پایان سردرگمی هنر، در گرو تشکیل نظام صنفی هنرمندان

تهران- ایرنا- اجرای طرح تشکیل نظام صنفی هنرمندان، با واگذاری مسوولیت مدیریت امور هنری و بخش عمده‌ای از اختیارات این حوزه به هنرمندان، می‌تواند مشکلات و موانع آنان را به حداقل برساند.

به گزارش گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش‌های خبری ایرنا، گلایه برخی هنرمندان از نبود یک نظام صنفی واحد که بتوانند از طریق آن مطالبات خود را پیگیری و درباره امور اجرایی تصمیم‌گیری کنند، مدتی است موجب شده تا وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، ایده تشکیل سازمان نظام صنفی هنرمندان را در ذهن بپروراند؛ ایده‌ای که گفته می‌شود کمیسیون فرهنگی مجلس هم، از آن استقبال کرده و آن را در دستور کار خود قرار داده و حتی خواستار تهیه و تدوین لایحه تشکیل سازمان نظام صنفی از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی شده است؛ سازمانی که به نظر می رسد در صورت تشکیل و راه‌اندازی، عهده‌دار بخش گسترده‌ای از تصمیم سازی‌ها، سیاست گذاری‌ها و دیگر امور اجرایی در حوزه فرهنگ و هنر همانند حمایت از هنرمندان و نظارت بر امور هنری، خواهد بود. از آن‌ جایی‌که اکنون، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مسوولیت‌های سنگین این حیطه را در کنار سایر وظایف، به تنهایی بر دوش می‌کشد، به نظر می‌رسد تشکیل سازمان نظام صنفی هنرمندان، ضمن برداشتن بار سنگین وظایف از دوش وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، می‌تواند در سامان بخشیدن و بهبود وضعیت حوزه فرهنگ و هنر، تاثیر بسزایی داشته باشد.

سازمان صنفی هنرمندان،‌ ضرورتی برای ترقی هنر

ضرورت پایه‌گذاری یک سازمان صنفی برای هنرمندان، غیر قابل انکار است؛ ضرورتی که حجت الاسلام «احمد مازنی»، عضو کمیسیون فرهنگی مجلس، ایده اولیه آن را متعلق به مرحوم «جمشید مشایخی»، بازیگر پیشکسوت تاتر و سینما، می‌داند. او که خرداد ماه سال جاری در گفت‌وگو با رسانه‌ها به گلایه‌مندی زنده یاد جمشید مشایخی از نبود یک نظام و کانون برای بازیگران، اشاره کرده بود، در ادامه صحبت‌هایش از انجام مذاکراتی با وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در جهت اجرای طرح تشکیل سازمان نظام صنفی هنرمندان خبر داد؛ طرحی که به گفته او از اقدامات زیرساختی، تاثیرگذار و مهمی است، که اگر اجرایی شود اختیار مدیریت و هدایت امور هنری را به دست هنرمندان می‌سپارد و حاکمیت صرفا بر روند کاری آنان نظارت خواهد داشت. همچنین واضح است تشکیل سازمان نظام صنفی هنرمندان خدمت بزرگی به اهالی فرهنگ و هنر کشور است. چرا که می‌تواند زمینه حمایت و پشتیبانی از هنر و هنرمند را ایجاد کند و گام بلندی به سوی پیشرفت و ترقی رشته‌های گوناگون هنری باشد. بی‌شک تشکیل یک سازمان صنفی برای هنرمندان، بستر حضور و فعالیت تمامی اصحاب هنر خواهد بود و آن‌ها از این راه قادر به پیگیری حقوق و مطالبات‌شان می‌شوند و علاوه بر آن می‌توانند در اتخاذ تصمیمات مهم درباره حرفه و پیشه خود نقش پر رنگ‌تری را ایفا کنند.

تشکیل سازمان صنفی، یکپارچگی و ارتقا شان هنرمندان

تشکیل نظام صنفی‌ هنرمندان در کنار سایر نتایج مثبتی که به همراه می‌آورد، راهکار مطلوبی نیز برای خلاصی جامعه هنری از تعدد مراکز متولی هنر خواهد بود. چراکه برخی کارشناسان معتقدند، نبود سازمان و کانون مشخصی که صنف هنرمندان را تحت پوشش قرار دهد سبب شده جامعه هنری کشور از نظم و انسجامی که شایسته آن است برخوردار نباشد. دکتر «محمد اسماعیل سعیدی»، عضو کمیسیون فرهنگی مجلس، تیرماه سال گذشته در گفت‌وگو با رسانه‌ها، دراین‌باره گفت: «متاسفانه متولیان هنرمندان متعدد و گاه نامشخص هستند. چرا که بخشی از هنرمندان زیر پوشش وزارت فرهنگ، بخشی دیگر زیر پوشش سازمان گردشگری و بخشی نیز با مرکز ملی فرش مرتبط هستند. در واقع، تعدد مراکز متولی سبب شده جامعه هنری از انسجام لازم برخوردار نباشد.»

همچنین، واضح است نبود سازمان واحدی که همگی اصحاب هنر تحت پوشش آن قرار گیرند موجب شده آنان در مسیر پیگیری و دست‌یابی به مطالبات‌شان، با موانع متعددی روبه‌رو شوند. سعیدی در این باره گفته است: «تصویب قانونی برای تشکیل نظام صنفی هنرمندان علاوه بر تجمیع و انسجام پیگیری مطالبات هنرمندان توسط یک سازمان یا وزارتخانه، مانع از مظلوم واقع شدن مطالبات آنها در پیچ و خم بروکراسی اداری خواهد شد.»

با توجه به این اظهارات، می‌توان گفت اجرای این طرح در کنار آن که وحدت و یکپارچگی را برای جامعه هنری به ارمغان می‌آورد، با بهبود روند پیگیری و رسیدگی به مطالبات آنان، زمینه مناسبی را نیز برای حمایت و پشتیبانی از اهالی هنر ایجاد می‌کند و از این راه می‌تواند در ارتقا جایگاه و شان هنرمندان این مرز و بوم تاثیرگذار باشد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 4 =