تشکیل ۴۰ پرونده رفع تصرف از موقوفات تالش و رضوانشهر

آستارا - ایرنا - رئیس اداره اوقاف و امور خیریه تالش از تشکیل ۴۰ پرونده پیگیری رفع تصرف و اختلاف مالکیت، از موقوفات شهرستان‌های تالش و رضوانشهر خبر داد.

حسن مندعلیزاده روز دوشنبه در نشست خبری در اداره اوقاف و امور خیریه تالش اظهار کرد: ۵۴۰ آرامستان دایر و متروکه در شهرستان های تالش و رضوانشهر وجود دارد و پرونده های رفع تصرف و اختلاف، در خصوص اراضی آنها تشکیل و به مراجع قضایی ارجاع شده است.

وی ادامه داد: اداره اوقاف تالش، مدیریت اوقاف شهرستان رضوانشهر را نیز بر عهده دارد و از سال ۸۴ تاکنون حدود ۱۲۰ هزار متر مربع از اراضی موقوفه که اغلب زمین زراعی بوده، از دست متصرفان خارج شده است.

وی افزود: وجود ۸۷۰ نیت وقف در موقوفات این شهرستان ها بیانگر آگاهی واقفان از نیازهای زمان زندگانی خویش است اما نیات واقفان معاصر اغلب به تامین هزینه های جاری مساجد و آئین های عزاداری امام حسین (ع) مربوط است.

  رئیس اداره اوقاف و امور خیریه تالش گفت: با احترام به نیات واقفان و عمل به آنها، برای تنوع نیات برحسب نیازهای روز جامعه تلاش می کنیم و در این راستا به همکاری رسانه ها نیاز است.

مندعلیزاده افزود: از هفته وقف سال قبل تا امسال ۷۰۰ نفر از زندانیان، قاریان و حافظان، دانش آموزان، همیاران پلیس، طلاب و بسیجیان در مسابقه حفظ و قرائت قرآن اداره اوقاف شرکت و ۵۴۰ نفر آنها امتیاز نیل به مرحله استانی را کسب کرده اند.

وی بیان کرد: ۲۶۴ مسجد در تالش و ۱۲۰ مسجد در رضوانشهر وجود دارد و برای یک هزار و ۱۰۰ عضو هیات امنای ۱۵۰ مسجد در ۶ بخش این شهرستان ها، حکم عضو هیات امنا صادر شده است.

وی آرامش بهاری، ضیافت الهی، عزاداری محرم، آئین یاس نبوی، محفل های انس با قرآن، مسابقات اذان و قرآن و مدیریت بقاع متبرکه را از طرح ها، برنامه ها و عملکردهای اداره اوقاف تالش عنوان کرد. 
چهارم تا سبزدهم آبان ماه، دهه وقف است.

شهرستان تالش با ۲۰۰ هزار نفر جمعیت در ۱۱۰ کیلومتری و شهرستان رضوانشهر با ۸۰ هزار نفر جمعیت در ۷۰ کیلومتری غرب استان گیلان واقع شده اند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 10 =