۶ آبان ۱۳۹۸،‏ ۱۲:۱۰
کد خبرنگار: 1783
کد خبر: 83533174
۰ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

هشدار مجدد مورالس درمورد تلاش مخالفان برای کودتا

تهران - ایرنا - رئیس جمهوری بولیوی بار دیگر هشدار داد که رقبای سیاسی وی به بهانه اعتراض به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری، در حال مقدمه چینی برای کودتا طی چند روز آینده هستند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، این دومین با در روزهای اخیر است که «اوو مورالس» رئیس جمهوری بولیوی نسبت به وقوع کودتا در این کشور هشدار می دهد.

نهاد انتخاباتی بولیوی اخیرا اعلام کرد که شمارش نهایی آرا انتخابات ریاست جمهوری نشان می دهد که مورالس پیروز انتخابات در دور اول است.

این اعلام، اعتراض ها مخالفان را به دنبال داشت و «کارلوس مسا» رقیب مورالس اعلام کرده که این نتیجه را قبول ندارد.

نتایج نهایی انتخابات نشان می دهد که مورالس ۴۷.۰۸ آرا و کارلوس مسا ۳۶.۵۱ درصد آرا را در انتخابات ریاست جمهوری بدست آورده اند که بدین ترتیب مورالس توانست اختلاف ۱۰ درصدی را برای پیروزی در همان دور اول بدست بیاورد.

در همین حال مورالس روز گذشته اعلام کرد: به همه مردم بولیوی هشدار می دهم که تحرکاتی از منطقه" ویلا ویلا" برای آماده شدن کودتا طی روزهای آتی در جریان است.

نتیجه انتخابات ریاست جمهوری بولیوی در حالی اعلام شده که آمریکا و اتحادیه اروپا خواستار برگزاری دور دوم انتخابات ریاست جمهوری بولیوی شده اند.

دولت بولیوی همچنین روز گذشته (یکشنبه) اعلام کرد که قصد دارد با طرح بازرسی نمایندگان سازمان کشورهای قاره آمریکا بر شمارش نهایی آراء انتخابات ریاست جمهوری در روزهای آتی موافقت کند.

«مایک پمپئو» وزیر امور خارجه آمریکا نیز در مورد تحولات بولیوی گفت: جامعه جهانی نظاره گر فعالیت مقامات و موسسات بولیوی برای تضمین اینکه صدای همه مردم شنیده شود، هستند.

اوو مورالس ۶۰ ساله برای حدود ۱۳ سال به عنوان رئیس جمهوری بولیوی فعالیت داشته و طی این دوران اقدامات خوبی در عرصه اقتصادی و اجتماعی بولیوی از جمله ثبات اقتصادی، کاهش فقر، حرکت به سوی صنعتی شدن و فاصله طبقاتی انجام داده که منجر به افزایش محبوبیت وی شده است.

۱۰۷۱

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha