۱۰ آبان ۱۳۹۸،‏ ۱۱:۱۸
کد خبرنگار: 1102
کد خبر: 83537196
۰ نفر

برچسب‌ها

کتابخوانی لازمه رسیدن به توسعه فرهنگی

کرج - ایرنا - فرهنگ زیربنای توسعه و کتاب ابزاری کارآمد در بهینه سازی فضای فرهنگی جامعه است؛ بررسی ساعات مطالعه در کشورهای مختلف جهان نشان از ارتباط مستقیم نسبت توسعه یافتگی و میزان ساعات مطالعه کتاب دارد به طوری که هرچه جامعه توسعه یافته تر، میزان مطالعه شهروندان آن بیشتر است.

اول نوامبر (۱۰ آبان) هر سال به عنوان روز مولف نامگذاری شده است.

 کتاب از دیرباز احیاکننده اندیشه های ناب و تاثیرگذار بوده و بسیاری از انسان های موفق و سرشناس حوزه های مختلف پیشرفت خود را مرهون روی آوردن به کتابخوانی می دانند.

فرهنگ زیربنای توسعه و کتاب ابزاری کارآمد در بهینه سازی فضای فرهنگی جامعه است؛ بررسی ساعات مطالعه در کشورهای مختلف جهان نشان از ارتباط مستقیم نسبت توسعه یافتگی و میزان ساعات مطالعه کتاب دارد به طوری که هرچه جامعه توسعه یافته تر، میزان مطالعه شهروندان آن بیشتر است.

مولفان و نویسندگان با قلم های خود به طور مستقیم و غیرمستقیم در توسعه جامعه در ابعاد مختلف نقش آفرینی می کنند؛ در واقع قلم رسای آنان همچون سلاحی کوبنده جهل را از پای درآورده و دانایی و رشد را برای خوانندگان این آثار به ارمغان می آورد.  

البرز که به دلیل مهاجرپذیری و وجود اقوام مختلف «ایران کوچک» لقب گرفته است، سال ۱۳۸۹ با مساحت پنج هزار و ۸۰۰ کیلومتر و جمعیتی حدود سه میلیون نفر به عنوان سی و یکمین استان کشور شناخته شد.

این استان مهاجرپذیر با داشتن ۶ شهرستان طالقان، ساوجبلاغ، نظرآباد، اشتهارد، کرج و فردیس در کنار پایتخت ایران قرار گرفته و روزانه ۳۰۰ هزار نفر از آن به تهران در حال تردد هستند.

البرز دارای ۴۷ کتابخانه نهادی و ۲۳ کتابخانه مشارکتی است که در مجموع با داشتن یک میلیون و ۳۰۰ هزار نسخه کتاب، ۹۶ هزار و ۲۰۰ نفر عضو دارند.

برای انتشار یک کتاب باید مراحلی طی شود که بدون شک مهمترین آن دریافت مجوز چاپ است؛ متقاضیان دریافت مجوز چاپ کتاب از جمله مولفان و مترجمان می توانند از ۲ شیوه مراجعه به دفاتر انتشاراتی و یا به صورت ناشر مولف برای اخذ مجوز اقدام کنند.

متقاضیان با مراجعه به دفاتر انتشاراتی دارای مجوز از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی درخصوص دریافت مجوز چاپ کتاب با انتشاراتی مورد نظر مذاکره و قرارداد منعقد می کنند و با ارائه مدارک لازم مراحل دریافت مجوز چاپ کتاب توسط انتشاراتی طرف قرارداد انجام می شود.

پس از اخذ مجوزچاپ کتاب  توسط ناشر در خصوص چاپ آن از طریق چاپخانه های دارای مجوز از وزارت فرهنگ وارشاد اسلامی اقدام می شود.

همچنین متقاضیانی که به طور شخصی تمایل به دریافت مجوز چاپ کتاب دارند می‌توانند با طی کردن سه مرحله و مراجعه به موسسه خانه کتاب برای اخذ شماره شابک، کتابخانه ملی برای انجام کارهای فهرست نویسی (فیپا) کتاب و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی (دبیرخانه  کتاب) برای اخذ مجوز چاپ کتاب اقدام کنند.

پس از اخذ مجوز چاپ کتاب نیز با مراجعه به چاپخانه های دارای مجوز از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی درخصوص چاپ آن اقدام می شود.

جایزه کتاب سال و ایجاد انگیزه در نویسندگان

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی البرز گفت: جایزه کتاب سال البرز فرصتی برای نویسندگان البرز برای سنجش توانمندی‌های حرفه‌ای خود و به رقابت گذاشتن این توانمندی‌ها با دیگر نویسندگان است.

ناصر مقدم افزود: فراخوان جشنواره کتاب سال البرز اواخر اردیبهشت ۱۳۹۸ در استان اطلاع رسانی شد که در نهایت ۱۴ نویسنده با ارسال ۱۷ اثر در این جشنواره شرکت کردند.

 وی ادامه داد: آثار ارسالی شرکت کنندگان، به خانه کتاب وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای داوری ارسال شده و در نهایت پس از  داوری آثار با برگزاری آیین اختتامیه، نفرات برتر شرکت کننده در جشنواره معرفی خواهند شد.

وی خاطر نشان کرد: تشویق و تجلیل از فعالان حوزه کتاب تأثیر بالایی در فعالیت‌های این حوزه دارد و موجب دلگرمی این قشر می‌شود.

فعالیت ۲۰۰ ناشر در البرز

همچنین رئیس اداره فرهنگی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان البرز با بیان اینکه حدود ۲۰۰ ناشر در زمینه چاپ و نشر کتاب تلاش می کند، گفت: البرز در حوزه کتاب از نظر شمارگان کتاب های چاپ شده و شمار ناشران همواره جزو ۱۰ استان برتر کشور بوده است.

محمد طاهری با تبین فعالیت‌های اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی البرز در حوزه حمایت از کتاب و نشر اظهار داشت: برگزاری نمایشگاه‌های کتاب با هدف توزیع و فروش کتاب در سراسر استان، خرید حمایتی کتاب از ناشران با اختصاص ۵۰۰ میلیون ریال اعتبار در سال ۱۳۹۸ و اهدای کتاب به مراکز، انجمن‌ها، دستگاه‌ها، نهادها و مدارس با اختصاص ۲ میلیارد و ۴۰۰ میلیون ریال در سالجاری توسط وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از جمله فعالیت های انجام شده است.

وی ادامه داد: به مناسبت هفته کتاب و کتابخوانی (۲۳ تا ۳۰ آبان) نیز برنامه های مختلفی از جمله برگزاری نمایشگاه های سیار و ثابت کتاب، اهدای کتاب به روستائیان و عشایر، رونمایی از کتاب البرز در استان البرز اجرا می شود.

وی اضافه کرد: فعالیت باشگاه های کتابخوانی، برگزاری جشنواره روستاها و عشایر دوستدار کتاب و تلاش برای کسب عنوان پایتخت کتاب از جمله برنامه های ملی ویژه اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی البرز است.

فرهنگ دیرینه کتاب و کتابت در البرز

نویسنده و البرزپژوه گفت: کتابت و نگارش یکی از پدیده های بسیار مهم زیست انسانی است و چه بسا اگر کتابت نبود هرگز تاریخ بشری به چنین غنای معنوی و فکری دست نمی‌یافت.

حسین عسکری افزود: این نیز تصادفی نیست که اصیل ترین تجربه های معنوی و مشاهدات وحیانی انسان از عالم غیب و قدس، با مفهوم کتاب و کتابت درهم پیچیده است.

وی ادامه داد: تقدس کتاب و کتابت به اندازه‌ای است که خداوند کریم در قرآن شریف به قلم  و آنچه نگاشته می شود، قسم خورده است.

وی اضافه کرد: براساس یافته های باستان شناختی، در ایران عزیز، دیرینگی کتابت و نگارش به هزاره پنجم پیش از میلاد مسیح می‌رسد.

عسکری با بیان اینکه کهن ترین اثر مربوط به کتابت و نگارش در استان البرز مربوط به هزاره چهارم پیش از میلاد مسیح است، اظهار داشت: این اثر فرهنگی که لوح گلی کوچکی است در کاوش های باستان شناختی در محوطه باستانی ازبکی واقع در شهرستان نظرآباد از توابع استان البرز به دست آمده و اثبات کننده نوعی ارتباط تجاری بین ساکنان باستانی محوطه ازبکی در استان البرز با ساکنان شوش باستان واقع در استان خوزستان است.

این نویسنده افزود: همچنین یکی از نخستین کتاب‌های چاپی در ایران به نام «مجالس المتقین» به قلم آیت الله شیخ محمدتقی برغانی مشهور به شهید ثالث نویسنده ای البرزی در روزگار قاجار به رشته تحریر درآمده است.

وی ادامه داد: فراوانی کتیبه های سنگی و چوبی موجود در بقعه های امامزادگان شریف و بناهای یادمانی نیز دلیلی بر استمرار فرهنگ کتاب و کتابت در استان البرز  بوده است.

وی اضافه کرد: این دیرینگی و دیرپایی فرهنگ کتاب و کتابت، وظیفه امروزی نهادهای مربوط به این حوزه را دوچندان کرده است.

این نویسنده پاسداشت اهل قلم را یکی از روش های گسترش فرهنگ احترام به کتاب و کتابت دانست و با تبیین پیشنهادهایی در این راستا گفت: حمایت نهادهای فرهنگی مربوط به این حوزه شامل اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی، اداره کل کتابخانه های عمومی، حوزه هنری، مرکز صدا و سیما، اداره کل تبلیغات اسلامی، اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی از آثار نویسندگان البرزی به ویژه تولیدات مکتوب مربوط به حوزه البرزشناسی و راه اندازی فروشگاه عرضه آثار نویسندگان البرزی موثر است.

عسکری افزود: برگزاری جشنواره ناشران و نویسندگان استان در قالب جشنواره کتاب فصل و کتاب سال البرز به منظور تشویق نویسندگان البرزی، نامگذاری معابر و اماکن عمومی شهرهای استان به نام نویسندگان و اهل قلم البرزی که از شهرت ملی و بین المللی برخوردارند، آیین های نکوداشت و بزرگداشت برای نویسندگان و مولفان و برگزاری مستمر آیین های رونمایی و نقد آثار نویسندگان البرزی نیز در پاسداشت اهل قلم اثرگذار است.

وی همچنین راه اندازی کتابخانه تخصصی البرزشناسی متشکل از آثار نویسندگان البرزی و یا موضوع مرتبط با استان، کمک به ترجمه آثار اثرگذار و برگزیده نویسندگان و مولفان البرزی به زبان‌های دیگر، حمایت مادی از نویسندگان کم بضاعت البرز و سرایت بخش‌هایی از آثار فاخر نویسندگان و مولفان البرزی به کتاب های درسی آموزش و پرورش را از دیگر راهکارهای پاسداشت اهل قلم عنوان کرد.

بهبود کسب و کار در جامعه، هدف نویسنده

مهرداد مظفری که از سال ۱۳۸۶ تاکنون هفت عنوان کتاب به رشته تحریر درآورده است می‌گوید: به دنبال پاسخگویی به پرسش‌های پرتکرار و باارزش حوزه کسب و کار برای جامعه هستم.

وی افزود: اصلی‌ترین دغدغه‌های جامعه کنونی کمبود منابع مالی است و وظیفه خود می‌دانیم شیوه استفاده بهینه از این منابع را به جامعه نشان دهیم.

این استاد دانشگاه ادامه داد: امروزه هزینه سرمایه‌گذاری اقتصادی و فرهنگی افزایش یافته و جامعه را با مشکلاتی مواجه کرده است؛ بر این پایه سرانه مطالعه کم و قیمت کتاب گران شده است.

این نویسنده تصریح کرد: استفاده از شبکه‌های مجازی و فیلم‌های سینمایی کم محتوا ذائقه سمعی و بصری جامعه را منحرف، تضعیف و تنبل کرده است و در این شرایط، وظیفه نویسندگان برای افزایش سرانه کتاب دوچندان می‌شود.

لزوم حمایت مسئولان از مولفان

مولف چهار عنوان کتاب در حوزه روانشانسی گفت: با توجه به اهمیت فعالیت مولفان در تولید، گردآوری و انتشار محتوا و مفاهیم کلیدی و کاربردی در راستای ارتقای سطح آگاهی و دانش مردم ضروری است مسئولان از این قشر حمایت‌های لازم را به عمل آورند و با ایجاد صندوق های حمایتی، مولفان را در دستیابی به اهداف عالی یاری کنند.

علی اکبر رمضان‌پور افزود: هر مولفی برای پدید آوردن اثر خود متحمل زحمات و تلاش بسیار می شود و می خواهد این تلاشش دیده شود؛ یکی از بهترین روش‌ها برای اینکه اثر مولفان دیده و خوانده شود، چاپ اثر در قالب کتاب است.

وی ادامه داد: از مسئولان مرتبط انتظار می‌رود نگاه ویژه ای به این موضوع داشته باشند و بسترهای لازم را برای سهولت کار مولفان فراهم آورند.

نویسنده کتاب‌های با این تکنیک ها بهتر زندگی کنیم، مکانیسم های تربیتی والدین (با فرزندان خود چگونه رفتار کنیم)، روانشناسی اعتیاد و دانستنی های اعتیاد خاطر نشان کرد: اختصاص وام قرض الحسنه و تهیه بن خرید کتاب از جمله تسهیلات مناسب برای مولفان به شمار می آید.

برچسب‌ها

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 2 =