۷ آبان ۱۳۹۸،‏ ۱۹:۱۶
کد خبرنگار: 1465
کد خبر: 83534474
۰ نفر

برچسب‌ها

آیین نخل‌برداری در مهریز برگزار شد

یزد - ایرنا - آیین نخل‌برداری شهادت امام‌رضا (ع)، شامگاه سه‌شنبه با حضور گسترده اقشار مختلف مردم ولایتمدار در حسینیه هدایت شهر مهریز برگزار شد.

در این مراسم ابتدا بر اساس یک رسم دیرینه برنامه شبیه‌گردانی و تعزیه‌خوانی برگزار شد و سپس هیات‌های  سینه‌زن و زنجیرزن به نظم و ترتیب به عزاداری پرداختند.

همچنین در پایان آیین نخل‌برداری در فضای معنوی در رثای شهادت امام‌رضا (ع) برگزار شد.

یکی از قدیمی‌ترین آیین‌های عزاداری مردم مهریز نخل‌برداری است، آیینی که از دیرباز در سالروز شهادت ائمه اطهار (ع) توسط مردم این خطه کویری انجام می‌شود.

در این روز نخل‌برداری به عنوان کهن‌ترین آئین عزاداری برگزار و نخل بر روی شانه‌های مردم به دور حسینیه چرخانده می‌شود.

اعتقاد و باور مردم به مراسم نخل‌برداری که قدمت دیرینه در مهریز دارد این مراسم را به یکی از اصلی‌ترین برنامه‌های عزاداری این شهرستان تبدیل کرده است.

به طور معمول این مراسم در روز عاشورا، اربعین، شهادت امام رضا  و حضرت علی (ع) در حسینیه‌ها و تکایای مهریز با شکوه و عظمت خاصی برگزار می‌شود.

نخل که در لغت فارسی به معنای تابوت است در نزد مردم منطقه نمادی از تابوت حضرت سیدالشهداست .

نخل وسیله‌ای چوبی است که ۲ طرف آن به صورت مشبک، از چوب ساخته شده و بوسیله چوب‌های دیگر به هم مرتبط شده ‌و بر روی چهار تیر چوبی قرار دارد.

هیات‌های مذهبی در این روز، ۲ روی نخل را با آیینه تزیین می‌کنند و در بین آئینه‌ها، عکس‌های امام ‌راحل، رهبر معظم انقلاب اسلامی و شهدای جنگ تحمیلی را قرار می‌دهند که این کار جلوه خاصی به نخل می‌بخشد.

هیات‌ها پس از این‌که بدنه نخل را با پارچه سیاه پوشاندند، شماری شمشیر و خنجر برهنه بر روی پارچه مشکی نصب می‌کنند، پس از آماده شدن نخل، یکی از هیات‌های مذهبی وارد حسینیه ‌شده و در حالیکه اعضای هیات می‌دوند و با صدای بلند حسین، حسین می‌گویند به زیر نخل رفته و به اتفاق دیگر عزاداران که از قبل در زیر نخل بودند با فریاد یا علی نخل را از جا بلند می‌کنند.

در این زمان، عزاداران نخل را سه یا پنج مرتبه دور حسینیه می‌گردانند و همزمان صدای الله اکبر موذن در فضای اطراف حسینیه طنین انداز می‌شود.

آیین نخل برداری در این لحظه از چنان هیجان معنوی برخوردار است که باید در صحنه بود و با چشم خود این منظره روحانی را نظاره کرد.

مردم سوگوار و اعضای هیات‌های مذهبی پس از آنکه نخل را به دور حسینیه گرداندند آن را در جای اولیه خود قرار می‌دهند و در حالیکه به سر و سینه خود می‌زنند فریاد حسین حسین آنها در حسینیه طنین انداز می شود.

مهریز با ۵۵ هزار نفر جمعیت در ۳۰ کیلومتری جنوب شهر یزد قرار دارد .

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 11 =