۱۰ آبان ۱۳۹۸،‏ ۱۸:۰۸
کد خبرنگار: 2256
کد خبر: 83537731
۰ نفر

برچسب‌ها

اجلاس «آ. سه. آن» در تایلند گشایش یافت

پکن-ایرنا- سی و پنجمین اجلاس سران اتحادیه جنوب شرق آسیا موسوم به «آ.سه.آن» از امروز جمعه در بانکوک پایتخت تایلند آغاز بکار کرد.

اداره اخبار ملی تایلند موسوم به «ان ان آ» روز جمعه به نقل از خانم «بوسادی سانتی پیتاکس» دبیرکل امور اطلاع رسانی و سخنگوی وزارت امور خارجه تایلند آورده است که این اجلاس با موضوع پیشبرد مشارکت برای رشد پایدار و نشست های مرتبط با آن تا پنجم نوامبر ۲۰۱۹ ( ۱۳ آبان ۱۳۹۸) برگزار می شود.

وی با اشاره به اینکه تایلند برای برگزاری این اجلاس به طور کامل آماده است تصریح کرد: نشست در شهر بانکوک پایتخت تایلند برگزار می شود و غیر از از رهبران ۱۰ کشور عضو اتحادیه، مسئولان و مقام های ارشد کشورهای چین، کره جنوبی، ژاپن، آمریکا، استرالیا، نیوزیلند، هند و سازمان ملل هم در آن شرکت کرده اند.

او گفت که دولت تایلند برای نشست برنامه ریزی مفصلی کرده و آماده شده و از مردم نیز خواسته شده است میزبان بسیاری خوبی برای رهبران و مسئولان کشورهای دیگر باشند و از آنها به گرمی استقبال کنند.

ایجاد ثبات در یک مسیر پایدار، همکاری بین کشورهای عضو و غیر عضو، مدیریت مرزی، امنیت سایبری، جرایم فرامرزی، بلایای طبیعی، مقابله با تروریسم، توسعه پایدار، رشد اقتصادی، انقلاب چهارم صنعتی برای نسل آینده، اقتصاد دیجیتالی، بکارگیری فناوری و ابداعات دیجیتالی، رشد آموزش و پرورش و توجه به همه گروه های انسانی از موضوعات اجلاس سران و نشست های مرتبط با آن است.

انتظار می رود که در پایان اجلاس یک بیانیه از سوی این اتحادیه در واکنش به موضوع تحولات اقلیمی منتشر شود.

روزنامه بانکوک پست هم گزارش کرده است دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا رابرت اوبرایان دستیار امنیت ملی این کشور را به عنوان فرستاده ویژه برای حضور در این نشست معرفی کرده است.

شمار زیادی از رهبران کشورهای مختلف از جمله «لی که چیانگ» نخست وزیر چین و «ماهاتیر محمد» همتای مالزیایی وی نیز در این اجلاس شرکت می کنند اصلی ترین بخش این اجلاس قرار است روزهای دوم تا چهارم نوامبر تشکیل شود.

نشست کمیته دایمی نمایندگان «آ. سه. آن» نشست مقام های ارشد «آ. سه. آن»، بیستمین همایش امنیتی و سیاسی «آ سه آن»، نشست شورای اقتصادی اتحادیه، بیست و چهارمین گردهمایی مشورتی و هماهنگی «آ سه آن» از مجموعه همایش ها و نشست های مرتبط با این اجلاس است.

«آ سه آن» هشتم اوت سال ۱۹۶۷ میلادی با مشارکت شماری از رهبران کشورهای جنوب شرق آسیا پایه گذاری شد و با پیوستن کامبوج در ۳۰ آوریل سال ۱۹۹۹ میلادی به آن شمار اعضای اتحادیه به ۱۰ کشور رسید.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha