گونه‌ای جدید از اردک در سیستان و بلوچستان مشاهده شد

زاهدان- ایرنا- مدیرکل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان گفت: یک گونه جدید اردک سوت زن هندی در اقلیم ایران و این استان مشاهده شد.

وحید پورمردان روز دوشنبه در این‌باره اظهار داشت: گونه اردک سوت زن هندی با نام علمی "Dendrocygna javanica"  و نام انگلیسی "Lesser whistling duck" برای اولین بار در کشور توسط کارشناسان این اداره‌کل مشاهده و شناسایی شد.

وی افزود: این گونه قبل‌تر نیز در جنوب سیستان و بلوچستان و در منطقه دشتیاری چابهار توسط محیط‌بانان بلوچستان مشاهده شده بود، اما به دلیل نبود مستندات و شواهد گزارش نشد و با مشاهده دوباره لاشه گونه یادشده و تهیه عکس و شواهد از آن در مناطق چاه نیمه‌های سیستان، توسط محیط‌بانان وجود اردک سوت زن هندی در استان به اثبات رسید.

مدیرکل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان گفت: ویژگی‌های جغرافیایی و اقلیمی منحصر به فرد، این استان را تبدیل به منطقه‌ای جذاب برای پرنده‌نگری و مشاهده گونه‌های گوناگون با ویژگی‌های زیستی و جغرافیایی متفاوت کرده است.

وی خاطرنشان کرد: اردک سوت زن هندی گونه‌ای از اردک است که پراکنش آن در شبه قاره هند و آسیای جنوب شرقی گزارش شده بود اما هم‌اینک به جرات می‌توان گفت جنوب شرقی ایران نیز امتداد زیستگاه این‌گونه منحصر به فرد برای زندگی و تخم‌گذاری‌ است و آن‌ها در طول روز در گروه‌هایی بر روی آب دریاچه‌ها و آبگیرها دیده می‌شوند و می‌توانند برروی درختان بروند و در سوراخ‌های تنه درختان تخم‌گذاری کنند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 2 =