دیده بانی از اردوگاه رقیب به جای ارایه برنامه های روشن

تهران- ایرنا- بررسی فضای سیاسی-رسانه ای کشور در ۴۸ ساعت گذشته حاکی از وجود دو رویکرد متفاوت از دو جریان اصلی فعال در عرصه سیاست برای ورود به رقابت های انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی است.

به گزارش گروه نشریات خبری ایرنا؛ ‌ اصلاح طلبان با رویکردی شفاف و روشن در پی فائق آمدن بر دوگانه ائتلاف یا حضور مستقل هستند اما اصولگرایان با در پیش گرفتن رویه ای مبهم و سلبی، بیش از آنکه درباره وضعیت و چیدمان درون جناح خود سخن بگویند، در صدد تضعیف موقعیت جریان رقیب برآمده اند.

این موضع گیری امروز بیش از همه حول محور حضور یا عدم حضور برخی چهره های سیاسی نمود پیدا کرده است. بحث ها بر سر ورود محمدرضا عارف به انتخابات مجلس اگر چه به لحاظ تاکتیکی همانند گمانه زنی ها درباره ورود محمدباقر قالیباف به میدان همین رقابت ها است اما اصولگرایان، اولی را نشانه تشتت و اعمال سیاست حذفی در جریان رقیب و دومی را حاصل عمل به تکلیف نیروهای انقلابی توصیف می کنند.

نکته قابل تامل این است که در معدود مواردی که اصولگرایان به ارایه توضیحی از وضعیت خود اقدام کرده اند، در گفت وگو با رسانه ای اصلاح طلب بوده است و این نشان می دهد که رسانه های منتسب به این جریان سیاسی بیشتر مشغول به دیده بانی از اردوگاه رقیب هستند.

اردوگاه اصلاح طلبان

راهبردها و سیاست های انتخاباتی

فعالان سیاسی اصلاح طلب در این باره چه می گویند:‌

احمد خرم وزیر راه در دولت اصلاحات در گفت وگو با روزنامه آرمان ملی بیان داشت:‌ با حضور بدون قید و شرط اصلاح‌طلبان در انتخابات آینده موافق نیستم. در عین حال با تحریم انتخابات توسط اصلاح‌طلبان نیز به شدت مخالف هستم. عقل و منطق سیاسی حکم می‌کند که در شرایط کنونی مسئولان با رویکردی متفاوت نسبت به انتخابات گذشته درباره تایید صلاحیت‌ها تصمیم‌گیری کنند. با این وجود معتقدم رویکرد نهادهای نظارتی نسبت به چهره‌های اصلی جریان اصلاحات تغییر نخواهد کرد. البته شرایط امروز کشور با توجه به مخاطرات خارجی و چالش‌های داخلی ایجاب می‌کند که نهادهای نظارتی در رویکرد گذشته خود تجدیدنظر کنند.

وی در بخشی دیگر از سخنان خود درخصوص ائتلاف اصلاح طلبان با جریان های اعتدالی و میانه رو توصیه کرد:‌ امروز کشور در وضعیتی قرار دارد که جریان‌های سیاسی به جای فکر کردن به واگرایی باید به همگرایی فکر کنند. به همین دلیل جریان‌های سیاسی همسو تا آنجا که امکان دارد باید از واگرایی پرهیز کنند و به‌دنبال همگرایی بیشتر باشند.

علی صوفی، فعال سیاسی اصلاح طلب درباره عدم کاندیداتوری عارف در انتخابات مجلس به نامه نیوز گفت: از الان نمی توان اعلام کرد که آقای عارف قطعا نامزد انتخابات مجلس نمی شود و اگر او نیامد چه کسی لیدر خواهد شد چون موضوع عدم کاندیداتوری در انتخابات مجلس را خود او باید اعلام کند. نکته دیگر آنکه، توانایی اصلاح طلبان برای دادن لیست ۳۰ نفره در تهران محل تردید است تا چه رسد به اینکه بگوییم جایگزین آقای عارف چه کسی خواهد بود.

داریوش قنبری نماینده اسبق مجلس در گفت وگو با روزنامه اعتماد درباره هزینه‌کردهای انتخاباتی می گوید:‌ شفافیت در هزینه‌های انتخاباتی بحثی جدی است که در اغلب دوره‌ها با این معضل مواجه بوده‌ایم و در واقع مشخص نیست که یک کاندیدا چقدر هزینه می‌کند. فرآیند هزینه‌های انتخاباتی آنقدر پیچیده هست که شفاف کردن آن به آسانی نیست. وی با بیان این که دستگاه‌های اطلاعاتی و امنیتی می‌توانند جلوی این کار را بگیرند. دبیرکل حزب پیش روی اصلاحات یادآور شد: شورای عالی سیاستگذاری اصلاح طلبان هنوز روی مصادیق کاری انجام نداده، حتی استراتژی انتخاباتی اش را هم مشخص نکرده است. قطعا گزینه تحریم جزء سناریوهای اصلاح طلبان وجود ندارد. از دو سناریوی «مشارکت مشروط» و «مشارکت بی قیدوشرط» باید دید کدامیک در دستور کار قرار می گیرد.

اخبار رسانه ای 

به گزارش تارنمای عصرایران، شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح طلبان طرح جدیدی برای انتخاب لیست نامزدهای انتخاباتی اصلاح طلبان برای انتخابات مجلس یازدهم طراحی کرده است. در طرح جدید که سامانه رای سنجی اصلاح طلبان (سرا) نام دارد، نامزدهای لیست‌های اصلاح‌طلب با سازوکار رای‌گیری آنلاین و از سوی اعضاء احزاب و گروه‌های اصلاح طلب عضو شده در سامانه رای‌گیری آنلاین (سرا)، برگزیده می‌شوند. این طرح اولیه که در جلسه شورای عالی سیاستگذاری اصلاح طلبان با موافقت و مخالفت‌های احزاب مواجه شده، برای تعیین تکلیف نهایی به احزاب " جبهه اصلاحات" فرستاده شده تا نظر خود را درباره آن اعلام کنند.

 رویکرد اعتدالیون و مستقلان در انتخابات

بهروز نعمتی در گفت وگو با خبرگزاری ایسنا با اشاره به آخرین فعالیت‌های حزب رفاه ملت برای انتخابات مجلس‌ آینده گفت:‌ ما مذاکراتی را با برخی از کاندیداهای احتمالی داشته‌ایم و به دنبال جمع بندی‌ها هستیم و تلاشمان رسیدن به توافق است. پیشنهاد مشخص ما دستیابی به ائتلافی مشابه آن چیزی است که در مجلس دهم و ریاست جمهوری آقای روحانی تجربه کردیم.  اگرچه ممکن است انتقاداتی هم به این ائتلاف وجود داشته باشد اما نظر کلی ما همچنان بر ائتلاف بین اعتدالیون و اصلاح طلبان است. در این زمینه نیز با برخی از چهره‌های اصلاح طلب مذاکره کردیم که آنها هم اغلب موافق ائتلاف هستند.

نعمتی با بیان این که برخی از اصلاح طلبان هم موافق ائتلاف در انتخابات آینده نیستند، درباره‌ انتقادات به ائتلاف صورت گرفته در مجلس دهم نیز گفت: اصلاح طلبان و اعتدالیون بعد از ورود به مجلس راهشان از هم جدا نشد. من برآیند این ائتلاف را مثبت می‌دانم، چرا که در خیلی از موارد مثل انتخاب کابینه و بسیاری از قوانینی که به تصویب رسید مثل CFT همگرایی زیادی وجود داشته، اگر چه ممکن است دو طرف انتقاداتی هم به عملکرد یکدیگر داشته باشند.

روزنامه آرمان ملی در یادداشتی می نویسد:‌ در شرایطی به انتخابات آینده مجلس نزدیک می‌شویم که حزب اعتدال و توسعه هنوز از راهبرد اصلی خود برای انتخابات رونمایی نکرده است، در حالی که عده‌ای ادامه روند ائتلاف با اصلاح‌طلبان را راه موفقیت اعتدالیون می‌دانند، گروهی دیگر بر ائتلاف با اصولگرایان میانه‌رو اصرار کرده و البته گروه سوم هم راهکار ورود مستقل به انتخابات را بهترین راهکار می‌دانند.  نگارنده ضمن بررسی سه احتمال فوق افزود:‌ گمانه زنی‌ها درباره گزاره‌های فوق به عنوان رویکردهای احتمالی اعتدالیون در انتخابات آینده در حالی همچنان ادامه دارد که گفته می‌شود انتخابات پیش رو بزنگاهی است که اعتدالیون باید با تدبیر بهترین تصمیم را به نفع جناح خود بگیرند، تصمیمی که به نظر می‌رسد ورود مستقل آنان به عرصه انتخابات تامین کننده آن نباشد.

رصد جبهه مقابل

تارنمای خبر آنلاین گزارش داد:  با فعال شدن جامعه روحانیت مبارز و پذیرش نقش محوری این تشکل روحانی در میان اصولگرایان به نظر می‌رسد که امیدها برای برخواستن دود سفید از اردوگاه اصولگرایی دوباره زنده شده است. احیای شیخوخیت از دست رفته اصولگریان با حضور جامعه روحانیت مبارز و فعالیت همزمان شورای وحدت، حتی جبهه پایداری را به تکاپو انداخته تا پرچم سفید را بالا بگیرد و برای پیوستن به ائتلاف اصولگرایان و دادن لیست مشترک روی خوش نشان داد.

تارنمای نامه‌نیوز در این باره نوشته است: چیدمان نیروهای سیاسی اصولگرایان برای انتخابات مجلس در اسفندماه سال جاری هنوز به طور دقیق مشخص نشده است. برخی می‌گویند سعید جلیلی از مشهد نامزد می‌شود و برخی دیگر نامزدی او از تهران را قریب‌الوقوع می‌دانند و طیف دیگری هنوز بر حضور قالیباف تأکید دارند. البته چند وقت پیش مرتضی طلایی گفت که جلیلی با شورای وحدت به ائتلاف نخواهد رسید. این گزاره نشان می‌دهد که شورای وحدت به ریاست غلامعلی حداد عادل با سعید جلیلی که نزدیک به نیروهای پایداری است به یک جمع‌بندی کامل نرسیده‌اند اما هنوز معلوم نیست که آیا جلیلی با دیگر نیروهای سیاسی طیف اصولگرا به ائتلاف می‌رسد یا نه؟ از سوی دیگر در صورت ورود او به مجلس می‌تواند نظر عموم نمایندگان اصولگرای مجلس را جلب کند تا بر کرسی ریاست قوه مقننه تکیه بزند یا نه؟

منابع مالی کاندیداهای انتخاباتی

 داریوش قنبری نماینده اسبق مجلس در گفت وگو با روزنامه اعتماد درباره هزینه‌کردهای انتخاباتی می گوید:‌ شفافیت در هزینه‌های انتخاباتی بحثی جدی است که در اغلب دوره‌ها با این معضل مواجه بوده‌ایم و در واقع مشخص نیست که یک کاندیدا چقدر هزینه می‌کند. فرآیند هزینه‌های انتخاباتی آنقدر پیچیده هست که شفاف کردن آن به آسانی نیست. وی با بیان این که دستگاه‌های اطلاعاتی و امنیتی می‌توانند جلوی این کار را بگیرند، ‌ افزود:‌ ضمن اینکه این مسائل باید یکی از دلایل رد صلاحیت کاندیداها باشد. این در حالی است که تا به حال ندیده و نشنیده‌ام کسی به دلیل تبلیغات غیرقانونی ردصلاحیت شده ‌باشد.

به اعتقاد قنبری اراده‌ای برای برخورد با پول کثیف یا اقدامات غیرقانونی پیش از انتخابات وجود ندارد. همچنین در برخورد با تخلفات انتخاباتی ضمانت اجرایی موثر در قانون پیش‌بینی نشده است.  بنا به پیشنهاد وی می‌توان برای هزینه‌کرد انتخاباتی سقف تعیین کرد، چراکه به هر حال دسترسی به اموال یک کاندیدا و تطابق دادن آن با میزان هزینه‌کرد انتخاباتی شدنی نیست، اما با تعیین سقف هزینه‌کرد می‌توان همه را در یک سطح قرار داد.

احمد مازنی فعال اصلاح طلب در یادداشتی در روزنامه همدلی در این باره می نویسد: متاسفانه نمایندگان و مسئولان به جای عمل کردن و استفاده از ابزار قانونی، بیشتر در حال سخنرانی در این باره هستند و اینگونه افکار عمومی به این سمت خواهد رفت که گویی هر کس در انتخابات رای آورده است از انبوهی پول‌های کثیف استفاده کرده است. این مساله با توجه به در پیش بودن انتخابات، و استفاده نا به جا از عبارت استفاده از پول‌های کثیف در انتخابات، اذهان عمومی را به طور نادرست به سمت حضور سرمایه های مالی ناشی از پول شویی، مواد مخدر و مواردی از این قبیل هدایت می‌کند که در مجموع، این مسائل مردم را از انتخابات گریزان خواهد کرد.

بنا به توصیه وی آنچه مهم به نظر می‌رسد زمان اندک باقیمانده تا ثبت نام نامزدها در انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی و شروع رقابت نمایندگان در مبارزه انتخاباتی است. سوالی که در این مرحله مهم است، این است که با توجه به وجود این زمان اندک، آیا قوانین فعلی در حال حاضر می‌تواند در این زمینه از ورود منابع مالی آلوده به سیستم انتخاباتی جلوگیری کند؟ در پاسخ باید گفت که در حال حاضر هم، قوانین به قدر کفایت وجود دارد. در هر حال با صحبت‌های تبلیغاتی و نمایشی نمی‌توان راه درستی برای حل این مشکلات پیدا کرد و باید مباحث عملیاتی شوند و با ورود هر گونه پول کثیف به مبارزات انتخاباتی و یا استفاده از رانت مذهبی، سیاسی، مالی، فرهنگی و نظامی، در این زمینه مبارزه کرد.

اردوگاه اصولگرایان

وضعیت، برنامه ها و راهبردهای انتخاباتی

اظهارات برخی از چهره های اصولگرا: 

حمیدرضا ترقی از اعضای حزب موتلفه اسلامی به خبرآنلاین می گوید:‌ تحلیل‌های درون گروهی اصولگرایان امروز به یکدیگر بسیار نزدیک شده است و کاملا متوجه هستند که اگر در شرایط کنونی همگرایی کافی را نداشته باشند، چه مشکلاتی برای کشور پدید می‌آید. بنابراین به نظر می‌رسد که این نزدیکی و انسجام ناشی از تحلیل مشترکی است که در میان مجموعه اصولگرایان در خصوص شرایط کنونی کشور و مشکلاتی که دارند پدید آمده است. استراتژی اصولگرایان از ابتدا مبتنی بر وحدت حداکثری و ائتلاف بزرگ بود و تلاش کرده‌اند در همان مسیر حرکت کنند، اما برخی گروه‌ها هماهنگی‌شان سریع بود و برخی هم نیاز به تعامل بیشتر داشتند. بنابراین اصل استراتژی این است که هیچ گروهی از مجموعه اصولگرایان بیرون از شورای وحدت نمانند و همه زیر این چتر قرار بگیرند و نظراتشان را بیان و در تصمیم گیری نهایی مشارکت داشته باشند.

وی در خصوص موقعیت جبهه پایداری در میان اصولگرایان نیز توضیح داد: جبهه پایداری به دنبال اختلاف نبود و نقطه نظراتی وجود دارد که این نظرات با تحلیل‌های اعضای شورای وحدت همخوانی نداشت یا مورد پذیرش نبود. کاملا مشخص است که این مباحث در راستای اختلاف‌افکنی نیست، بلکه بحث بر سر شاخص محوری است. تاکید بر این است که به سمت افراد انقلابی حرکت کنیم و از مصالحه و کوتاهی از اصول پرهیز شود. بنابراین همانطور که اصلاح‌طلب‌ها این دوره می‌گویند تنها از اصلاح طلبان با دوز بالا حمایت می‌کنند، در میان اصولگرایان هم چنین ذهنیتی هست که اگر ما اصولگرایان با دوز پایین انتخاب کنیم، آنها عملکردشان در دوران مسئولیت تضمین شده نیست. با توجه به این توضیحات باید بگویم که در حال رسیدن به نتیجه خوبی هستیم. محمدعلی پورمختار عضو کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی در گفت وگو با خبرگزاری تسنیم با بیان اینکه در انتخابات، کاندیداها با فاصله گرفتن از نظام جمهوری اسلامی نمی‌توانند انقلاب را در رسیدن به اهداف، یاری کنند، افزود: بنابراین پول کثیف و یا هر عامل مشابه دیگری نباید به انتخابات ورود کند؛ اگر کسی با پول‌های کثیف و غیرقانونی به مجلس ورود کند، در ۴ سال نمایندگی تلاش می‌کند که این هزینه‌ها را جبران کند.  

مرتضی طلایی، فعال سیاسی اصولگرا درباره اخبار مربوط به سرلیستی قالیباف از تهران یا مشهد به تارنمای نامه نیوز گفت: آقای قالیباف برای مجلس کاندیدا نخواهد شد، نه از تهران، نه از مشهد و نه از هیچ کجای دیگری... آقای قالیباف در کنار سایر نیروهای انقلابی اصولگرا تلاش می کند تا یک مجلس کارآمد، انقلابی، جوان و موفق تشکیل شود.

طلایی درباره پیوستن جبهه پایداری به ائتلاف نیروهای انقلابی اصولگرا گفته است: همه تلاش ها برای آن است که این اتفاق بیفتد. همه نیروهایی که خودشان را منتسب به جریان انقلاب و اصولگرایی می دانند باید در کنار هم قرار بگیرند تا لیستی یکپارچه و یکدستی را برای انتخابات ارائه کنند. اگر این اتفاق بیفتد به نفع جریان انقلابی و اصولگرا خواهد بود تا آنکه بخواهند هر کدام جداگانه لیست بدهند.

سید محمدرضا میرتاج‌الدینی، فعال سیاسی اصولگرا در گفت وگو با تارنمای نامه‌نیوز اظهار داشت: در میان نیروهای انقلاب هیچگونه تنازعی وجود ندارد و هر کدام از شخصیت‌های انقلابی اعم از آقای جلیلی یا آقای حداد به صحنه بیایند منشأ خیر است و باعث نگرانی نخواهد بود و بی‌تردید نیروهای جبهه انقلاب از آنها حمایت می‌کنند. البته آقای جلیلی به طور رسمی عضو نیروهای پایداری نیست و پایداری هم جزوی از نیروهای انقلاب محسوب می‌شود. جبهه پایداری یا با هماهنگی دیگر نیروهای انقلاب لیست می‌دهد یا لیستشان نزدیک به لیست آنها خواهد بود اما به نظر می‌رسد که نیروهای پایداری در نهایت دیگر اصولگرایان را همراهی کنند. آقای جلیلی هم دارای روحیه همسویی است و در صورتی که به میدان انتخابات وارد شود، با دیگر نیروهای انقلابی به مشکل برنخواهند خورد.

وی درباره سرلیستی اصولگرایان بیان کرد: در این دوره از انتخابات احتمالا یک سرلیست وجود نخواهد داشت بلکه اصولگرایان دو یا سه‌چهره شاخص را به عنوان سرلیست انتخاباتی خود معرفی می‌کنند. البته هنوز تصمیم قطعی درباره این موضوع گرفته نشده است.

رصد تحرکات جریان رقیب

روزنامه کیهان در بخشی از گزارشی مفصل مدعی شد:‌ هوای انتخاباتی اردوگاه اصلاحات صاف نیست. تشتت بنیانی و ستیزهای محوری متأثر از تضاد نظرهای اساسی در سطوح بالاتر عناصر اصلاح‌طلب در حیطه اتخاذ رویه‌شان نسبت به انتخابات مجلس در اسفندماه فصل خزان را در مجموعه اصلاح‌طلبی نیز حاکم کرده است. وضعیت فعلی آنها همچنان که از پاییز سوی زمستان می‌رویم، سردی و شدت و حدت بیشتری به خود می‌گیرد... وضعیت متشتت اصلاح‌طلبان بیش از آنکه نوید وحدت بدهد، حاکی از ناامیدی زودرس آنها و مؤید پیش‌بینی ساده پیامد انتخابات اسفند ماه از سوی همان‌ها است.

روزنامه صبح نو نیز در گزارشی چنین نوشت: حال که اصلاح‌طلبانی نظیر عارف و پیش از آن، جواد امام و اسماعیل گرامی‌مقدم بر ارائه لیستی مستقل و ناب در انتخابات پیش رو تاکید کرده‌اند، سایر طیف‌های اصلاح‌طلبی خاصه حزب کارگزاران سازندگی چه موضعی از خود بروز خواهند داد؟  این روزنامه همچنین  با اشاره به اظهارات کرباسچی درباره عارف مدعی شد:‌ بوی مودت و یگانگی از جریان اصلاحات به مشام نمی‌رسد.

خبرگزاری فارس در یادداشتی با دستاویز قرار دادن اظهارات برخی چهره ها مانند کرباسچی در باره محمدرضا عارف مدعی شد:‌ عارف وارد بازی جدید اصلاح‌طلبان شده و بار دیگر قرار است مدت‌ها به محاق برود... عارف امروز با تمام نقاط منفی که دارد، تنها نقطه وحدت طیف‌های مختلف اصلاح طلبی است و از منتهی الیه «اتحاد ملتی» تا منتهی الیه «کارگزارانی» سعی دارند او را از محور تنها نهاد سیاست‌گذاری اصلاحات یعنی شورای عالی سیاستگذاری اصلاح‌طلبان حذف کنند. اما این حذف در حالی است که اصلاح‌طلبان اگر بخواهند در انتخابات امسال لیست بدهند، قطعا با «چالش سرلیست» مواجه خواهند شد. (این یادداشت امروز در اغلب رسانه های اصولگرا بازنشر شده است.)

منابع مالی کاندیدهای انتخاباتی

محمدعلی پورمختار عضو کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی در گفت وگو با خبرگزاری تسنیم با بیان اینکه در انتخابات، کاندیداها با فاصله گرفتن از نظام جمهوری اسلامی نمی‌توانند انقلاب را در رسیدن به اهداف، یاری کنند، افزود: بنابراین پول کثیف و یا هر عامل مشابه دیگری نباید به انتخابات ورود کند؛ اگر کسی با پول‌های کثیف و غیرقانونی به مجلس ورود کند، در ۴ سال نمایندگی تلاش می‌کند که این هزینه‌ها را جبران کند.  وی با تأکید بر اینکه دستگاه‌های نظارتی باید به صورت جدی مانع ورود پول‌های کثیف به انتخابات شوند، ادامه داد: قطعاً ورود دستگاه‌های نظارتی کارساز بوده و می‌تواند جلوی بخشی از این نوع حرکت‌ها و اقدامات را بگیرد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 8 =