۹ آبان ۱۳۹۸،‏ ۲۱:۰۱
کد خبرنگار: 2237
کد خبر: 83536850
۰ نفر

برچسب‌ها

فضای کنونی، بهار تولید لوازم خانگی کشور است

رشت - ایرنا - معاون هماهنگی و نظارت اقتصادی  و زیربنایی معاون اول رئیس جمهوری گفت : فضا کنونی بهار تولید لوازم خانگی در کشور است.

سعید شیرکوند عصر پنجشنبه در  حاشیه  سفر به گیلان در بازدید از  چندین واحد صنعتی شهرستان  رشت در جمع خبرنگاران به فضای مناسب ایجاد شده جهت رشد و توسعه این صنعت در کشور اشاره و اطهار کرد:  با توجه به جلوگیری از قاچاق بی رویه محصولات لوازم خانگی خارجی و افزایش تعرفه گمرکی این محصولات، هم اکنون بهار تولید برای لوازم خانگی ایرانی محسوب می شود.

وی  همچنین با اشاره  به ظرفیت های  گیلان در زمینه صنایع سلولزی  به صنایع سلولزی و تولید کننده اوراق فشرده چوبی از طریق کشت صنعتی چوب و همچنین واردات چوب با پوست اشاره و بیان کرد: مشکلات به صورت دسته بندی شده در قالب یک پروژه تعریف و راهکار آن نیز به معاونت ریاست جمهوری پیشنهاد و ارسال شود تا در اسرع وقت اقدامات مرتبط انجام شود.

وی خاطر نشان کرد: در راستای حل این مشکل برای برخی کارخانه های استان مازندران، مجوز واردات چوب با پوست صادر شده که با هماهنگی وزارت جهاد کشاورزی و سایر نهاد های مرتبط می توانیم این امکان را در چارچوب قانونی برای گیلان فراهم نماییم.

معاون امور اقتصادی استاندار گیلان نیز از ممانعت ورود چوب خام با پوست به عنوان یک مشکل  برای فعالیت کارخانه های گیلان  عنوان و تصریح کرد: متاسفانه شرط آفت زدایی و قرنطینه برای ورود و تامین مواد اولیه از خارج از کشور سد راه فعالیت تمام وقت کارخانه های گیلان شده و واردات الوار با شرایط فعلی برای این صنایع صرفه اقتصادی ندارد.

آرش فرزام صفت با ابراز گلایه مندی از عدم ابلاغ شیوه نامه زراعت چوب در اراضی منابع طبیعی، اظهار داشت: مدتی است که آئین نامه زراعت چوب در سطح ملی مصوب شده ولی تاکنون  به گیلان ابلاغ نشده است.

وی خواستار تسریع ابلاغ آن و اجرای آن جهت تامین هرچه زودتر مواد اولیه کارخانه های سلولزی شد.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت گیلان نیز عدم برنامه مشخص منابع طبیعی و وزارت جهاد کشاورزی در بهره برداری از اراضی بلااستفاده را مشکلی برای زراعت چوب دانست و گفت: تاکنون برنامه ای برای این موضوع ارائه نکرده اند و به نظر می رسد عزم و اراده ای بر حل مشکل صنایع سلولزی از جانب وزارت جهاد وجود ندارد درحالی که آنها بخشی از این زنجیره تامین صنایع تبدیلی هستند.

فرهاد دلق پوش با اشاره به اینکه بخشی نگری برخی از دستگاه های اجرایی برای رفع مشکلات صنعت با سال رونق تولید مغایرت دارد،  افزود:  در برخی مواقع حتی در برابر توسعه تولید و اشتغال؛ تقابل و مقاومت وجود دارد که امیدواریم با پیگیری  این مسئله در سطح ملی این مشکل برطرف شود.
معاون هماهنگی و نظارت اقتصادی  و زیربنایی معاون اول رئیس جمهوری و هیات همراه  از واحدهای صنعتی فیبر وینا، تولید کننده انواع اوراق فشرده چوبی و شرکت پینک ، تولید کننده انواع گونی و کیسه پلی پروپلین و شرکت پارس زر آسا، تولید کننده انواع محصولات لوازم خانگی با تنوع ۲۱محصول  بازدید کردند .

همچنین شرکت تالک ایرانیان تولید کننده انواع قوطی های فلزی درب آسان بازشو و گروه صنعتی آرین سعید تولید کننده انواع ام دی اف و نئوپان در شهرستان رشت  از دیگر بازدیدها بود.

دو هزار و ۹۴۸ واحد صنعتی در گیلان فعال است.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 7 =