چراغ کتابفروشی‌ها نباید خاموش شود

تهران- ایرنا- یک مترجم با اشاره به ضرورت حمایت از کتابفروشی‌های محلی در هفته کتاب گفت: در این هفته باید بتوانیم کتابخانه‌های عمومی را غنی‌تر کرده و از کتاب‌فروشی‌های محلی حمایت کنیم، زیرا کتاب‌فروشان ستون اصلی حوزه کتاب و کتاب‌خوانی هستند.

اسدالله امرایی با اشاره به تاثیر هفته‌ کتاب بر ترویج فرهنگ کتاب و کتاب‌خوانی گفت: هر اقدامی در حوزه کتاب، اقدام مثبتی است. در هفته کتاب باید بتوانیم کتابخانه‌های عمومی را غنی‌تر کرده و از کتاب‌فروشی‌های محلی حمایت کنیم؛ زیرا کتاب‌فروشان ستون اصلی حوزه کتاب و کتاب‌خوانی هستند.

وی با اشاره به موانع موجود در ترویج کتاب و کتاب‌خوانی اظهار داشت: مشکلات بر سر دریافت مجوز چاپ کتاب یکی ازمعضلات نویسندگان و ناشران است.

این مترجم با تاکید بر معضلات موجود در حوزه‌ ترجمه و تاثیرگذاری آن بر تولید محدود آثار خاطرنشان کرد: نویسندگان، مترجمان و شاعران همگی نقش موثری در حوزه کتاب و کتاب‌خوانی دارند و همگی از یک معضل حرف می‌زنند و آن، معضل انتشار و خرید کتاب است و یکی از کمک‌هایی که باید به حوزه نشر شود، غنی‌کردن کتاب‌فروشی‌ها در کنار کتاب‌خوان کردن مردم است.

امرایی افزود: مشکل عمده‌ ما این است که کتاب‌خانه‌ها و کتاب‌فروشی‌ها در روزهای تعطیل فعالیت نمی‌کنند. درحالی‌ که این اتفاق نباید بیفتد و چراغ کتاب‌فروشی‌ها نباید خاموش شود. از نظر من، گستره‌ فرهنگی کتاب‌خانه‌ها و گسترش اعتماد به کتاب‌خانه‌های عمومی باید در دستور کار قرار بگیرد تا معضلات این حوزه بر طرف شود.

اجرای طرح وقف کتاب کشاورزی و منابع طبیعی در وزارت جهاد کشاورزی

 برگزاری نمایشگاه کتاب و منابع چندرسانه‌ای، انتخاب کتاب برتر، انتخاب مجله‌ علمی برتر، انتخاب کتاب‌دار و کتاب‌خانه برتر، انتخاب نشریه ترویجی برتر، انتخاب اپلیکیشن برتر، انتخاب ساب‌پورتال برتر و رونمایی از سامانه جستجوگر کشاورزی و منابع طبیعی از جمله برنامه‌های وزارت جهاد کشاورزی در هفته کتاب است.

همچنین برگزاری مسابقه کتاب‌خوانی، استفاده از رسانه‌ها و فضای مجازی برای ترویج فرهنگ مطالعه کتاب و کتاب‌خوانی، بازدید کارکنان سازمان از کتابخانه و موزه ملک، اجرای طرح وقف کتاب کشاورزی و منابع طبیعی از دیگر برنامه‌های این سازمان در بیست و هفتمین دوره‌ هفته کتاب است.

بیست و هفتمین دوره هفته‌ کتاب جمهوری اسلامی ایران با شعار حال خوش خواندن از تاریخ ۲۳ تا ۳۰ آبان در سراسر کشور برگزار می‌شود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 7 =