۵ آبان ۱۳۹۸،‏ ۱۰:۳۲
کد خبرنگار: 2962
کد خبر: 83532204
۱ نفر

برچسب‌ها

سوگواری ۲۸ صفر همراه با زنجیرزنی و سینه‌زنی در ابرکوه

یزد - ایرنا - قشرهای مختلف مردم شهرستان ابرکوه به مناسبت ۲۸ ماه صفر و سالروز رحلت پیامبر اسلام حضرت محمد(ص) و همچنین شهادت امام‌حسن مجتبی(ع) شنبه‌شب و روزیکشنبه با برپایی آیین‌های ویژه زنجیرزنی و سینه‌زنی عزاداری کردند.

مردم با حضور برخی هیات‌های مذهبی در مساجد، حسینیه ها و حرکت در خیابان ها ارادت خود را به پیامبر اسلام و دومین امام شیعیان نشان دادند و آخرین روزهای ماه صفر را همراه با راز و نیاز و عزاداری سپری می کنند.

 عزاداران با حمل پرچم های سیاه به نشانه عزا و برگزاری آیین های ویژه ، سوگواری کردند.

در اجتماع بزرگ عزاداران که در تکیه حضرت ابوالفضل (ع) ابرکوه برگزار شد ، مداحان در سوگ نبی مکرم اسلام (ص) و امام حسن (ع) به مدیحه سرایی پرداختند.

همچنین در شب رحلت نبی مکرم اسلام مداحان اهل بیت با نوحه‌سرایی و سخنرانان مذهبی با بیان گوشه‌هایی از زندگانی پرنور پیامبر اکرم و امام حسن مجتبی، مردم را به الگو گرفتن از زندگانی این بزرگواران توصیه کردند.

براساس سنت دیرینه، بسیاری از عزاداران، با تهیه نذر و توزیع آن میان مردم و هیات های عزاداری نیازهای خود را از پیامبر رحمت(ص) و کریم اهل بیت طلب کردند.

حضرت محمد(ص) ۱۷ ربیع الاول عام الفیل در شهر مکه چشم به جهان گشودند، پدرش عبدالله فرزند عبدالمطلب و مادرش آمنه دختر بنت وهب و هر ۲ از قبیله بزرگ قریش بودند، آن حضرت در ۴۰ سالگی به مقام رسالت رسید و ۲۳ سال عهده ‏دار رسالت و نبوت بودند، پیامبر(ص) در ۲۸ صفر سال ۱۱ هجری قمری و در سن ۶۳ سالگی رحلت کردند.

همچنین امام حسن(ع) فرزند علی بن ابیطالب(ع) و حضرت فاطمه(س) در شب نیمه ماه مبارک رمضان، سال سوم هجرت در شهر مدینه دیده به جهان گشودند، ایشان در سن ۳۷ سالگی به مقام امامت رسیدند، آن حضرت در ۲۸ صفر سال ۵۰ هجری قمری و در ۴۷ سالگی به شهادت رسیدند.

مرکز شهرستان ۵۵ هزارنفری ابرکوه در ۱۴۰کیلومتری جنوب غربی شهر یزد قرار دارد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 13 =