گهواره‌های نیلوفری، روایت خانواده‌های دارای ۲ شهید قزوین

قزوین - ایرنا - کتاب گهواره‌های نیلوفری که زندگی مادران و خواهران دارای ۲ شهید استان قزوین را روایت می‌کند به قلم زهرا عبداللهی و مرضیه زرآبادی پور به نگارش درآمده است.

گهواره‌های نیلوفری به سفارش ستاد برگزاری کنگره ملی سه هزار شهید استان و بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس قزوین در ۱۸۴ صفحه مصاحبه و گفت و گو با مادران و خواهران دارای ۲ شهید استان تهیه و توسط انتشارات صریر منتشر شده است.
در پشت جلد کتاب سخن یکی از خواهران شهید آمده است: «مهم نیست که اسم کوچه به نام کدام شهید باشد، یاد و خاطره شهدا همیشه برای من در قلب و ذهنم زنده و جاری است. دیدن نام و عکس شهدا با ادامه دادن راهشان فرق می‌کند».
جمله دیگری در پشت جلد کتاب به نقل از یکی دیگر از خواهران شهید آمده که بهتر اهداف نویسندگان را در تالیف کتاب روشن می‌سازد: «از شهدا انسان‌های قدیس و ماورایی نسازیم، آدم‌های عجیب و غریب که از مکان به خصوص آمده‌اند؛ نه، آنها هم آدم‌هایی معمولی بودند مثل خودمان؛ لباس‌هایمان در یک آفتاب خشک می‌شد».
نویسنده کتاب در بخشی از مصاحبه با یکی از مادران شهدا نوشته است: «وقتی از دل‌تنگی‌هایش می‌پرسم حتی یک لحظه اظهار پشیمانی نمی‌کند و چنان محکم و تمام‌قد از ارزش‌های انقلاب دفاع می‌کند که من برای چند ثانیه مبهوت جذبه او می‌شوم و سکوت می‌کنم.  
چندین بار تأکید می‌کند: بعد از شهادت فرزندانش حتی یک قطره هم اشک نریخته، می‌گوید اگر گریه می‌کردم دشمن‌شاد می‌شدیم، بی‌اینکه بغض کند یا در چشمانش نم اشکی بنشیند با قطعیت می‌گوید اگر من از خودم ضعف نشان می‌دادم آنهایی که فرزندانشان در جبهه‌ها بودند ناامید می‌شدند».
یکی از نویسندگان کتاب در معرفی این اثر به خبرنگار ایرنا گفت:گهواره‌های نیلوفری حاصل گفت و گو با ۹ مادر و خواهر است که بیش از ۲ شهید را در هشت سال دفاع مقدس تقدیم انقلاب کرده اند.
زهرا عبداللهی افزود: در این کتاب با مادر یا خواهر شهیدان احمدی، رجب لو، عبدالرزاقی، قاقازانی، زرآبادی پور، حاجی میری، عباسیان پور، شفیع آبادی و کبیری گفت و گو شده است.
وی اضافه کرد: در این کتاب بیش از خود شهدا، به طور مشخص و خاص تر به شخصیت، منش و شیوه‌های تربیتی و نحوه ارتباط مادران و خواهران شهدا پرداخته ایم.
عبداللهی ادامه داد: در این کتاب تلاش شده به صبر، توانمندی و سبک زندگی مادرانی پرداخته شود که توانسته اند ۲ یا چند فرزند را تربیت و در نهایت آنها را تقدیم انقلاب کنند.
این نویسنده افزود: در نگارش این کتاب تلاش کردیم به مادران و خواهران شهدا به صورت مستقل بپردازیم تا عوامل تربیت چنین فرزندانی در سبک زندگی و تربیتی آنها برای مخاطبان روشن شود.
وی با بیان اینکه دفاع مقدس برهه‌ای از تاریخ کشور است که با فداکاری‌ها و جان‌فشانی‌های شهدا و ایثارگران از آن عبور کرده‌ایم، افزود: در همه جای دنیا برای نمایش بزرگی قهرمانان ملی‌ از قالب هنر استفاده می‌کنند و ما هم برای اینکه بتوانیم ارزش‌های دفاع مقدس، بزرگی رزمندگان و عظمت فداکاری شهدا را به‌گونه‌ای ملموس و جذاب به نسل بعد نشان دهیم باید از قالب هنر استفاده کنیم.
وی در پاسخ به این سوال که علت دوری نسل جوان از ارزش‌های دفاع مقدس چیست و هنرمندان در قبال آن چه وظیفه ای دارند؟ گفت:متاسفانه آثار هنری کشور از فیلم، سریال و کتاب همه شبیه به هم هستند و مسائلی را مطرح می‌کنند که بارها گفته شده است.
این نویسنده گفت:هر بار اثری نو با نگاهی متفاوت در حوزه دفاع مقدس خلق می‌شود مورد استقبال جوانان قرار می‌گیرد بنابراین، کم‌کاری هنرمندان است که هنوز آنقدر که باید در نگاه خود به مقوله دفاع مقدس خلاقیت ندارند.
عبداللهی افزود: هنرمندان باید در خلق آثار هنری به‌گونه‌ای عمل کنند که زاویه دید جدیدی مقابل دیدگان مخاطبان ترسیم شود ضمن اینکه نباید از شهدا انسان‌های ماورایی بسازند.
وی گفت: شهدا آدم‌های معمولی مثل خود ما بودند، آنها را برای جوانان دور از دسترس نشان ندهیم جوانان باید شهدا را به خودشان نزدیک ببینند تا ارزش‌های دفاع مقدس را درک کنند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 6 =