دندان انسان نئاندرتال کرمانشاه در ردیف ۱۰ کشف مهم جهان

تهران- ایرنا- مجله باستان‌شناسی آمریکا در آخرین شماره سال ۲۰۱۹، دندان انسان نئاندرتال غار وزمه کرمانشاه را در ردیف ۱۰ کشف مهم جهان قرار داد.

این مجله بین‌المللی دندان نئاندرتال یافت شده در غار وزمه کرمانشاه را که نتایج پژوهش‌های جدید آن در سال جاری توسط گروهی متشکل از پژوهشگران موزه ملی ایران، چند موزه و دانشگاه فرانسوی و ایرانی منتشر شده به عنوان یکی از ۱۰ کشف مهم باستان‌شناسی و دیرین‌انسان‌شناسی ذکر کرده است.

 در صفحه معرفی این کشفیات جدید در خصوص دندان غار وزمه کرمانشاه آمده است: دندانی که چند دهه پیش در کوه‌های زاگرس پیدا شده بود و تصور می‌شد مربوط به انسان مدرن باشد، متعلق به کودک نئاندرتالی بوده که بین ۷۰ تا ۴۰ هزار سال پیش می‌زیسته است.

 بررسی دوباره این دندان با تکنیک‌های مدرن امکان این شناسایی و گاهنگاری را فراهم کرده است. محققان می‌گویند: این نخستین شواهدی است که نشان می‌دهد نئاندرتال‌ها در ایران کنونی می‌زیسته‌اند. این گونه، پیش از انقراضش در ۴۰ هزار سال قبل، در بخش‌های بزرگی از اروپا و غرب آسیا می‌زیسته است.

بر اساس اعلام روز شنبه، موزه ملی، این دندان آسیای کوچک که در اواخر دهه ۷۰ شمسی در غار وزمه کشف شد، مربوط به کودک نئاندرتالی است که در زمان مرگ، بین شش تا ۱۰سال سن داشته است. در بررسی این دندان که از طریق برش‌نگاری پرتو ایکس با دستگاه تصویربرداری سه‌بعدی میکرو سی‌تی انجام شد، تصویر سه‌بعدی مینا و عاج دندان تهیه و بر اساس مطالعه و اندازه‌گیری آن مشخص شد این دندان مربوط به انسان نئاندرتال است. دندان وزمه نخستین مدرک قطعی از وجود انسان نئاندرتال در ایران است و معرفی آن در سال جاری توسط پژوهشگران، توجه رسانه‌های جهان را به جایگاه مهم ایران در عرصه پژوهش‌های باستان‌شناسی و دیرین‌انسان‌شناسی جلب کرده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 5 =