۴ آبان ۱۳۹۸،‏ ۱۷:۴۷
کد خبرنگار: 2178
کد خبر: 83531868
۰ نفر

برچسب‌ها

اختلافات در دولت مستعفی یمن بالا گرفت
«عبدربه منصور هادی» رئیس جمهوری فراری یمن (سمت راست) و «احمد المیسری» وزیر کشور دولت مستعفی یمن (سمت چپ)

تهران - ایرنا - وزیر کشور دولت مستعفی یمن روز شنبه با انتقاد شدید از توافق اولیه «منصور هادی» رئیس جمهور فراری این کشور با جدایی طلبان جنوب به میانجیگری عربستان، مخالفت خود را با پیش نویس این توافق اعلام کرد.

به گزارش شبکه خبری روسیا الیوم، «احمد المیسری» وزیر کشور دولت مستعفی یمن در سخنرانی خود در استان "شبوه" از منصور هادی خواست به اصول ملی گرایانه پایبند باشد و جدایی طلبان و شورشیان را در قدرت سهیم نکند.

المیسری در ادامه با طرح انتقادات تند علیه ابوظبی گفت: درگیری های چند ماه گذشته در استان های جنوبی یمن برای تجزیه کشور یک پروژه اماراتی بود که ناکام ماند.

وی افزود: اگر حملات هوایی امارات در آن زمان نبود نیروهای ما می توانستند در ظرف چند روز ماجرا را خاتمه دهند.

وزیر کشور دولت مستعفی یمن خاطرنشان کرد که هر توافقی که قرار باشد کنترل دولت را به دست امارات و عربستان بدهد، پذیرفتنی نیست.

المیسری همچنین گفته که نیروهای دولت مستعفی یمن بدون شک شهر عدن را با توان نظامی خود بازپس خواهند گرفت و وارد آن خواهند شد.

منابع خبری بامداد جمعه گزارش دادند که دولت مستعفی یمن (مورد حمایت عربستان) و جدایی ‌طلبان جنوب این کشور(مورد حمایت امارات) برای بازگشت «عبد ربه منصور هادی» رئیس جمهوری مستعفی و فراری به عدن و تشکیل یک دولت ائتلافی توافق کردند.

بر اساس این گزارش ها، قرار است این توافق ظرف چند روز آینده در ریاض پایتخت عربستان سعودی به امضا برسد.

قرار است ائتلاف سعودی با تشکیل کمیته ای مشترک بر اجرای این توافق نظارت داشته باشد.

عبدربه منصور هادی رئیس جمهوری مستعفی یمن،  پس از فرار از صنعا با حمایت سعودی به عدن رفت تا دولت خود را در این استان تشکیل دهد؛  اما پس از مدتی به خاطر اختلاف با امارات متحده عربی، متحد عربستان در جنگ یمن، ناچار به ترک عدن شد و به عربستان سعودی رفت.

همچنین از ۱۹ مرداد سال جاری درگیری های شدیدی میان نیروهای شورای انتقالی جنوب و نیروهای منصور هادی در استان عدن و برخی استان های جنوبی این کشور صورت گرفت. جدایی طلبان در آن زمان کنترل کاخ ریاست جمهوری «معاشیق» در شهر بندری عدن و دیگر مراکز راهبردی این شهر را در دست گرفتند.

شورای انتقالی جنوب یمن در سال ۲۰۱۷ پس از برکناری «عیدروس الزبیدی» استاندار پیشین عدن توسط منصور هادی و با حمایت ابوظبی تشکیل شد.

عربستان و امارات از کشورهای فعال در ائتلاف عربی بوده و از ۲۶ مارس۲۰۱۵ (ششم فروردین ۹۴) با ایجاد ائتلافی به بهانه بازگرداندن منصور هادی، یمن را هدف حملات خود قرار داده اند. این در حالی است که پس از گذشت بیش از چهار سال، این ائتلاف هیچ دستاوردی در یمن کسب نکرده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 3 =