کارشناسان یونسکو به اورامانات می‌آیند

کرمانشاه- ایرنا- استاندار کرمانشاه اعلام کرد که کارشناسان یونسکو در راستای ثبت جهانی منطقه اورامانات به کرمانشاه سفر خواهند کرد.

«هوشنگ بازوند» روز شنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا، اعلام کرد: پرونده ثبت جهانی اورامانات در روزهای اخیر توسط وزارت میراث فرهنگی به یونسکو ارسال شده است.

وی با بیان اینکه یونسکو دریافت این پرونده را تایید کرده است، گفت: اکنون منتظر کارشناسان یونسکو هستیم که به منظور انجام مراحل ثبت این منطقه به کرمانشاه سفر کنند.

استاندار کرمانشاه با اشاره به نقش صنعت گردشگری در توسعه اقتصادی استان گفت: منطقه اورامانات مکانی بکر و باظرفیت بالا به منظور توسعه صنعت گردشگری است.

بازوند تاکید کرد: در صورتی که بتوانیم به خوبی اورامانات را به جهان معرفی کنیم زمینه پیشرفت و توسعه استان فراهم خواهد شد.

به گزارش ایرنا، هورامان یا اورامان نام منطقه‌ای تاریخی با بافت پلکانی و آداب و رسوم بسیار خاص است که بخش‌هایی از شهرستان‌های سروآباد، سنندج و کامیاران در استان کردستان و شهرستان‌های پاوه، جوانرود، نودشه و نوسود در استان کرمانشاه را شامل می‌شود.

منطقه اورامانات در استان کردستان دارای یک شهر (اورامان تخت) و ۷۶ روستا است که تاکنون ۱۳ روستای این منطقه در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده و پرونده ثبتی ۲۲ روستا نیز در حال پیگیری است.

واژه هورامان یا اورامان از ۲ بخش هورا به معنی اهورا و مان به معنای خانه، جایگاه و سرزمین تشکیل شده و در واقع به معنای سرزمین اهورایی و جایگاه اهورا مزدا است.

اورامانات در استان کرمانشاه به منطقه ای در شمال غربی این استان شامل شهرستان های پاوه، جوانرود، روانسر و ثلاث باباجانی اطلاق می شود که حدود ۳۰۰ هزار نفر جمعیت دارد.

بخشی از اورامانات نیز در شهرستان های مریوان، سروآباد و کامیاران در استان کردستان واقع شده و بخش دیگری از آن نیز در استان حلبچه عراق واقع می باشد.

به گفته مدیر پایگاه منظر فرهنگی تاریخی اورامانات، ۲۹۵ اثر ثبت شده ملی در این منطقه و در شهرستان های ثلاث باباجانی، روانسر، پاوه و جوانرود وجود دارد که بیشترین آثار ثبت شده گردشگری ملی با ۲۰۰ اثر در شهرستان ثلاث باباجانی واقع شده است.

استان کرمانشاه با ۲ میلیون نفر جمعیت دارای بیش از چهار هزار اثر تاریخی است که بیش از ۲ هزار و ۲۵۰ اثر آن ثبت ملی شده است.

سنگ نگاره و کتیبه داریوش هخامنشی در شهر بیستون تنها اثر ثبت شده جهانی استان کرمانشاه است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها