اردکانیان: کارگروه مشترک پیگیری طرح‌های ایران و سوریه تشکیل می‌شود

تهران- ایرنا- وزیر نیرو گفت: کارگروه دائمی مشترک بین ایران و سوریه برای پیگیری طرح های مشترک در صنعت برق تا دو روز آینده شکل خواهد گرفت.

رضا اردکانیان عصر روز شنبه در دیدار محمد زهیر خربوطلی وزیر برق سوریه در ساختمان وزارت نیروی ایران و در جمع خبرنگاران افزود: تشکیل این کارگروه کمک خواهد کرد تا بتوان به طور جدی تر درباره طرح های مختلف راهکارهای لازم اندیشیده شود.
وی سفر وزیر برق سوریه را در پاسخ به دعوت ایران از وی برای حضور در نوزدهمین نمایشگاه بین المللی صنعت برق ایران دانست و ادامه داد: پیگیری و مذاکرات لازم برای پروژه های مشترک در این سفر انجام خواهد شد.
اردکانیان گفت: مذاکره با وزیر برق سوریه در باره طرح های موجود خواهد بود و علاوه بر آن در باره یک طرح بلند مدت هم رایزنی خواهد شد.
وی با بیان اینکه ایران اکنون در حال احداث نیروگاه ۵۲۶ مگاواتی سیکل ترکیبی درلاذقیه  سوریه است ادامه داد: طرح های دیگری هم با مشارکت دولت سوریه و بخش خصوصی ایران در حال انجام است.
وی افزود: در دیدار امشب توافق شد تا در مدتی که وزیر برق سوریه در ایران است چارچوب یک همکاری دایمی و همه جانبه بین دو کشور تهیه شود و کارگروهی هم شکل بگیرد.
اردکانیان گفت: سوریه تمایل دارد در زمینه توسعه انرژی های تجدید پذیر،  ساخت کنتورهای هوشمند و تعمیرات و بازسازی شبکه برق از کمک ایران برخوردار شود.
وی گفت: اکنون حدود دو سوم ظرفیت نیروگاه های منصوبه این کشور در مدار نیست که ایران می تواند در این زمینه به سوریه کمک کند.
وی افزود: طرح هایی که از منابع مالی دولت سوریه تامین می شوند در حال انجام هستند و امید است طرح نیروگاه سیکل ترکیبی لاذقیه هم با تامین مالی به انجام برسد.

ایران و سوریه برای تولید تجهیزات برقی همکاری می کنند
وزیر برق سوریه گفت: ایران و سوریه برای تولید تجهیزات برقی در سوریه همکاری خواهند کرد.
محمد زهیر خربوطلی افزود: سوریه نیازمند داشتن کارخانجات تولید تجهیزات برقی است که ایران می تواند در این زمینه کمک کند.
وی با بیان اینکه به دعوت رسمی وزیر نیروی ایران برای حضوردر نمایشگاه صنعت برق به ایران سفر کرد ادامه داد: تبادل و انتقال تجربیات مشترک بین دو کشور در این سفر پیگیری خواهد شد.
وی ادامه داد: یکی از مهمترین مواردی که در این دیدار انجام شد اطلاع رسانی در باره مراحل اجرای نیروگاه لاذقیه بود که به ظرفیت ۵۲۶ مگاوات در حال احداث است.
خربوطلی گفت: بحث در باره ایجاد کارخانجات تولید تجهزات در سوریه با کمک ایران هم مورد بحث و بررسی قرار گرفت.
وی ادامه داد: همچنین موضوع بازسازی نیروگاه برق حرارتی حلب با ظرفیت ۴۰۰مگاوات پیگیری شد.
وزیر برق سوریه از تلاش برای ایجاد یک شبکه سه جانبه بین این کشور، عراق و ایران در زمینه پیگیری طرح های برقی خبر داد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار اقتصاد

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha