۴ آبان ۱۳۹۸،‏ ۱۵:۲۹
کد خبرنگار: 1371
کد خبر: 83531277
۰ نفر

برچسب‌ها

موقوفه‌های اردستان تعیین تکلیف می‌شوند

کاشان- ایرنا- رییس اداره اوقاف و امور خیریه اردستان گفت: تعدادی از بهره‌برداران موقوفه‌های موجود در این شهرستان، حق وقف را به خوبی ادا نمی‌کنند که پیگیر برطرف شدن این مشکل هستیم.

علی مبشری شنبه به مناسبت روز وقف در گفت‌وگو با خبرنگاران اردستان اظهار داشت: تعداد ۴۹۶ رقبه انتفاعی و یک‌هزار و ۲۱۱ رقبه منفعتی و متصرفی در این شهرستان وجود دارد اما بیشتر افراد و بهره‌برداران این عرصه‌های وقفی، به درستی حق وقف را پرداخت نمی‌کنند. 

وی با اشاره به پیگیری موضوع افزود: اگر شخصی هم خود را با عنوان متولی موقوفه به دستگاهی معرفی کرد، نباید بپذیرند زیرا ملاک تولیت، اداره اوقاف یا حکم قضائی است.

رییس اداره اوقاف و امور خیریه اردستان با اعلام آمادگی برای استفاده عمومی از عرصه‌های وقفی حوزه شهری بیان کرد: می‌توان در صورت نیاز دستگاه‌های خدماتی، فرهنگی و آموزشی عرصه‌هایی را به روش استیجاری در اختیار آنها قرار دهیم.

وی در ادامه به ثبت چهار وقف جدید در سال‌جاری اشاره کرد و از مردم اردستان خواست تا از این صدقه جاری استفاده کرده و در صورت داشتن توانایی مالی بخشی از اموال خود را وقف کنند.

مبشری یادآور شد: تاکنون ۵۴۷ فقره سند مالکیت برای موقوفه‌ها و برای ۱۲۷ رقبه سند تک برگی گرفته شده است.

وی اضافه کرد: امسال در کنار صدور تعداد ۱۰ فقره سند برای بقعه‌های متبرکه اردستان، ۲۰ فقره سند دفترچه‌ای به تک برگی تبدیل شد و ۶۰ پرونده صدور سند مالکیت برای موقوفه‌ها نیز در حال پیگیری است.

رییس اداره اوقاف و امور خیریه اردستان روضه‌خوانی، پرداخت هزینه درمان بیماران، تسهیل ازدواج و اشتغال جوانان، اطعام نیازمندان، ترویج سیره اهل بیت (ع) و علوم قرآنی، ترک اعتیاد، دانش‌آموزان، طلاب و سالمندان، بی‌سرپرستان، ساخت مسجد، مصحف شریف قرآن و تامین هزینه زائران را از جمله نیت‌های واقفان نیک اندیش عنوان کرد.

شهرستان ۴۲ هزار نفری اردستان با برخورداری از ۶۴  امامزاده، ۹۸۳ بقعه متبرکه و رقبه، ۳۲۱ موقوفه، ۳۰۸ مسجد و حسینیه در فاصله نزدیک به ۱۱۸ کیلومتری شمال‌شرقی اصفهان واقع است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 2 =