بهبود فرهنگ عمومی قم نیازمند ارائه راهکارهای عملیاتی است

قم-ایرنا- مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس قم گفت: برای اصلاح و کاهش معضلات فرهنگی موجود در استان و ارتقای فرهنگ عمومی، راهکارهای عملیاتی توسط شورای فرهنگ عمومی تدوین و به دستگاه های اجرایی ابلاغ شود.

حجت الاسلام و المسلمین علی لقمانیان عصر چهارشنبه درجلسه شورای فرهنگ عمومی قم با اشاره به اهمیت مساله فرهنگ عمومی افزود:‌ دبیرخانه شورای فرهنگ عمومی قم باید اطلاعات کافی از وضعیت فعلی فرهنگ عمومی استان به صورت مستمر استخراج و گزارش دهد.

وی اضافه کرد: شایسته است ارزیابی علمی نسبت به مصوبات شورای فرهنگ عمومی استان توسط نهادها و مراکز علمی برای کاربردی تر شدن فعالیت‌ها  انجام شود.

لقمانپور گفت:‌ اقدامات و تصمیمات دستگاه‌های استان در رابطه با مساله فرهنگ عمومی باید مورد ارزیابی و نقد قرار بگیرد.

وی همچنین بیان داشت: نسبت به آتش سوزی چند تن از اعضای خانواده شهدای قم در بنیاد شهید و امور ایثارگران قم باید ورود کرده و انگیزه افراد و همچنین کم کاریهای احتمالی مسئولان به درستی بررسی شود.

وی عنوان کرد: برای ارتقای فرهنگ ایثار و شهادت باید هماهنگی و تعامل لازم توسط دستگاه‌های استانی صورت بگیرد، برخی از دستگاه ها در این رابطه تعامل لازم ندارند.

مدیرکل صدا و سیمای قم نیز دراین جلسه بیان داشت: در رابطه با تصویرسازی در رابطه با پیاده‌روی روز اربعین در قم و همچنین شهدا و سرداران خود اقدام قابل توجهی در عرصه رسانه و تولیدات تلویزیونی و سینمایی انجام نشده است.

حجت الاسلام و المسلمین محمد لطفی نیاسر تصریح کرد: همچنین در رابطه با اسکان زائران خارجی در قرارگاه اربعین و مصلای قدس نیز باید اقدامات رسانه ای قابل عرضه باید انجام گیرد.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه قم نیز در این جلسه، با بیان اهمیت مساله فرهنگ عمومی یادآور شد: فرهنگ عمومی مساله مهمی بوده که قابل چشم پوششی و بی توجهی نیست.

حجت الاسلام و المسلمین عباس اسکندری تصریح کرد: بقاع متبرکه و مراکز دینی و مذهبی در توسعه و فرهنگ‌سازی در رابطه با مساله فرهنگ عمومی از اهمیت و تاثیرگذاری ویژه ای برخوردار هستند.

وی گفت:‌ باید از ظرفیت‌ها و فضاهای بقاع متبرکه برای توسعه فرهنگ عمومی و اطلاع رسانی در این رابطه اقدام شود.

معاون اجتماعی فرماندهی انتظامی قم نیز در ادامه این جلسه با انتقاد از وضعیت تابلوهای تبلیغاتی ورودی های قم اظهار داشت: ۶۰ درصد از تصادفات منجر به فوت محورهای مواصلاتی قم در ۳۰ کیلومتری استان رخ می دهد.

سرهنگ مهرداد حاجی زاده گفت:‌ استقرار انبوه تابلوهای تبلیغاتی در افزایش آمار تصادفات در ورودی و مبادی های شهر قم موثر است.

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان قم نیز تاکید کرد: تابلوهای تبلیغاتی عوارضی قم-تهران برای تبلیغ و ترویج فرهنگ عمومی و ساخت المان های متناسب به شهرداری قم واگذار می‌شود.

ابوالفضل جمالی افزود:‌ شهرداری قم پس از تصویب کمیته تعیین محتوای تابلوهای تبلیغاتی شورای فرهنگ عمومی استان می‌تواند نسبت به اصلاح تابلوهای موجود اقدام کند.

وی اظهار داشت: تابلوها و پل‌های تبلیغاتی محورهای مواصلاتی استان به دلیل مشکل اعتباری توسط بخش خصوصی انجام و تا ۱۰ سال در اختیار بخش خصوصی قرار می‌گیرد.

وی بیان کرد: برای در اختیار قرار دادن تابلوهای تبلیغاتی مبادی ورودی قم به شهرداری برای ترویج فرهنگ سازی یا باید خسارت فسخ قرارداد با بخش خصوصی جبران شود.

جمالی گفت: تمام تابلوهای تبلیغاتی ورودی و محورهای مواصلاتی شهر باید به تایید اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان برسد.

مدیرعامل سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری قم نیز دراین جلسه تصریح کرد: در چهار ورودی اصلی استان و بعد از محدوده حد ترخص، سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری قم ساماندهی و اصلاح تابلوهای تبلیغاتی را انجام خواهد داد.

ابوالقاسم مقیمی بیان داشت: در حال حاضر برای ساماندهی بسیاری از تابلوهای تبلیغاتی ورودیهای استان تولید محتوا در قالب‌های معارفی تهیه شده‌است.

وی گفت: ۳۰ آبان به عنوان روز قم انتخاب شده و ستاد برگزاری روز قم نیز در شهرداری قم تشکیل شده است، این روز باید در دستور جلسات شورای فرهنگ عمومی استان قرار بگیرد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 9 =