نامزد چپگرایان پیشتاز انتخابات ریاست جمهوری آرژانتین است
آلبرتو فرناندز نامزد چپگرایان (راست) در کنار «کریستینا فرناندز» رئیس جمهوری سابق آرژانتین

تهران- ایرنا- مقام‌های آرژانتینی در پی شمارش ۶۵ درصد آرای انتخابات ریاست جمهوری اعلام کردند: «آلبرتو فرناندز» نامزد چپگرا با کسب ۴۷.۲۱ درصد آرا پیشتاز است.

به گزارش بامداد دوشنبه آسوشیتدپرس، «مائوریسیو ماکری» رئیس جمهوری محافظه‌کار آرژانتین که به امید پیروزی دوباره در انتخابات روز یکشنبه شرکت کرده بود، ۴۱.۴۲ درصد آرا را از آن خود کرده است.
ماکری در انتخابات سال ۲۰۱۵ پیروز شد و جانشین «کریستینا فرناندز» رئیس جمهوری وقت آرژانتین شد. فرناندز امیدوار است با قطعی شدن پیروزی آلبرتو فرناندز، به عنوان معاون وی به قدرت بازگردد.
در سال‌ های اخیر دولت‌ های محافظه‌کار در آرژانتین، برزیل، کلمبیا و شیلی به قدرت رسیده‌اند و پیروزی نامزد چپگرایان در آرژانتین یک چرخش سیاسی قابل توجه در آمریکای لاتین به شمار می‌آید.
صدها نفر از هواداران فرناندز پیش از اعلام نتایج رسمی انتخابات به خیابان‌ها آمده و پیروزی احتمالی وی را جشن گرفتند.
افزایش فقر، تورم و کاهش ارزش پول آرژانتین نگرانی‌ هایی را درباره بروز خشونت، هنگام برگزاری انتخابات به وجود آورده بود اما حادثه مشکل‌ سازی گزارش نشد.
حمایت از حقوق کارگران، افزایش دستمزدها، بهبود بهداشت عمومی، افزایش حقوق بازنشستگان، حمایت از مشاغل کوچک و متوسط و گسترش دانشگاه‌های عمومی از وعده‌های انتخاباتی آلبرتو فرناندز بود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 2 =