کشاورزان الگوی کشت را رعایت کنند

اردبیل - ایرنا - مدیر جهاد کشاورزی شهرستان اردبیل از کشاورزان خواست برنامه‌های طرح الگوی کشت را به عنوان یک اصل اجتناب‌ناپذیر رعایت کنند.

علی حسین احدی‌عالی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: برای جلوگیری از هرگونه ضرر و زیان احتمالی کشاورزان باید قبل از اقدام به کشت با مسئولان و کارشناسان این مدیریت و مراکز خدمات تابعه در تعیین الگو و ترکیب کشت با اولویت محصولات اساسی و استراتژیک که از خرید تضمینی دولت برخوردار هستند، هماهنگی و از کشت بی‌رویه محصولات غیراساسی خودداری کنند.

وی اظهارداشت: امسال نیز در راستای عمل به سیاست‌های ابلاغی تغییر الگوی کشت و توسعه کشت دانه‌های روغنی ۳۲۵ هکتار از اراضی این شهرستان به کشت دانه روغنی کلزا رفت و با توجه به ارائه آموزش‌های لازم به بهره‌برداران در رعایت تاریخ کاشت و آماده‌سازی صحیح زمین و کشت مکانیزه با دستگاه‌های ریزدانه‌کار مزارع کلزا از سطح سبز مناسب و مطلوب برخوردار می‌باشند.

او گفت: اصلاح الگوی کشت بر مبنای مدیریت بهینه منابع آبی موجود و کشت گیاهانی با مصرف آبی کم و تولید و عملکرد بالا انجام می‌گیرد.

وی به کشاورزان توصیه کرد برای استفاده بهینه از منابع آبی موجود ، روش‌های نوین آبیاری را جایگزین آبیاری سنتی و مرسوم کرده و قبل از اقدام به کشت از وضعیت اختصاص آب آبیاری از سدهای مربوطه اطلاع حاصل کنند.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان اردبیل بیان کرد: در اجرای سیاست های تغییر الگوی کشت اقدامات ترویجی متعددی در راستای افزایش کشت گیاهانی با مصرف بهینه آب و ارزش اقتصادی بالا در اردبیل انجام شده است.

او افزود: توسعه کشت دانه روغنی کلزا ، غلات دانه‌ریز (گندم و جو) در کشت پاییزه و کشت حبوبات (انتظاری و بهاره)، کشت‌های گلخانه‌ای ، کشت گیاهان دارویی ،زعفران و کشت حبوبات علوفه‌ای بسیار با اهمیت بوده و به کشاورزان توصیه می‌شود کشت این گیاهان را در برنامه کشت خود قرار دهند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =