۶ آبان ۱۳۹۸،‏ ۱۰:۴۹
کد خبرنگار: 2173
کد خبر: 83532996
۰ نفر

برچسب‌ها

پلاستیک‌های فضایی هم بازیافت می‌شوند

تهران- ایرنا- فضانوردان ایستگاه فضایی بین‌المللی به زودی می‌توانند زباله‌های پلاستیکی خود را بازیافت کرده و از آن‌ها ابزارهای جدید و کارد و چنگال بسازند.

به گزارش روزنامه دیلی میل، یکی از پیمانکاران ناسا قصد دارد ماشین بازیافت پلاستیک را به ایستگاه فضایی بین‌المللی ارسال کند. این وسیله پلاستیک را ذوب کرده و به جوهر پرینتر سه بعدی تبدیل می‌کند. فضانوردان به کمک این ماشین می‌توانند با آب کردن ابزارهای یکبار مصرف قدیمی، از مواد تشکیل دهنده آن‌ها چندین مرتبه استفاده کرده و ابزارهای جدیدی بسازند.

این ماشین بازیافت کننده  Recycler نام دارد و توسط شرکت Made in Space و یک کمپانی پتروشیمی برزیلی به نام Braskem ساخته شده است. سازنده می‌گوید از این ماشین می توان علاوه بر ایستگاه فضایی بین‌المللی در ماموریت‌های فضایی دیگر نیز استفاده کرد.

سرنشینان ایستگاه فضایی بین‌المللی می‌توانند با استفاده از نقشه‌های ساخت یا همان بلوپرینت‌ها (Blueprint)، ابزار و قطعات یدکی مورد نیاز خود از جمله آچار، قاشق و چنگال و گیره‌های کابل را چاپ کنند. دستگاه با ذوب کردن پلاستیک و تبدیل آن به رزین، توانایی بازیافت هر نوع پلی اتیلن سبز را دارد. به گفته شرکت سازنده ۳۰ درصد از قطعات ایستگاه فضایی بین‌المللی توانایی جایگزینی با قطعات چاپ شده توسط پرینتر سه بعدی را دارند.

دستگاه بازیافت پلاستیک مورد بحث قرار است با فضاپیمای «سیگنوس» (Cygnus) در تاریخ دوم نوامبر (۱۱ آبان) به ایستگاه فضایی بین‌المللی تحویل داده شود. با تولید ابزارهای جدید درون ایستگاه می توان به کاهش ماموریت‌های ارسال محموله و صرفه جویی در هزینه‌ها امیدوار بود.

ناسا قصد دارد هفته آینده به منظور بررسی امکان آشپزی در محیط‌هایی با جاذبه ضعیف، فر مخصوصی با نام Zero-G Oven را نیز به ایستگاه فضایی بین‌المللی بفرستد. در صورتی که آزمایش این فر موفقیت آمیز باشد، پخت کلوچه داخل فضاپیما برای ماموریت‌های فضایی طولانی مدت امکان پذیر می‌شود.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 2 =