کشورهای جنوب شرق آسیا وارد کنندگان اصلی نفت جهان در سال های آتی

تهران- ایرنا- گزارش جدید و هشدارگونه آژانس بین المللی انرژی حاکی است کشورهای جنوب شرق آسیا در چند سال آینده احتمالا به وارد کنندگان اصلی سوخت های فسیلی از جمله نفت درجهان تبدیل خواهند شد که این مساله نه تنها بار مالی دولت ها را افزایش می دهد بلکه منجر به انتشار بیشتر گازهای آلوده کننده مشتق از کربن در این منطقه از جهان خواهد شد.

این آژانس در گزارش سالانه خود در مورد چشم انداز انرژی در مورد مناطق مختلف جهان که روز چهارشنبه منتشر شد آورده است: تقاضای نفت در آسیای جنوب شرقی که قریب به ۱۰ درصد از جمعیت جهان را در خود جای داده است ، تا سال ۲۰۴۰  میلادی از رقم ۹ میلیون بشکه در روز فراتر خواهد رفت  که آمار کنونی تقریباً کمی بیش از ۶.۵ میلیون بشکه در روز است.

مالزی، اندونزی، سنگاپور، برونئی، تایلند، کامبوج، لائوس، ویتنام ،فیلیپین ومیانمار ۱۰ کشور حوزه جنوب شرق آسیا هستند.

براساس این گزارش، این موضوع به رغم انتظارها از رشد آهسته تر در تقاضای انرژی  این منطقه در حال وقوع است ، زیرا  اقتصاد این کشورها  در مسیر تولید و ارائه خدمات با انرژی کمتر و راندمان بیشتر قرار دارد.

منطقه جنوب شرق آسیا در سال ۲۰۱۸ میلادی با ۴ میلیون بشکه در روز در فهرست وارد کنندگان اصلی نفت در جهان قرار گرفت.  در حالی که رشد شدید تقاضا برای گاز طبیعی سبب کاهش صادرات گاز مازاد شده است.

دیده بان جهانی انرژی در گزارش خود تاکید کرد:  اندونزی به عنوان تولید کننده اصلی و برتر آلیاژ ذغال سنگ در منطقه  جنوب شرق آسیا سال گذشته بیش از ۴۰۰ میلیون تن تولید داشته است ، اما افزایش تقاضای داخلی و صادرات به چین و هند منجر به کاهش مازاد آن شده است. این روندها نشان می دهد که آسیای جنوب شرقی در چند سال آینده به یک وارد کننده اصلی سوخت های فسیلی تبدیل می شود.

دراین گزارش آمده است: مازاد عرضه کل منطقه در سال ۲۰۱۱ بیش از تقاضای آن معادل ۱۲۰ میلیون تن نفت بود که این رقم درسال ۲۰۱۸ به بیش از ۳۰ میلیون تن رسید.

کارشناسان آژانس بین المللی انرژی می گویند: افزایش وابستگی به  واردات نفت همچنین نگرانی ها در مورد امنیت انرژی دراین منطقه را دامن زده است. به عنوان مثال ، پیش بینی می شود وابستگی کلی منطقه به واردات نفت در سال ۲۰۴۰ از ۸۰ درصد فراتر رود که این رقم نسبت به شرایط کنونی ۶۵ درصد افزایش خواهد داشت.

این کارشناسان افزودند: بدون تغییر در سیاست ها ، انتظار می رود تقاضای انرژی در آسیای جنوب شرقی تا سال ۲۰۴۰ همزمان با دو برابر شدن اقتصاد کشورهای این منطقه،  دستکم ۶۰ درصد رشد کند که حاکی از رشد  ۱۲ درصدی مصرف انرژی در جهان  است.

به گزارش آژانس بین المللی انرژی (IEA)، رشد تقاضای برق در جنوب شرقی آسیا ، در سال های اخیر به طور متوسط ​​۶ درصد در سال بوده که این رقم  یکی از سریعترین رشدهای مصرف انرژی در جهان را به خود اختصاص داده است. این درحالی است که هنوز ۴۵ میلیون نفر در این منطقه ۶۵۰ میلیون نفری دسترسی به برق ندارند. این روند نشان می دهد که جنوب شرق آسیا  تا سال  ۲۰۳۰ میلادی مسیر دستیابی به انرژی الکتریسته را به طور اجتناب ناپذیری طی می کند.

این سازمان بین المللی تاکید کرد که به رغم افزایش مصرف سوخت های زیستی اما نفت ، همچنان درصدر تقاضای انرژی این منطقه درسال های آتی باقی خواهد ماند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 4 =