۳۷۱ هکتار از اراضی ملی برای جابه‌جایی روستاهای سیل‌زده تامین شد

تهران-ایرنا- معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزیر کشور از تامین ۳۷۱ هکتار زمین از اراضی ملی برای جابه جایی روستاهای آسیب دیده و در معرض آسیب از سیل خبر داد.

به گزارش روز دوشنبه پایگاه اطلاع رسانی وزارت کشور، «مهدی جمالی نژاد» با اعلام این خبر گفت: در ششمین جلسه قرارگاه که هفتم شهریور ماه که به ریاست وزیر کشور تشکیل شد، مسئولیت پیگیری چند مصوبه به کمیته بازسازی و نوسازی این قرارگاه واگذار شد که یکی از آنها بررسی موضوع جابجایی روستاهای آسیب دیده از سیل ابتدای سال بصورت موضعی و کلی بود و بنیاد مسکن انقلاب اسلامی از طریق پژوهشکده سوانح طبیعی موظف به انجام مطالعات مربوط به این موضوع شد.
وی افزود: در حوزه جابجایی روستاها، بخشی از روستاها نیازمند جابجایی موضعی و بخشی دیگر نیازمند جابجایی کلی بوده اند که برای این جابجایی‌ها در برآورد اولیه نیاز به ۳۷۱ هکتار زمین بود که از اراضی ملی تامین شد.
جمالی نژاد اضافه کرد: در این زمینه مقرر شد بنیاد مسکن بر مبنای مطالعات صورت گرفته، آمار دقیق جابه جایی‌های موضعی و اراضی مورد نیاز و همچنین جابه جایی کلی روستاهای آسیب دیده را به کمیته بازسازی و نوسازی ارایه کند.
معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزیر کشور بررسی پیشرفت برنامه نوسازی و بازسازی واحدهای مسکونی آسیب دیده را دیگر دستورکار کمیته بازسازی و نوسازی عنوان کرد و افزود: ارزیابی واحدهای آسیب دیده در سیل اخیر مشخص کرد که به ۱۳۷ هزار و ۷۰۱ واحد در ۲۱ استان خسارت وارد شد که از این تعداد هشت هزار و ۴۵۲ واحد نیازمند احداث در شهرها و ۵۸ هزارو ۲۶۶ واحد نیز نیازمند احداث در روستاها و واحدهای تعمیری شهری و روستایی هم ۷۰ هزارو ۹۸۲ واحد می‌باشد.
جمالی نژاد خاطرنشان کرد: مقرر شد با توجه به اقدامات صورت گرفته؛ واحدهای تعمیری شهری و روستایی از نظر قرارگاه و بنیاد مسکن، به عنوان مجری کار، پایان یافته تلقی شود.
وی اضافه کرد: در خصوص واحدهای احداثی، حسب تسهیلاتی که به بنیاد مسکن جهت پرداخت به آسیب دیدگان تخصیص یافته مقرر شد تا پایان سال جاری نسبت به اتمام کلیه واحدهای مسکونی آسیب دیده نیازمند نوسازی و احداث مجدد، اقدام عاجل و برنامه‌ریزی شود.
جمالی نژاد بررسی بازسازی راه‌های مواصلاتی شامل راه‌های اصلی و راه‌های روستایی را دیگر دستور کار جلسه اخیر کمیته بازسازی و نوسازی عنوان کرد و گفت: در حوزه راه‌های مواصلاتی حدود ۱۸ هزار کیلومتر راه اصلی و فرعی، ۱۱ هزار و ۴۱۵ دهنه پل و ابنیه فنی براثر سیل اخیر دچار خسارت شدند.
وی  در بخش دیگر از سخنانش اظهار داشت: در جلسه دوم تیرماه سال جاری هیات وزیران به پیشنهاد سازمان برنامه و بودجه کشور با اختصاص مبلغ ۳۹ هزار و ۲۰۱ میلیارد ریال اعتبار تملک دارایی‌های سرمایه‌ای از محل منابع قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت برای بازسازی بخش‌های خسارت‌دیده ناشی از سیل سال ۱۳۹۸ در سطح ملی و استان‌های حادثه دیده کشور موافقت شد که بر این اساس مبلغ ۱۵ هزار میلیارد ریال بابت خسارت‌های ناشی از سیل به زیرساخت‌های حوزه راه و شهرسازی اختصاص یافت.
جمالی نژاد ادامه داد: در این جلسه مسائل و مشکلات مربوط به پیشرفت کار مورد بررسی قرار گرفت و با توجه به ضرورت تسریع در این فرایند مقرر شد هماهنگی لازم با سازمان برنامه و بودجه کشور و واحدهای استانی این سازمان برای مبادله موافقتنامه‌های مربوط به اجرای پروزه های عمرانی این بخش در اسرع وقت انجام شود.
دبیر کمیته بازسازی و نوسازی قرارگاه بازسازی مناطق سیل‌زده در ادامه به خسارات وارده به زیرساخت‌های آب و برق اشاره نمود و گفت: در سیل اخیر زیر ساخت‌های آب و برق در استان‌های متاثر از سیل شامل ۱۰۰ باب مخزن ذخیره آب، ۱۱۵ ایستگاه پمپاژ و ۲۳۳ کیلومتر خطوط انتقال آب و ۳۳ تصفیه خانه آب بوده است ضمن اینکه دو هزار و ۸۸۰ کلیومتر شبکه برق و ۹۸۶ پست برق و یک هزار و ۶۲۴ دکل انتقال تخریب شده‌اند.
جمالی نژاد افزود: برای ترمیم زیرساخت‌ها در حوزه زیرساخت‌های آب و برق و راه  و مسکن دولت نسبت به تصویب مصوبات لازم اقدام کرده و در جلسه دوم تیرماه سال جاری هیات وزیران به پیشنهاد سازمان برنامه و بودجه کشور مبلغ ۱۴ هزار و ۲۰۱ میلیارد ریال برای جبران خسارت‌های ناشی از سیل به زیرساخت‌های وزارت نیرو (حوزه آب، برق و فاضلاب) تخصیص یافت و مقرر شد به دلیل اهمیت موضوع هماهنگی های لازم با سازمان برنامه و بودجه کشور و واحدهای استانی این سازمان برای مبادله موافقتنامه‌های مربوط در اسرع وقت انجام شود.
وی در ادامه گفت: در این جلسه مقرر شد وزارت راه و شهرسازی و وزارت نیرو، گزارش آخرین پیشرفت بازسازی زیرساخت‌های آسیب دیده از سیل را که از محل منابع داخلی این دستگاه ها انجام شده را به کمیته بازسازی و نوسازی قرارگاه بازسازی مناطق سیل‌زده ارایه نمایند.
معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزیر کشور همچنین گفت: در این جلسه مقرر شد از ظرفیت استان های معین بویژه در سه استان گلستان، لرستان و خوزستان برای اعزام ماشین آلات عمرانی مورد نیاز با هدف تسریع و اجرای زیرساختها و همچنین لایروبی رودخانه ها و مسیل ها استفاده شود.
جمالی نژاد اضافه کرد: با توجه به اهمیت تامین قیر برای پروژه های راه سازی؛ مقرر شد قرارگاه تمهیدات لازم را به منظور تامین حداقل ۳۰ هزار تن با هماهنگی وزارت نفت به عمل آورد. علاوه بر این مقرر شد در اولویت بندی پروژه های بازسازی و نوسازی زیرساختها توسط وزارت راه و شهرسازی به گونه ای عمل شود که کارهای عمرانی مربوط به راه و تاسیسات مهم در اولویت قرار گیرد.
معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزیر کشور افزود: همچنین مقرر شد سازمان برنامه و بودجه نیز تخصیص اعتبارات مربوط به مصوبات هیات وزیران را ۱۰۰ درصد در نظر بگیرد و مراتب را به دستگاه های اجرایی مربوطه ابلاغ نماید.
وی یادآور شد:  همچنین مقرر شد دستگاه‌های اجرایی نسبت به ارائه گزارش پیشرفت پروژهای عمرانی در حال بازسازی و نوسازی و وضعیت مبادله موافقت نامه آنها اقدام نماید و وزارت کشور پیگیری‌های لازم را برای تسریع در این فرایند انجام دهد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار سیاست

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha