سوگواری مجاوران امام رضا (ع) در پایان ماه صفر

بیرجند - ایرنا - آیین‌های سوگواری و عزاداری ۲۸ صفر سالروز رحلت پیامبر گرامی اسلام (ص) و شهادت امام حسن مجتبی (ع) با حضور گسترده قشرهای مختلف مردم در خراسان جنوبی برگزار شد.

این آیین امروز - یکشنبه - در شهر بیرجند با حرکت هیات عزاداری نیروهای مسلح مستقر در خراسان جنوبی و با حضور قشرهای مختلف مردم و مسئولان از میدان ابوذر تا سه راهی معلم این شهر برگزار شد.

به این مناسبت مردم سوگوار شهرها، بخش‌ها و روستاهای استان با حضور در مساجد، حسینیه‌ها و تکیه‌ها همراه با هیات‌های مذهبی، عزاداری می‌کنند.

براساس یک سنت دیرینه کاروان‌ها و هیات‌های عزاداری از خراسان جنوبی هر سال در آخرین روزهای ماه صفر به مناسبت رحلت رسول اکرم (ص)، شهادت امام حسن مجتبی (ع) و شهادت امام رضا (ع) به سمت مشهد مقدس حرکت و در آیین‌های عزاداری در جوار حرم مطهر رضوی شرکت می‌کنند. 

برخی زائران و کاروان‌ها نیز با پای پیاده از روزهای قبل راهی مشهد مقدس و حرم امام رئوف شده‌اند.

امروز همزمان با بیست و هشتم ماه صفر در اکثر حسینیه‌ها، مساجد و برخی منازل دیگ‌های بزرگ آش محلی (غلور) با همکاری هیات امنا و دسته‌های عزاداری، طبخ و بین مردم توزیع می‌شود.

آیین‌های سوگواری پایان ماه صفر در ۱۱ شهرستان‌ استان مرزی خراسان جنوبی با حضور پرشور مردم برپا است.

مراسم قرائت زیارت حضرت رسول (ص) ازبعید نیز از ساعت ۱۵:۳۰ امروز (یکشنبه) در آستان مقدس امامزادگان باقریه (ع) بیرجند برگزار می‌شود.

۷۵۵۶*۳۰۲۸

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 2 =