۶ آبان ۱۳۹۸،‏ ۹:۳۶
کد خبرنگار: 1065
کد خبر: 83532830
۰ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

افتتاح ۱۰ سد تا پایان سال

تهران - ایرنا - در ۶ ماه دوم سال، ۱۰ سد در ۶ استان کشور افتتاح می شود که به این ترتیب، در مجموع ۷۴۵ میلیون متر مکعب آب برای شرب، کشاورزی و صنعت به مجموع ظرفیت سدهای کشور اضافه خواهد شد.

با بهره‌برداری از این سدها، هشت میلیون مترمکعب در بخش صنعت، ۶۹۶ میلیون متمرمکعب برای کشاورزی و ۴۱ میلیون مترمکعب در حوزه شرب تامین خواهد شد. همچنین با بهره‌برداری از این طرح‌ها، آب شرب ۹ شهر با جمعیت یک میلیون و ۶۰۰ هزار نفر تامین می‌شود.

در پویش افتتاح هفتگی طرح‌های بزرگ و مهم صنعت آب و برق (#هرهفته_الف_ب_ایران) در ۶ ماهه دوم امسال ۲۲۷ پروژه با ارزش سرمایه‌گذاری ۳۳ هزار و ۱۷۴ میلیارد تومان در ۳۱ استان به بهره‌برداری می‌رسد. میانگین سرمایه‌گذاری در هر استان نیز یک هزار میلیارد تومان است.

بهره‌برداری از ۲۶ هزار هکتار شبکه آبیاری و زهکشی در چهار استان کشور در نیمه دوم سال از جمله اقدامات صنعت آب و برق است که ۱.۵ میلیون جمعیت روستایی این مناطق را تحت پوشش قرار می‌دهد.

وزارت نیرو در ماه‌های باقی‌مانده سال ۱۳۹۸، آبرسانی به یک هزار و ۱۲۴ روستا با جمیعت ۷۲۶ هزار نفر را نیز در برنامه‌ها دارد که برای این منظور ۸۴۵ میلیارد تومان سرمایه انجام می‌دهد. براین اساس به طور متوسط روزانه به ۶ روستا با هزینه‌ای معادل ۴.۵ میلیارد تومان آبرسانی می شود.

همچنین قرار است تا پایان سال ۲۹ تصفیه‌خانه فاضلاب با سرمایه یک هزار و ۳۶۶ میلیارد تومان در ۱۶ استان با جمعیت ۳.۴ میلیون نفر به مجموع تصفیه‌خانه‌های فاضلاب کشور اضافه می‌شود.

علاوه بر آن ۱۲ تصفیه‌خانه آب شرب با سرمایه‌گذاری یک هزار و ۴۳۲ میلیارد تومان تا پایان امسال در ۹ استان کشور با جمیعت ۶ میلیون و ۲۰۰ نفر افتتاح می‌شود، به عبارتی هر ماه ۲ تصفیه‌خانه آب در کشور افتتاح می‌شود.

بهره‌برداری از ۹ نیروگاه حرارتی با ظرفیت سه هزار مگاوات و با سرمایه‌گذاری بیش از ۲۴ هزار میلیارد تومان از دیگر اقدامات وزارت نیرو تا پایان امسال است.

با توجه به اهمیت تولید انرژی پاک و صرفه‌جویی در مصرف گاز طبیعی قرار است در ماه‌های باقی‌مانده امسال ۲۸ نیروگاه تجدیدپذیر با ظرفیت ۲۷۸ مگاوات افتتاح شود که علاوه بر تولید انرژی پاک، در مصرف ۳۵۰ میلیون مترمکعب گاز طبیعی در کشور نیز صرفه‌جویی شود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 3 =