی‌گردد.

دقیقا، محدودیت‌های داخلی خیلی شدید و به قول معروف سخت شده است. من طرفدار جذب و دریافت مالیات هستم و باید به شما بگویم که مخالف مالیات‌ستانی اصلا نیستم. کشورهای مترقی نیز از جمله ویژگی‌هایی که دارند، میزان مالیاتی است که دریافت می‌کنند. اما ما در ایران به دلیل درآمدهای نفتی، مالیات پرداخت نمی‌کردیم. اما نکته‌ای که مطرح است، این‌که در حال حاضر مالیات به طور کامل بر پیکره و بدنه صنعت شلاق سنگینی می‌زند. یعنی در جاهایی که با کمبود بودجه و درآمد در کشور مواجه شده‌ایم، متاسفانه مالیات فشار خود را خیلی سنگین وارد می‌کند. شما ببینید خیلی از افرادی که در کشور کار می‌کنند و یک واحد صنعتی دارند، واقعا دچار مشکلات اساسی و گرفتاری‌های مالیاتی شدند. متاسفانه در جایی هم که به عنوان صنعتگر یا کمیسیون صنایع، گلایه‌ای از مالیات و تامین‌اجتماعی می‌کنیم، حتی به ما ضربه بیشتری می‌زنند و تمام زندگی ما را شخم می‌زنند.

* یکی از انتقادات دلواپسان، نوع سرمایه‌گذاری بود. به نظر شما، بهترین نوع سرمایه‌گذاری چیست؟

انواع و اقسام سرمایه‌گذاری‌ها در دنیا وجود دارد و یکی از آنها، پیدا کردن شریک داخلی است که متداول‌ترین روش سرمایه‌گذاری در دنیا است. شما ببینید، بیشترین حجم سرمایه‌پذیری در ۱۰، ۱۵ ساله گذشته در دنیا در چین اتفاق افتاده است. چینی‌ها به عنوان شریک سرمایه‌گذاری خارجی شدند. این بهترین و متداول‌ترین و مناسب‌ترین راه است. حتما یک شریک لوکال باید وجود داشته باشد و این شریک لوکال است که سرمایه‌گذار داخلی را بهتر می‌شناسد و قوانین و ضوابط داخلی کشور را بهتر می‌داند و به‌هرحال، زبان مشترک با کارکنان دارد. در این میان، بازار داخلی حتما باید شرکا یا مدیران داخلی داشته باشد.

به نظر من ۲۵۰ میلیارد دلاری که رییس‌جمهور مطرح کردند، عدد کمی است. کشور ما همین الان می‌خواهد بنادر متعدد بسازد و اگر می‌خواهیم چابهار را به عنوان هاب منطقه قرار دهیم، میلیارد دلار باید در آن‌جا هزینه کنیم و این، خود یک زیرساخت بسیار مهمی است. در حال حاضر اصلاح شبکه هوایی نیاز به میلیاردها دلار هزینه دارد و شبکه حمل‌ونقل ریلی نیز باید اصلاح شود. بنابراین سرمایه‌گذاری در حوزه زیرساخت‌ها بسیار مهم است. در صنعت کشور اگر برای نوسازی می‌خواهیم ایران‌خودرو را با شرکای خارجی جوینت ونچر کنیم، نیاز به میلیاردها دلار سرمایه‌گذاری است. ما در مرکز ۴۰۰ میلیون نفر جمعیتی قرار گرفتیم که می‌تواند هاب برای حوزه تجارت و تولید باشد. بر این اساس، سرمایه‌گذاری خارجی نیاز به امنیت سرمایه‌گذاری، شریک داخلی و اصلاح قوانین داخلی است.

یکی از انتقادات بعد از برجام این بود که با دنیا ارتباط برقرار کردیم، اما چرا روابط بانکی برقرار نشد؟ دنیا می‌خواست با ما روابط بانکی داشته باشد، اما اصلا بانک‌های ما آماده نیستند. سوئیفت یک نمونه آن است. بانک‌های ما سالیان سال از بانک‌های خارجی فاصله دارد، یعنی خود بانک‌ها به زیرساخت‌ها و نرم‌افزارهایی نیاز دارد تا بتوانند در شرایط بین‌المللی حرکت کنند. ۲۵۰ میلیاد دلار به نظر من عدد کمی است، حتی سالی ۵۰ میلیارد دلار کم است. من امیدوار به روزی هستم که ایران به عنوان یک کارگاه بزرگ تلقی شود و شرایطی در کشور به وجود آید که جذب سرمایه‌گذاری خارجی به هزار میلیارد دلار برسد. وقتی در کشور سرمایه‌گذاری خارجی اتفاق بیفتد، بعد از آن شاهد چند اتفاق خواهیم بود. یکی از اتفاقات این است که به خودی خود به همراه خود امنیت می‌آورد، چراکه کشورهایی که سرمایه‌گذاری کردند، از منافع خود به هر شکل مراقبت می‌کنند.

عقلانی است که قالیباف سرلیست اصولگرایان شود

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز در گفت‌وگو با احمد توکلی، فعال سیاسی اصولگرا، عنوان کرد: حضور محمدباقر قالیباف در انتخابات اسفندماه مجلس شورای اسلامی قطعی شد و او از تهران خواهد آمد؛ چنانچه امروز یک منبع آگاه و نزدیک به قالیباف به «نامه‌نیوز» گفت: «قالیباف به‌عنوان سر لیست اصولگرایان در این انتخابات نامزد می‌شود... محمدباقر قالیباف این تصمیم را پس از جلسات متعددی که طیف‌های مختلف اصولگرا با او داشته‌اند اتخاذ کرده است. در همین حال برخی نظرسنجی‌ها که نشان دهنده وضعیت خوب او در تهران نیز هست، در اتخاذ این تصمیم موثر بوده است».

با این اوصاف باید دید که حضور قالیباف تا چه حد می‌تواند بر روندهای سیاسی موجود در کشور اثربخش باشد و یا نامزدشدن این شخصیت شناخته شده در انتخابات رویکرد کلی مجلس آینده چگونه می‌شود. احمد توکلی، فعال سیاسی اصولگرا باور دارد که باتوجه به کارنامه‌ مثبت قالیباف، این شخصیت سیاسی می‌تواند می‌تواند در مجلس مؤثر عمل کند. او در تحلیل قطعیت‌یافتن حضور قالیباف در انتخابات مجلس به «نامه‌نیوز» گفت: «کارنامه آقای قالیباف مملو از نقاط درخشان است و وقتی این کارنامه را ارزیابی می‌کنیم، در می‌یابیم که در مجموع او لیاقت نمایندگی تهران را دارد. او در سطح عالی‌ترین رجال سیاسی‌مذهبی حال حاضر کشور است و به دلیل آنکه نگاهی کلان به اداره کشور دارد به شدت برای نمایندگی مجلس مناسب است و تصور می‌کنم مردم هم آقای قالیباف را مناسب ببینند و به او رأی بدهند».

توکلی در پاسخ به این پرسش که آیا اصولگرایان بر سرلیستی او به اجماع می‌رسند یا خیر، اظهار کرد: «عقلانی است که سرلیست شود زیرا چهره‌ای شناخته‌شده است و مردم تهران اگر برخورد سیاسی نکنند به او رأی می‌دهند زیرا از چنین شخصیتی‌هایی خوششان می‌آید».او همچنین درباره شانس قالیباف برای ریاست مجلس آتی گفت: «اکنون زود است که درباره ریاست مجلس آینده اظهارنظر کنیم و باید دید که در مجلس چه گرایش‌هایی از اصولگرایان وارد می‌شوند و چه طیفی می‌تواند اکثریت اصولگرایان را دارا باشد اما من او را در قامت ریاست مجلس می‌بینیم زیرا کسی که می‌تواند در قامت نامزد ریاست‌جمهوری رقابت کند، حتما و به مراتب اولی می‌تواند رئیس‌مجلس هم بشود».

اعظم طالقانی؛ خاموشی زنی که از «رجال» بود

وب سایت خبری عصر ایران در این گزارش آورده است: خانم اعظم طالقانی پس از یک دورۀ کوتاه که در بیمارستان و در پی سکته مغزی بستری شده بود، درگذشت. بانویی که یادآور سه نام یا مفهوم بود:

اول: طبعا پدر – آیت‌الله سید محمود طالقانی- و انکار نمی‌توان کرد که بخش قابل توجهی از رأی مردم تهران به او در سال ۱۳۵۸ به احترام و یاد پدر بود و البته در میان ۱۰ فرزند هیچ یک به طالقانی شبیه تر از این دختر نبود که در سنین جوانی وارد مبارزه سیاسی شد و پا در راه پدر گذاشت.  

دوم اما تلاش برای اثبات این‌که مراد قانون اساسی از «رجل سیاسی» تنها مردان نیستند. کما این که در فرهنگ قرآنی هم وقتی به «رجال» اشاره می‌شود نمی‌خواهد زنان را کنار بگذارد و جای دیگر، «مؤمنین و مؤمنات» نیز در کنار هم آمده و در زبان پارسی نیز رجال به معنی شخصیت‌هاست نه صرفاً مردان.  

وجه سوم اما این بود که نام او سال های ۵۷ و ۵۸ را تداعی می‌کرد و حال و هوایی استثنایی و سرشار از تنوع سیاسی و فکری ۵۸ را که البته از دهۀ ۶۰ به این سو و به دلایلی که خارج از موضوع این یادداشت است، ادامه نیافت.
 

خانم طالقانی اما در ۲۲ سال اخیر چنان که گفته شد به یک دلیل دیگر نیز هر چهار سال یک بار خبرساز می شد و این جدای سالگردهای آیت الله طالقانی یا فعالیت های خیریه یا دبیرکلی جامعه زنان یا مدیریت نشریه یا اظهار نظرهای محدود و معدود سیاسی و به این خاطر است که از سال ۱۳۷۶ با هدف تعیین تکلیف واژۀ «رجال» در قانون اساسی کاندیدای ریاست جمهوری می شد.  خانم طالقانی و عده ای دیگر معتقدند منظور از «رجال» در اصل ۱۱۵ قانون اساسی شرط «مرد بودن» نامزدهای ریاست جمهوری نیست چرا که اگر قرار بر شرط جنسیت بود از کلمۀ «ذکور» استفاده می کردند و در کنار شرایط دیگر می‌آوردند. حال آن که در فارسی منظور از رجال، شخصیت‌های برجستۀ سیاسی یا مذهبی است کما این که اگر در فهرست رجال قرن بیستم نام خانم تاچر یا خانم کلینتون را ببینیم تعجب نمی کنیم.

 

انتقام به سبک ایتالیایی

پایگاه خبری عصرایران گزارش داد:  «صدای من رو از ورزشگاه قدیمی باغ‌شمال می‌شنوید. دیدار تراکتورسازان شهر تبریز و استقلال از تهران. دمای هوا ده درجه بالای صفر، رطوبت ۴۰ درصد، جهت وزش غالب باد از شرق به غرب، در آسمان هم ابرهای استراتوس و گاهی کُومولوس دیده میشه. فرشباف، پاس میده به احد شیخ لاری، اون می‌فرسته برای علی باغمیشه...باغمیشه... باغمشه!»

برای نسلی از ما فوتبال تبریز با این جملات سیدرضا سیدمعصومیان معنی پیدا می‌کرد. گزارشگر خوبی که اسم بازیکنان تبریزی را با چنان غلظتی به زبان می‌آورد که آشکارا معلوم بود تراکتورسازی تیم محبوبش است اما مثل برخی گزارشگران جوان امروزی به رخ نمی‌کشید. مثل گزارشگر شب گذشته که توانست «نفرت» صادر کند و موجب اتحادی عجیب بین هواداران استقلال و پرسپولیس شد. او به تنهایی نشان داد که چطور می‌شود با دفاع بد، یک چیز خوب را در هم کوبید!

«شُست، بُرد». این جمله کوتاه را اما محمدحسین میثاقی مجری برنامه فوتبال برتر بعد از پایان سوت بازی تراکتور_استقلال بر زبان آورد. بعد از یک بازی پرهیجان در هفته ای که لیگ چنان  دچار خشک‌سالی شده بود که هیچ گُلی نمی رویید.

هواداران استقلال تهران یک شب رویایی را گذراندند. پیروزی ۴-۲ مقابل رقیبی که هم خوب بازی می‌کند، هم هوادار پرشور دارد، هم سرمربی‌اش نامدار است، هم انبوهی از ستاره‌های فوتبال ایران را به خدمت گرفته و نیمکتش یک نیم‌جین بازیکن سرشناس دارد و هم این فصل بدون نگرانی از هزینه‌ها، صرفاً برای قهرمانی بسته شده است البته که لذت دارد.

در شبی که شیخ دیاباته بالاخره همان بازیکنی شد که استقلالی‌ها با او رویا می‌بافتند و سه گل به ثمر رساند می‌شود به تحسین استراماچونی هم پرداخت. مردی که از او تنها یک چهره جدی، معترض و ناآرام کنار زمین دیده بودیم. او توانست مهمترین بازی هفته را با یک نمایش چشم‌نواز و کاملاً امیدوارکننده به سود خود به پایان برسند تا همه از بیدارشدن غول در تبریز بگویند. استقلال حالا مدعی واقعی قهرمانی است.

۲۰ اردیبهشت ۹۴ تراکتور در ورزشگاه آزادی موفق شد با نتیجه ۴ بر یک استقلال را شکست دهد. از آن شکست‌هایی که مدت ها اسباب کُری‌خوانی هواداران تبریزی را فراهم آورده بود و حالا استراماچونی با بی‌رحمی و پیش چشم هزاران هوادار تراکتور نه تنها از آنها انتقام گرفت بلکه به گزارشگر بازی هم درس داد که بعد از گل اول تراکتور گفت: «پنجمین تیم پرطرفدار جهان ۱- دومین تیم پرطرفدار ایران ۰».


تیم کشتی آزاد ایران با یک کشتی‌گیر کمتر، نایب‌قهرمان‌ جهان شد

وب سایت خبری تابناک گزارش داد: تیم ملی زیر ۲۳ سال کشتی آزاد ایران با وجود جا ماندن یکی از کشتی گیران پرامیدش از سفر به مجارستان، با کسب ۱۳۹ امتیاز و تنها شش پوئن فاصله با تیم کامل روس‌ها نایب قهرمان دنیا شد. تیم‌های روسیه با ۱۴۵ امتیاز و آذربایجان با ۱۱۱ امتیاز به عنوان‌های اول و سوم رسیدند. سوادکوهی به دلیل مشکل سربازی در آخرین لحظه از پرواز جا ماند و تیم ایران به همین سادگی قهرمانی را تقدیم رقیب کرد.

نسل آتی کشتی آزاد ایران با درخشش در مجارستان، امیدها را برای ورزش نخست کشورمان زنده کرد و اگر ضعف مدیریتی در اعزام سوادکوهی پیش نمی آمد، می توانست قهرمانی کشتی امیدهای جهان را بالاتر از روس ها و آمریکایی ها و سایر مدعیان به دست بیاورد.

تیم ملی کشتی آزاد زیر ۲۳ سال (امید) ایران که با یک کشتی گیر کمتر نسبت به سایر مدعیان به مجارستان رفته بود، با کسب سه مدال طلا، یک مدال نقره و دو مدال برنز به عنوان نایب قهرمانی رقابت‌های جهانی ۲۰۱۹ بسنده کرد؛ هرچند کارشناسان به اتفاق معتقدند در صورت حضور کشتی گیر جامانده از سفر، تیم ایران قهرمانی را از روس ها می گرفت.

به نظر می رسید با توجه به سابقه قبلی مشکل اعزام در تیم ملی، فدراسیون کشتی می توانست از این اتفاق تلخ جلوگیری کند و روحیه یکی از چهره های آینده سازش را خراب نکند که پس از مدتها اردونشینی و تمرین، دل به کسب مدال جهانی بسته بود اما گویا رئیس فدراسیون کشتی و سرپرست آزادکاران اعزامی، تلاش کافی برای گرفتن مجوز سفر و رفع موانع خروج این ملی پوش انجام ندادند.

چهره برتر تیم ایران در مجارستان؛ جانشین مقتدر حسن یزدانی

در روز پایانی این رقابت ها که می توان چهره های تاریخ‌ساز آینده کشتی جهان را در آن دید، کامران قاسم پور بهترین ذخیره حسن یزدانی و همشهری او در فینال با پای مصدوم طلا گرفت و زارع نیز موفق به کسب نشان زرین شد. در همین حال نخودی نقره گرفت و شهبازی به مدال برنز رسید تا ایران به شش امتیازی روس ها برسد اما دستش به خاطر یک کشتی گیر کمتر از سکوی اول دنیا کوتاه بماند.

تشکیل شورای داوری؛ گام‌های اصولگرایان به سوی لیست

 پایگاه خبری  فرارو در گفت و گو با حسین کنعانی مقدم و فعالان سیاسی اصول‌گرا، آورده است: بعد از شکل‌گیری شورای وحدت اصولگرایان با مسئولیت غلامعلی حداد عادل که وظیفه تهیه لیست‌های انتخاباتی را بر عهده خواهد داشت، تشکیل شورای داروی با حضور سه نفر از اعضای جامعه روحانیت مبارز، جدیدترین گام اصول‌گرایان برای حضور در انتخابات مجلس یازدهم است.


تشکیل شورای داوری را نیز به وسیله جامعه روحانیت مبارز در این راستا باید ارزیابی کرد، اما درباره نحوه عمل و کارکرد این شورا باید قدری صبر کرد تا موعد بستن لیست‌ها فرا برسد و مشاهده کرد که آیا این شورای داوری می‌تواند در بین اصول‌گرایان نقش ریش سفید را بازی کند و از تکرار انتخابات مجلس دهم که بسیاری از فعالین این جریان به نحوه بستن‌ لیست تهران گله داشتند، جلوگیری کند و اکثریت اصول‌گرایان را با خود همراه سازد.


اعضای شورای داوری را چه کسانی تشکیل می‌دهند؟
حسین کنعانی مقدم با اشاره به برگزاری جلسه‌شورای وحدت اصول‌گرایان با دبیرکل و اعضای جامعه‌روحانیت مبارز، اظهارداشت: «در این جلسه با تشکیل شورای داوری و نظارت از سوی جامعه روحانیت مبارز با حضور سه تن از اعضای این تشکل برای سازوکار انتخاباتی اصول‌گرایان موافقت شد، بر همین اساس حجت الاسلام آقایان غلامرضا مصباحی‌مقدم، سیدرضا تقوی و محمدحسین موسی‌پور اعضای شورای داوری اصول‌گرایان را تشکیل می‌دهند.»


وی با بیان اینکه در این جلسه آقای پور محمدی گزارشی را از فرآیند وحدت اصول‌گرایان ارائه داد، گفت: «این جلسه به وحدت و وفاق انتخاباتی اصول‌گرایان کمک شایانی کرده است، اما بنده در این جلسه دو سوال را در رابطه با تشکیل شورای داوری مطرح کردم، اول اینکه نظارت این شورا به چه صورت خواهد بود، آیا این امر به صورت استصوابی خواهد بود، بدین معنا، زمانیکه شورای وحدت اسامی نامزدها را به شورای داوری می‌دهد، آیا جامعه روحانیت مبارز حکم نهایی را در مورد لیست‌ها خواهد داد و در رد و قبول اسامی مستقل است.   «یا اینکه این نظارت استحبابی یا استطاعی خواهد بود و به مانند انتخابات گذشته ممکن است سهم خواهی‌ها تکرار شود و در لحظات آخر و تحت فشار برخی لیست‌ها به خوبی بسته نشود، اگر این امر دوباره رخ دهد، جامعه روحانیت مبارز آن اثرگذاری گذشته را نیز نخواهد داشت.»


دبیرکل حزب سبز ایران اضافه کرد: «سوال دوم بنده نیز در این رابطه بود که مکانیزم عمل شورای داوری به چه نحوی است، در این رابطه ممکن است دو گروه اصول‌گرا با هم به اختلاف بخورند و برای حل این موضوع به شورای داوری مراجعه نکنند و خود اختلاف را بین خودشان حل کنند، اما در عمل ممکن است این امر در بستن لیست‌ها اثر گذار باشد و اگر این اختلاف در شورای داوری مطرح و حل نشود، به ضرر سایرین شود، بنابراین ضروری است که قبل از هر اقدامی سازوکار شورای داوری اصول‌گرایان به طور دقیق مشخص شود.»

شورای داوری جامعه روحانیت مبارز کارکرد استصوابی ندارد
ناصر ایمانی فعال سیاسی اصول‌گرا با اشاره به تشکیل شورای داوری در فرآیند انتخاباتی اصول‌گرایان، گفت: «از نظر بنده این شورای داوری جامعه روحانیت مبارز کارکرد استصوابی ندارد، بلکه بیشتر نسبی است تا مطلق، به بیان دیگر اگر قرار بود، حرف آخر را این شورا بزند، دیگر نیازی نبود تمامی گروه‌های اصول‌گرا دور هم جمع شوند، به مانند دهه ۶۰ جامعه روحانیت مبارز لیست انتخاباتی خود را اعلام می‌کرد و دیگر سازوکار انتخاباتی وجود نداشت.»  «شورای داوری اصول‌گرایان در فرآیند انتخاباتی نقش اصلی، نهایی و تعیین کننده را نخواهد داشت، از سویی در شورای وحدت نیز اینطور نیست که بین هیچ یک از اصول‌گرایان اختلافی پیش نیاید، با توجه به این موضوع شورای داوری برای رسیدگی و حل این اختلافات به وجود آمده و برای همین منظور وحدت آفرینی هر چه بیشتر تشکیل شده است.»


ایمانی همچنین در مورد آخرین وضعیت پیوستن جبهه پایداری به سازوکار انتخاباتی اصول‌گرایان، اظهار داشت: «جبهه پایداری علیرغم مباحثی که مطرح شده، با اعلام شروطی هنوز به شورای وحدت نپیوسته» «جبهه پایداری می‌خواهد نظرات خود را به مانند گذشت به اصول‌گرایان بقبولاند، به همین خاطر است که در هیچ انتخاباتی با سایر اصول‌گرایان به وحدت نرسیده است، در حال حاضر بحث اصلی نیز بر سر همین شروطی است که جبهه پایداری اعلام کرده است.»


ایمانی همچنین با اشاره به اینکه علاوه بر پایداری‌چی‌ها، علی لاریجانی و طیف نزدیک به او نیز در جلسات شورای وحدت شرکت نکرده‌اند، تصریح کرد: «به طور قطع حضور هریک از این دوجریان در شورای وحدت در حضور آن یکی تاثیر گذار است، به بیان دیگر اگر یکی از آن‌ها بیاید، طرف مقایل به احتمال زیاد در سازوکار انتخاباتی اصول‌گرایان حضور نخواهد داشت، چرا که مواضع و اصول این دو گروه با یکدیگر به هیچ عنوان همخوانی ندارد.»

جنجال سخنان طیبه ماهروزاده، همسر غلامعلی حدادعادل

وب سایت خبری فرارو در این گزارش در خصوص واکنش ها به سخنان طیبه ماهروزاده درباره تاسیس دبیرستان فرهنگ، آورده است: سخنان طیبه ماهروزاده همسر غلامعلی حداد عادل درباره عدالت آموزشی در یک برنامه تلویزیونی موجی از واکنش‌های انتقادی را در پی داشته است. انتقادات فراوانی به سخنان این فعال فرهنگی وارد شده و در عین حال برخی نیز سعی کرده اند به دفاع از او بپردازند.


طیبه ماهروزاده استاد دانشگاه الزهرا و همسر غلامعلی حداد عادل رئیس فرهنگستان ادب فارسی که یکی از مهمانان برنامه جدید زاویه شبکه ۴ درباره عدالت آموزشی بود، در بخشی از حرف‌هایش با تاکید بر اینکه مخالف جدی مدارس غیر انتفاعی است، گفت: «مدرسه غیرانتفاعی تاسیس کردیم، چون وقتی پسرم به سن دبیرستان رسید و می‌خواست به رشته علوم انسانی برود، مدرسه مناسبی برایش وجود نداشت.»


غلامعلی حداد عادل و همسرش از بنیانگذاران دبیرستان‌های غیر انتفاعی فرهنگ پسران و دختران هستند. این دبیرستان‌ها مختص دانش آموزان علاقمند به رشته علوم انسانی است. در حال حاضر فریدالدین حداد عادل پسر غلامعلی حداد عادل مدیریت مدارس فرهنگ را برعهده دارد. فریدالدین حداد عادل متولد سال ۵۲ است و دوران دبیرستان را در مدارس دولتی دانش قلهک و جلال آل احمد تجریش گذرانده است. مدارس فرهنگ در سال ۷۱ تاسیس شدند.

از نکات جالب توجه این است که ماهروزاده دقیقا از وضعت نامناسب مدارس در مقطعی سخن می گوید که آن زمان همسرش معاون وزیر آموزش و پرورش بود.  غلامعلی حداد عادل از سال ۶۱ تا ۷۲ به مدت ۱۱ سال معاون وزیر آموزش و پرورش بود. در دوران مسئولیت او محتوای بسیاری از کتب تغییر کرد. پس از انتشار گسترده سخنان ماهروزاده در فضای مجازی کاربران شبکه‌های اجتماعی و فعالان رسانه‌ای به شدت به این سخنان واکنش نشان دادند.

سوابق طیبه ماهروزاده

طیبه ماهروزاده دارای دکترای فلسفه تعلیم و تربیت است و در سمت‌های اجرایی بسیاری چون، مشاور وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، مدیر پژوهشکده مطالعات زنان دانشگاه الزهرا و دانشیار دانشگاه الزهرا، همچنین عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی، عضو هیات موسس انجمن فلسفه ایران، عضو هیات امنای سازمان انجمن اولیا و مربیان، موسس شبکه زنان دانشمند مسلمان و سردبیری چندین مجله تخصصی و… فعالیت کرده است.

طیبه ماهروزاده دبیرستان دخترانه فرهنگ مخصوص علوم انسانی را تاسیس کرد و تا چند سال این موسسه با نظر او اداره می‌شد. دبیرستان دخترانه فرهنگ در سال (۱۳۸۲) از طرف وزارت آموزش و پرورش به عنوان ۴ مدرسه عالی ایران معرفی شد.   او عضو شورای عالی آموزش و پرورش است.

اقدام متناقض فدراسیون فوتبال و کمیته انضباطی ادامه دارد!

به گزارش وب سایت خبری پارسینه؛ دیدار پرسپولیس و ماشین سازی به پایان رسید اما حواشی این مسابقه همچنان پابرجا است. این مسابقه که با تساوی بدون گل در ورزشگاه آزادی به پایان رسید با اعلام یک ضربه پنالتی توسط داور برای سرخپوشان به جنجال کشیده شد.

ماجرا از این قرار است که در دقیقه هشتاد و شش داور مسابقه یک ضربه پنالتی برای پرسپولیس اعلام کرد و رسول خطیبی دقیقا همانند دیدار جام حذفی با پرخاش به سمت داور و نیمکت پرسپولیس رفت و این بار حتی پا را فراتر گذاشت و به سمت هواداران پرسپولیس بر روی سکوها برگشت و به سمت آنها کف زد! همین اقدام تحریک آمیز سرمربی ماشین سازی باعث شد تا جو سکوها بهم بریزد. هرچند خبرنگاران حاضر بر روی جایگاه خبرنگاران عقیده دارند هیچ فحاشی به رسول خطیبی بر روی سکوها نشد اما سرمربی تیم تبریزی در پایان مسابقه اعلام کرد هواداران پرسپولیس را حلال نخواهم کرد و من خانواده شهید هستم که فحاشی کردند!

همین اتفاق باعث شد تا فدراسیون فوتبال که تایپیستش چند روزی در مرخصی بود این بار در روز تعطیل بیانیه صادر کند و اقدام هواداران پرسپولیس را محکوم کند: «شکی نیست هزاران جام زرین نمی‌تواند با قطره‌ای از مجاهدت‌ها، فداکاری‌ها و عزت پهلوانان واقعی ایران اسلامی در جنگ تحمیلی برابری کند. از این رو، فدراسیون فوتبال ضمن ابراز تاسف و محکومیت اقدام معدودی در بی‌احترامی به خانواده معزز و محترم خطیبی که والده ارجمند دو شهید دفاع مقدس و رسول خطیبی که برادر آن دو شهید بزرگوار می‌باشد، بلافاصله پس از مسابقه شب گذشته پرونده مربوطه را در بالاترین سطح ارکان حقوقی و انضباطی فدراسیون باز کرده است...»

این تنها بخشی از بیانیه فدراسیون فوتبال در محکومیت توهین به مربی‌ای است که طبق گفته خودش خانواده شهید است. توهین به هر مقام و مسئول و بازیکنی در زمین فوتبال از سوی تماشاگران محکوم است اما اینکه فدراسیون فوتبال در کمال شگفتی با رفتاری تبعیض آمیز نسبت به رفتارهای مشابه، شک و تردید را بین فوتبالدوستان رواج می دهد تعجب دارد. در دیدار همین فصل هواداران تراکتور نود دقیقه علیه شجاع خلیل زاده و علیرضا بیرانوند فحاشی کردند و فصل گذشته نیز هواداران ماشین سازی نود دقیقه خانواده امید عالیشاه را به رگبار فحاشی بستند اما فدراسیون فوتبال یک بار بابت این مساله واکنش نشان نداد و کسی هم محروم نشد اما حالا باتوجه به حساسیت هایی که روی تیم «زنوزی» وجود دارد کمتر از ۲۴ ساعت بیانیه رسمی فدراسیون فوتبال منتشر می شود!

لگد مهاجم پرسپولیس به شانس بزرگ کالدرون

پایگاه خبری مشرق گزارش داد: علی علیپور در جایگاه بازیکن گرچه توانسته با پرسپولیس جام بیاورد و آقای گلی را در کارنامه اش ثبت کند ولی هنوز به آن جایگاه و اعتبار نرسیده که یک تیم و بخش مهمی از طرفداران میلیونی فوتبال را بازیچه تصمیم شخصی اش کند! که اگر رسیده بود می دانست در دقیقه ۹۰ بازی ۰-۰ بهترین موقعیت تیمی که میلیونها طرفدار منتظر پیروزی اش بودند را نمی توان برای چیپ زدن خرج کرد! آن هم مقابل دروازه بانی که یکماه پیش در همین دقایق پنالتی وی را گرفته بود. هزینه ای که هواداران پرسپولیس برای حرکت چیپ علی علیپور مقابل ماشین سازی خواهند پرداخت شاید با یک برد در اهواز (بازی بعدی در خوزستان) و یا با دو، سه نتیجه خوب بعدی فراموش شود ولی قطعا این "۲" امتیاز جایی و روزی یقه پرسپولیس و همین علیپور را خواهد گرفت!

علی علیپور در یکی از ناب ترین لحظات زندگی فوتبالی اش پس از هت تریکی که در بوشهر روبروی شاهین شهرداری آن شهر کرده بود با اینکه می توانست یک گل سه امتیازی زده و بیش از پیش عزیز دل هواداران این تیم شود، در باد غرور تمجیدهای پس از آن هت تریک ماند و با یک ضربه خودخواهانه از عرش به فرش آمد و در حالی که می توانست فریاد شادی و تحسین هوادار درون استادیوم را بشنود کاری کرد که جرات خروج از رختکن برای همراهی تیمش در جشن قهرمانی را هم نداشته باشد؛ مراسمی که با قیافه ناراحت پرسپولیسی ها بی شباهت به مجلس ترحیم نبود!

علی علیپور که پیش از بازی می دانست پنالتی زن اول تیمش مهدی ترابی است از شانسی که کالدرون علی رغم میل باطنی در اختیارش قرارداده بود استفاده نکرد و علاوه بر اینکه با احساسات میلیون‌ها طرفدار تیمش بازی کرد دستورات کادر فنی اش را هم نادیده گرفت تا کالدرون پس از بازی به شدت علیه او جبهه یگیرد و بگوید او به همه و خودش و تیم بی احترامی کرد و شانسی که به او داده شده بود را نادیده بگیرد و تا آخر فصل پنالتی نخواهد زد. حتی در خبرها داشتیم کریم باقری در رختکن به این رفتار علیپور انتقاد کرده است. شاید هر مربی جای کالدرون باشد به دلیل این اقدام علیپور در بازی با فولاد او را نیمکت نشین کند و شاید هم علیپور قول و قراری با سرمربی و هم تیمی هایش ببندد که به جبران این پنالتی یک تنه ضعف گلزنی تیم پرسپولیس را از بین ببرد!

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 3 =