خراسان شمالی، باب الرضا در اندوه امام مهربانی‌ها

بجنورد- ایرنا- استان خراسان شمالی، باب الرضا، روز سه‌شنبه در اندوه امام مهربانی‌ها و خورشید هشتم آسمان ولایت غرق در ماتم شد و گریست.

به گزارش ایرنا امروز و در سالروز شهادت ضامن آهو امام رضا (ع)، مردم خداجوی خراسان شمالی با برپایی آیین های عزاداری و سوگواری در مساجد، حسینیه ها و امامزاده های شاخص استان گرد آمده ند و به سوگواری پرداختند.

امروز حتی آسمان این دیار نیز امروز بغض خود شکسته و گریست اما با وجود اشک‌ریزی آسمان، باز هم دوستداران اهل بیت عصمت و طهارت و ارادتمندان به ساحت امام رئوف در بجنورد در حرم امامزاده عباس بن موسی بن جعفر (ع) اجتماع کرده و عزاداری کردند.

در دیگر نقاط استان و شهرستان های خراسان شمالی نیز مردم با برپایی آیین های عزاداری به سوگ سلطان سریر ارتضی حضرت علی بن موسی الرضا(ع) نشسته و با مرثیه خوانی و راه انداختن مراسم دسته روی، اوج اندوه خود را به نمایش گذاشتند.

این در حالی است که همچون سال های گذشته امسال هم ۵۸ هزار نفر از مردم جای جای استان خراسان شمالی در قالب هیات های منسجم عزاداری آیین های عزاداری پایان ماه صفر از چند روز پیش به صورت سواره و پیاده راهی مشهد مقدس شده بودند که امروز با حضور در بارگاه منور رضوی٬ به محضر آن امام همام رسیده و در مراسم یکپارچه عزاداری مشارکت کردند.

بر اساس گزارش دریافتی مراسم دسته‌روی هیات بزرگ متحده رضوی استان خراسان شمالی از خیابان آیت‌الله بهجت در مشهد مقدس آغاز و به سمت حرم مطهر رضوی ادامه یافت.

عزاداران هیات متحده رضوی که شامل ده‌ها هیات عزاداری از شهرستان بجنورد است،  در حالی که نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه بجنورد آنان را همراهی می کرد، امروز با حضور در حرم مطهر رضوی،  به سینه و زنجیرزنی و اجرای دیگر برنامه های عزاداری پرداختند.

خراسان شمالی ۸۶۳ هزار نفر جمعیت دارد و امسال برای شرکت در آیین های عزاداری روزهای پایانی ماه صفر ۱۷ هزار زائر پیاده از این استان به مشهد عزیمت کردند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 11 =