۳ میلیارد تومان برای اصلاح سرریز سد «کیلانبر» نیاز است

کرمانشاه- ایرنا- مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان کرمانشاه گفت: برای اصلاح و بازسازی سرریز شماره سه سد کیلانبر شهرستان روانسر حداقل سه میلیارد تومان اعتبار نیاز است.

بهرام درویشی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: سرریز این سد در جریان سیل فروردین ماه سالجاری دچار خسارت شد و سرریز بند شماره سه بیشترین آسیب را دید.

وی تصریح کرد: یکی از دلایل آسیب سرریز بند سه سد تغذیه مصنوعی کیلانبر، تعرض افراد سودجو در پایین دست سد است که بستر رودخانه را دست کاری کرده اند و باعث گودشدن و تخریب سرریز شده است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه کرمانشاه با بیان اینکه از لحاظ حقوقی با عاملان این تخریب برخورد می شود، ادامه داد: اصلاح و بازسازی این قسمت از سد باید در کمترین زمان ممکن انجام شود.

درویشی اضافه کرد: در این راستا توسط مشاور اسناد لازم تدوین شده و آماده برگزاری مناقصه و انتخاب پیمانکار هستیم اما با محدودیت منابع مالی مواجه می باشیم.

وی گفت: تنها عامل بازدارنده ما برای اصلاح و بازسازی سد، مشکل مالی است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان کرمانشاه اظهار داشت: سد کیلانبر از پروژه های خوب تغذیه مصنوعی است که در قالب طرح تعادل بخشی اجرایی شده و با بررسی های صورت گرفته خوشبختانه تاثیر مثبتی در تغذیه دشت داشته و چاه ها از لحاظ میزان آبدهی نسبت به زمان قبل از اجرای طرح وضعیت بسیار مناسبی پیدا کرده اند.

درویشی گفت: در طراحی سد هیچ اشکال فنی وجود ندارد و این سد نقش مهمی در کنترل سیلاب های منطقه داشته است.

سد کیلانبر از نوع خاکی با هسته رسی است که با هدف تغذیه دشت و بر روی رودخانه کیلانبر در سال ۸۹ ساخته شده است.

ظرفیت ذخیره سازی این سد یک میلیون و ۳۰۰ هزار متر مکعب آب است.

این سد در ۲۲ کیلومتری جنوب شرقی روانسر قرار دارد.

شهرستان روانسر با ۴۷ هزار نفر جمعیت در ۶۰ کیلومتری شمال غربی کرمانشاه واقع شده است.