ارتباط با سومار در میدان مین

کرمانشاه- ایرنا- مواجه شدن مسیر فیبرنوری با یک میدان مین در سومار ارتباطات تلفن همراه در این منطقه مرزی را با مشکلات بسیاری روبه رو کرده‌است.

بخش سومار از توابع شهرستان قصرشیرین و نزدیک خط مرزی ایران و عراق قرار دارد؛ این شهر که با حدود ۱۸۰ نفر جمعیت کم جمعیت ترین شهر ایران محسوب می شود، در دوران جنگ تحمیلی از نخستین نقاطی بود که مورد حمله رژیم بعث عراق قرار گرفت.

همچنین این منطقه دارای یک بازارچه مرزی است که باتوجه به نزدیکی به بغداد بخش اعظمی از صادرات ایران به عراق را به خود اختصاص می دهد.

بر اساس اعلام مدیران استان کرمانشاه، جاده های دسترسی به سومار و بخش های بسیاری از پایانه مرزی دارای نقاط کور آنتن دهی اپراتورهای تلفن همراه هستند.

به گفته معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار کرمانشاه، در بیش از ۲۰ کیلومتر از جاده های دسترسی به سومار اپراتورهای تلفن همراه آنتن دهی ندارند.

«هدایت حاتمی» شنبه در نشست شورای برنامه ریزی که در استانداری کرمانشاه برگزار شد، در این رابطه اظهارداشت: در بخش های بسیاری از مسیرهای گیلانغرب و زرنه به سومار تلفن همراه اصلا آنتن دهی ندارد.

وی افزود: در منطقه مرزی سومار نه تنها اینترنت همراه نداریم بلکه آنتن دهی اپراتورهای تلفن همراه نیز با مشکلات بسیاری روبه رو است که باید هرچه زودتر بررسی شود.

معاون استاندار کرمانشاه با بیان اینکه حوزه ارتباطات استان نشان داده است که همتی برای برطرف کردن مشکل ارتباطی سومار ندارد، عنوان کرد: در جاده زرنه به سومار حداقل روزانه ۳۰۰ تا ۴۰۰ کامیون به منظور صادرات کالا تردد دارند و اگر با مشکلی در طول مسیر روبه رو شوند نمی توانند ارتباطی برقرار کنند.

میدان مین سر راه فیبرنوری

مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان کرمانشاه نیز در این نشست نسبت به مشکلات ارتباطی در سومار واکنش نشان داد و گفت: برای برطرف کردن مشکل ارتباطی سومار باید طرح انتقال فیبرنوری به منطقه تکمیل شود.

«شهریار بهنیا» با بیان اینکه تاکنون بخش اعظمی از سیستم انتقال فیبرنوری انجام شده است، اظهارداشت: ارتش به دلیل برخوردن مسیر انتقال فیبرنوری به یک میدان مین جلوی اجرای پروژه را گرفته و کشیدن فیبرنوری را منوط به مین روبی کرده است.

وی افزود: تاکنون حدود هفت میلیارد تومان برای انتقال فیبرنوری به سومار هزینه شده است اما ادامه پروژه به دلیل تامین نشدن ۳۰۰ میلیون تومان بودجه برای مین زدایی متوقف است.

مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه در صورت مین روبی فیبرنوری به سرعت به سومار می رسد، گفت: اکنون با کمک شبکه های رادیویی ارتباط تلفن های همراه در سومار تامین می شود که جوابگو نیست.

اپراتورها کم‌کاری می‌کنند

استاندار کرمانشاه نیز در این نشست به شدت نسبت به نقاط کور ارتباطی در سومار واکنش نشان داد و آن را ناشی از کم کاری اپراتورهای تلفن همراه دانست.

«هوشنگ بازوند» با بیان اینکه هیچ ‌یک از اپراتورهای تلفن‌ همراه جوابگو مشکل سومار نیست، گفت: اپراتورها برای خدماتی که ارایه می‌دهند از مردم پول می‌گیرد اما برای تامین امکانات ارتباطی از ما تقاضای پول دارند در حالی که خود باید تامین کننده باشند.

وی نظارت مخابرات کرمانشاه بر اپراتورهای تلفن همراه را ضعیف دانست و گفت: مدیران مخابران و ارتباطات استان باید منافع مردم را به منافع اپراتورها ترجیح دهند و هرچه زودتر برطرف کردن مشکلات سومار را خواستار شوند.

استاندار کرمانشاه به مدیران کل مخابرات و ارتباطات تذکر داد: در صورتی که موضوع آنتن دهی تلفن همراه در سومار برطرف نشود موضوع باجدیت از طریق وزارت ارتباطات بررسی و با مدیران کم کار در این زمینه برخورد خواهد شد.

بازوند تاکید کرد: مرز سومار در حال تبدیل شدن به مرز رسمی با کشور عراق است و حجم بالایی از تردد و جابجایی کالا را به خود اختصاص می دهد از این رو برای تامین زیرساخت های آن باید تلاش کرد.

اخبار مرتبط