سوابق علمی اعضای هیأت علمی برای اطلاع عموم منتشر می‌شود

تهران- ایرنا- رئیس هیأت عالی جذب شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: در راستای شفاف‌سازی سوابق اعضای هیأت علمی که در دانشگاه‌ها جذب شدند گزارش فعالیت‌های علمی آنها باید در پایگاه اطلاع‌رسانی دانشگاه‌ها برای اطلاع عموم مردم درج شود.

جلسه ۲۳۸ هیأت عالی جذب اعضای هیأت علمی دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی به ریاست محمدعلی کی‌نژاد در محل دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی برگزار شد.
به گزارش روز چهارشنبه دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی، در این جلسه کی‌نژاد با اشاره به فرآیند جذب متعهدین خدمت دانشگاه‌ها که جزء اعضای هیأت علمی محسوب نمی‌شوند، گفت: فرآیند بررسی صلاحیت علمی و عمومی متعهدین خدمت باید انجام شود؛ ضمن آنکه این مسأله باید شامل اعضای حق‌التدریس دانشگاه‌ها نیز باشد.
رئیس هیأت عالی جذب ادامه داد: هیأت مرکزی جذب وزارت علوم، تحقیقات و فناوری مانند هیأت مرکزی جذب وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی موظف است دو برابر افراد پذیرفته شده در هیأت اجرایی جذب، پرونده ها را بررسی کند.
کی‌ نژاد با اشاره به فرآیند اجرایی عملکرد جذب در دانشگاه‌ها در وزارت علوم، تحقیقات و فناوری تاکید کرد: ساز و کار نظارت بر این فرآیند باید تعریف شود و گزارش فرآیند جذب اعضای هیأت علمی در وزارت علوم، تحقیقات و فناوری توسط دبیر هیأت مرکزی جذب این وزارتخانه در جلسات آتی ارائه خواهد شد.
وی ادامه داد: هرگونه نامه‌نگاری برای دریافت ردیف بودجه اعضای هیأت علمی دانشگاه‌ها باید با تأیید هیأت مرکزی جذب اعضای هیأت علمی در وزارتخانه‌های علوم، تحقیقات و فناوری و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی صورت گیرد.
رئیس دانشگاه هنر اسلامی تبریز گفت: جذب اعضای هیأت علمی دانشگاه‌ها باید منطبق با نقشه جامع علمی کشور و در راستای آمایش آموزش عالی باشد تا زمینه توسعه کیفی دانشگاه‌ها به صورت نظام‌مند فراهم شود.
 

روند جذب هیأت علمی در دانشگاه آزاد
در ادامه این جلسه، محمد مهدی طهرانچی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به فرآیند جذب اعضای هیأت علمی دانشگاه آزاد اسلامی از سال ۱۳۸۵ گفت: پرونده حدود ۵۰۰ نفر از اعضای هیأت علمی که در بازه زمانی ۱۳۸۵-۱۳۹۷ به صورت یکساله با دانشگاه آزاد قرارداد همکاری داشته‌اند، در هیأت مرکزی جذب دانشگاه آزاد اسلامی بررسی می شود.
وی افزود: حدود ۴۰۰ نفر که در سال ۱۳۹۷ براساس فراخوان پذیرفته شده‌اند وارد فرآیند جذب می شوند.
 

دستور جلسه نخست
در بخش دیگری از این جلسه، تأیید احکام هیأت اجرایی جذب دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی صورت گرفت و احکام مربوط به اعضای جدید هیأت اجرایی جذب و کارگروه صلاحیت عمومی دانشگاه‌  علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی کرمان، دانشگاه‌  علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی مشهد، دانشگاه‌  علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی بجنورد، دانشگاه‌  علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی گیلان دانشگاه‌  علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی سمنان، دانشگاه‌  علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی ارتش جمهوری اسلامی ایران، دانشگاه‌  علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی اراک، دانشگاه رازی کرمانشاه، دانشگاه یزد، پژوهشگاه فضایی، دانشگاه علوم و معارف قرآن، دانشگاه گنبد کاووس، دانشگاه کشاورزی و منابع طبیعی خوزستان، دانشگاه مراغه، دانشگاه صنعتی اصفهان، دانشگاه صنعتی قم، دانشگاه صنعتی همدان، دانشگاه صنعتی همدان، دانشگاه ملایر، پژوهشگاه حوزه و دانشگاه، دانشگاه لرستان، سازمان تحقیقات و آموزش ترویج کشاورزی و دانشگاه علوم قضایی و خدمات اداری تأیید شدند و این موضوع دستور جلسه نخست بود.
 

جذب بورسیه ها در دانشگاه آزاد
دستور دیگر این جلسه به بررسی وضعیت متقاضیان بورسیه معرفی شده به دانشگاه آزاد اسلامی توسط هیأت عالی جذب اختصاص داشت که در این رابطه گزارشی توسط رأیس دانشگاه آزاد اسلامی ارائه شد.
طهرانچی با اشاره به فرآیند جذب بورسیه‌های معرفی شده توسط هیأت عالی جذب گفت: از ۱۳۱ متقاضی بورسیه بلاتکلیف برای جذب دعوت به عمل آمد و از بین این افراد بررسی علمی و عمومی ۳۳ متقاضی به صورت کامل انجام شده و جذب آن‌ها در مراحل نهایی است.
وی افزود: حدود ۳۰ نفر از لیست مذکور تأیید صلاحیت عمومی شده‌اند و در حال بررسی برای جذب آنها در مراکز استان‌ها هستیم؛ همچنین ۶۳ نفر از افراد معرفی شده در دانشگاه آزاد اسلامی جذب خواهند شد.
در ادامه این جلسه، پیشنهاد مطرح شده در خصوص مصوبه ۶۳۰ شورای عالی انقلاب فرهنگی پیرامون امکان تفکیک شئون اداری استخدامی از شئون علمی، آموزشی و پژوهشی ارائه شد.
در این پیشنهاد آمده است تصمیم گیری در مورد پرونده‌های آموزش عالی خارج از شمول مندرج در مصوبه ۶۳۰ شورای عالی انقلاب فرهنگی با دیوان عدالت اداری و سایر موارد مشمول مصوبه ۶۳۰ کماکان براساس مصوبه مذکور باشد.
در این رابطه و پس از بحث و بررسی موضوع، اعضاء هیأت عالی جذب مقرر کردند بعد از بررسی پیشنهاد مربوطه گزارشی برای ارائه به قوه قضائیه تدوین شود، ضمن آنکه مفاد قانونی مذکور طی کارگروهی با مشارکت نمایندگان پارلمانی وزارتخانه‌های علوم، تحقیقات و فناوری، بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، دانشگاه آزاد اسلامی و دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی بررسی شود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار علم و آموزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha