۲۴ قلاده پلنگ در استان قزوین تحت حفاظت هستند

قزوین - ایرنا - ۲۴ قلاده پلنگ در سه منطقه حفاظت شده استان قزوین تحت حفاظت محیط زیست قرار دارند که نسبت به آمار کشورهای همسایه در این خصوص، از افزایش قابل توجهی برخوردار است.

مدیر کل حفاظت محیط زیست استان قزوین روز چهارشنبه در بازدید داود محمدی نماینده مردم قزوین، البرز و آبیک در مجلس شورای اسلامی از اداره کل محیط زیست قزوین،  افزود: کشور ارمنستان با وجود همه تمهیدات زیست محیطی برای حفاظت از گونه پلنگ‌ها دارای ۱۰ قلاده پلنگ بوده که این رقم در استان قزوین تقریبا ۲ برابر است.
حسن عباس نژاد تنوع زیستی و گونه‌های جانوری استان قزوین را بی‌نظیر عنوان کرد و اظهار داشت: تنوع زیستی استان به قدری غنی است که برخی از گونه‌های جانوری مانند خرس و پلنگ به راحتی و بدون کوچکترین مزاحمتی در زیستگاه‌های الموت و طارم زیست می‌کنند.
وی به ثبت غار قلعه کرد آوج در آثار طبیعی ملی اشاره کرد و گفت: تا پایان اسفندماه سال جاری قرار شده پس از مطالعات زیست محیطی ۲ منطقه الموت شرقی و الله آباد آبیک نیز به مناطق حفاظت شده استان افزوده شوند.
این مسئول در ادامه سخنان خود تالاب الله آباد را کانون کویرزایی در بین استان‌های همجوار عنوان کرد و گفت: منطقه الله آباد یکی از محورهای کویرزایی در منطقه است که برای احیای این تالاب باید زهکش حفر شده جهاد کشاورزی را در این تالاب مسدود کرد.
عباس نژاد با اشاره به مشکلات پسماند در استان، اظهار داشت: با وجود اینکه مشکلات پسماند در استان بسیار حاد است، اما نیروی انسانی کافی برای نظارت و پایش آن وجود ندارد.
مدیر کل محیط زیست استان مشکل اصلی را کمبود نیروی انسانی و ظرفیت فیزیکی حفاظت محیط زیست عنوان کرد و گفت: اگرچه مسئولان استانی برای همکاری در این زمینه وعده داده اند اما وسع مالی استان به حدی نیست که بتوانیم اقدامی جدی را برای جذب نیروی انسانی آغاز کنیم و نیاز به حمایت فرا استانی داریم.
استان قزوین دارای سه منطقه حفاظت شده باشگل تاکستان، طارم سفلی و منطقه الموت است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 7 =