طرح صلح هرمز برای ایجاد صلح پایدار در منطقه است

تهران- ایرنا- محمد ایرانی سفیر جمهوری اسلامی ایران در کویت با انتشار مقاله ای در جراید این کشور تاکید کرد، طرح صلح هرمز یک برنامه همکاری منطقه ای شامل ۸ کشور برای ایجاد صلح پایدار و دراز مدت در تمام منطقه است.

وی در این مقاله که با عنوان «طرح صلح هرمز»  در برخی روزنامه های روز دوشنبه کویت منتشر شد، با اشاره به ارسال این طرح از سوی رئیس جمهوری اسلامی ایران به سران همه کشورهای منطقه افزود، دکتر حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران بر اساس اصول برگرفته از قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران و در تریبون نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد «پویش صلح هرمز» را که یک برنامه همکاری منطقه ای شامل ۸ کشور برای ایجاد صلح پایدار و دراز مدت در تمام منطقه است، مطرح کرد.

هدف از این طرح رئیس جمهوری اسلامی ایران که برای تمام کشورهای منطقه از جمله کشور برادر کویت ارسال شده است،  برقراری امنیت در خلیج فارس، دریای عمان و تنگه هرمز با مشارکت تمام کشورهای منطقه و به دور از دخالت نیروهای بیگانه است که تا کنون برای منطقه، گذرگاه های آبی، امنیت دریانوردی، نفت و انرژی مشکلات و تهدیدهایی را به دنبال داشته است.

 از دیگر مزایای این ابتکار ارتقای صلح، ثبات، توسعه و رفاه ساکنان منطقه، تضمین امنیت دریانوردی، تشویق تجارت، اقتصاد، تحکیم روابط فرهنگی و اجتماعی، تفاهم متقابل، تقویت مناسبات دوستانه، همکاری میان ملت ها، رسیدگی به تمام اختلافات جهت ایجاد امنیت جمعی بیشتر است که تمام کشورها و مناطق را دربر می گیرد.

 طرح صلح هرمز همچنین به منظور مقابله با نزاع های فرقه ای، خاموش کردن ناآرامی ها و جنگ های کنونی به روش های مسالمت آمیز  و از طریق گفت و گو، همکاری برای نابودی تروریسم و افراط گرایی، تحقق امنیت گروهی، احترام به حاکمیت کشورها و تمامیت ارضی آن ها، مقابله با تهدیدها و خشونت ها و دخالت نکردن در امور داخلی دیگر کشورها است.

طرح مزبور دربرگیرنده حمایت کشورهای عضو در رفع اختلافات میان کشورهای منطقه جهت تضمین آینده روشن و درخشان برای نسل های آینده است که از رقابت و کینه توزی به ستوه آمده و در رؤیای انسجام و همگرایی دوباره به منظور سرمایه گذاری، پیشرفت های علمی و احیای راه گذشتگان خود می باشند که نهال علم و دانش را بناکردند و دوره طلائی تمدن اسلامی را رقم زدند.

در این طرح بر موضوعاتی از قبیل تقریب مذاهب، تبادل فرهنگی، توسعه گردشگری و همکاری اقتصادی تأکید شده است، زیرا روابط مذهبی، فرهنگی، تاریخی و جغرافیایی مشترک که پایه و اساس اعتمادسازی و تقویت دوستی است از قرن ها پیش تا کنون موجب پیوند میان مردم منطقه شده است. تعامل مثبت کشورهای منطقه با طرح ارسالی رئیس جمهوری اسلامی ایران تحت عنوان «پویش صلح هرمز» بهترین امید فردای بهتر برای فرزندان کشورهای منطقه است.

رئیس جمهوری اسلامی ایران مهر ماه ۱۳۹۸ در جریان سخنرانی خود در مجمع عمومی سازمان ملل طرح صلح هرمز را ارایه کرد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 10 =