نبود صنعت فرآوری و بسته‌بندی مشکل عمده صادرات زعفران است

اصفهان- ایرنا- فرماندار شهرستان نجف‌آباد گفت: یافتن بازارهای صادراتی برای محصول زعفران نیازمند ایجاد و توسعه صنعت فرآوری و بسته‌بندی است.

مجتبی راعی روز چهارشنبه در مراسم آغاز سومین جشنواره طلای سرخ شهر دهق از توابع شهرستان نجف‌آباد افزود: باید اقدام‌های اساسی در این زمینه انجام شود و نقاط ضعف در مورد بسته‌بندی و صادرات زعفران مورد توجه جدی قرار گیرد.  

راعی خاطرنشان کرد: بیش از ۹ هزار هکتار از اراضی این شهرستان به کشت گیاهان زراعی و باغی اختصاص پیدا کرده که در ۱۲۰ هکتار از آن زعفران  کاشته شد و با برگزاری جشنواره زعفران در ۲ سال گذشته سطح زیر کشت این محصول ۶۰ هکتار ارتقا پیدا کرده و میانگین تولید زعفران در شهرستان ۲ برابر میانگین کشوری شده است.  فرماندار شهرستان نجف‌آباد با اشاره به اینکه بخش مهردشت ۶۰ درصد زعفران این شهرستان را تامین می‌کند، اضافه کرد: در حالی که استاندارد برداشت زعفران چهار کیلوگرم در هر هکتار است، رقم برداشت ۳۰ کیلوگرم در هر هکتار در این بخش به دست آمد.  

وی بیان کرد: برداشت این مقدار زعفران در هر هکتار نشان دهنده خلاقیت و نوآوری و کسب دانش و مهارت کشاورزان این شهرستان است که می‌تواند به عاملی موثر برای تامین معاش و زندگی روستاییان و ایجاد اشتغال و ماندگاری در روستاها کمک کند.  

شاخص‌های فرمانداری ویژه نجف‌آباد نیازمند بازنگری است

نماینده مردم نجف‌آباد و تیران‌وکرون در مجلس شورای اسلامی نیز گفت: شاخص‌های فرمانداری ویژه این شهرستان باید در شورای برنامه‌ریزی استان بازنگری و ارزیابی دوباره شود.

ابوالفضل ابوترابی افزود: بودجه تملک دارایی‌های این شهرستان نصف بودجه شهرستان‌هایی است که دارای فرمانداری ویژه هستند. 

وی اظهار داشت: شاخص‌های در نظر گرفته شده برای این شهرستان از اول اشتباه بوده و مدیران کل استان باید این شاخص‌ها را بازنگری کنند.

ابوترابی با بیان اینکه ایجاد ناحیه صنعتی و شهرک صنعتی برای فرآوری محصولات کشاورزی و صنایع تبدیلی هم باید مد نظر شورای برنامه‌ریزی استان قرار گیرد، تاکید کرد: این بخش به ناحیه صنعتی برای ایجاد صنایع تبدیلی نیاز دارد. 

به گفته وی، کشاورزان زحمت و سختی تولید محصولات کشاورزی را متحمل می‌شوند و نتایج و سود آن نصیب دلالان و واسطه‌ها می‌شود.

نماینده مردم نجف‌آباد و تیران‌وکرون در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: دستگاه‌های متولی در صورتی‌که تولید کنندگان بخواهند برای ایجاد صنایع تبدیلی اقدام کنند، هر آنچه که در توان دارند به کار می‌گیرند تا مانع از تحقق آن شوند. 

سومین جشنواره طلای سرخ (زعفران) هشتم تا دهم آبان‌ماه در روستای دماب و شهر دهق از توابع شهرستان نجف‌آباد در غرب اصفهان برگزار می‌شود.

دوره‌های گذشته جشنواره طلای سرخ در سال های ۹۵ و ۹۶ نیز به میزبانی این شهرستان برگزار شده بود.  

نزدیک به ۱۰۰ هکتار از ارضای بخش مهردشت شهرستان ۳۰۰ هزار نفری نجف‌آباد واقع در ۳۰ کیلومتری غرب اصفهان، زیر کشت محصول زعفران است.  
 

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 3 =