۱۰ آبان ۱۳۹۸،‏ ۱۵:۳۱
کد خبرنگار: 1763
کد خبر: 83537651
۱ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

۱۰ نکته کلیدی در پیام آیت‌الله سیستانی

بغداد - ایرنا - توجه به بندهای پیام امروز آیت الله سیستانی در مورد اعتراضات خیابانی جاری، نشانگر تاکید مرجعیت عالی دست کم بر ۱۰ نکته کلیدی ناظر به جزییات تحولات امروز عراق است.

آیت الله سید علی سیستانی مرجعیت عالی عراق در بیانیه ای خواستار پایان بخشیدن به خونریزی ها و اقدامات تخریبی در حاشیه اعتراضات خیابانی در این کشور شد.

مرجعیت عالی عراق در بیانیه ای که امروز در خطبه دوم نمازجمعه کربلا معروف به خطبه مرجعیت، از سوی سید احمد الصافی نماینده وی و امام جمعه کربلا قرائت شد همچنین با حمایت دوباره از مطالبات تظاهرکنندگان مسالمت جو، نسبت به مصادره این اعتراضات از سوی هر فرد، گروه داخلی در عراق و یا کشوری در منطقه و جهان هشدار داد.

در این پیام، دست کم ده نکته وجود دارد که نشانگر اشراف مرجعیت عالی به جزییات رویدادهای کشور و نگرانی ها و دغدغه های ایشان در خصوص کم و کیف اعتراضات و عملکرد دولتمردان در این کشور است: 

۱- تاکید بر جایگاه و ارزش جان بیگناهان نزد مرجعیت و هشدار نسبت به ادامه خونریزی ها و اقدامات تخریبی در اعتراضات

۲- مخالفت با  بکارگیری نیروهای رزمی (بجای نیروهای پلیس و آموزش دیده) در مواجهه با معترضان

۳-   تاکید بر مسوولیت نیروهای امنیتی در خشونت ها و همچنین حضور و مسوولیت گروههای دیگر (نفوذی ها یا برخی گروههای خاص سیاسی)

۴- هشدار نسبت به امکان لغزیدن عراق به هرج و مرج و جنگ داخلی

۵- انتقاد صریح از حمله  به مقرهای حزبی و ساختمان های دولتی و خصوصی

۶- حمایت دوباره از اعتراضات مسالمت جویانه مردم و مطالبات آنان

۷- رد تلویحی ورود کشور به خلاء قانونی با تاکید بر پایبندی بر حق و اراده مردم عراق درتعیین سرنوشت از طریق همه پرسی و انتخابات پارلمانی

۸- حمایت از هر گونه اصلاحاتی که ملت عراق با تنوع قومیتی و مذهبی خود بخواهد

۹-    رد تلاش هر فرد یا گروه داخلی یا طرف خارجی برای مصادره اعتراضات مردم یا تحمیل نوعی خاص از اصلاحات

۱۰- -     توصیه به گروهها و افراد برای ترجیح منافع  و مصالح کلی عراق بر منافع فردی و گروهی بخاطر امروز و آینده عراق

ایرنا روز گذشته در گزارشی از آخرین وضعیت تحولات عراق، پیش بینی کرده بود که همه فعالان و ناظران به خطبه مرجعیت در نمازجمعه امروز کربلا چشم دوخته اند که با توجه به جایگاه مرجعیت و تجربه تاریخی نقش آفرینی وی در جهت دفاع از تمامیت ارضی و وحدت ملی این کشور، در تعیین مسیر و سرنوشت رویدادهای جاری تاثیری بی بدیل خواهد داشت. /

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha