۴ آبان ۱۳۹۸، ۱۱:۳۸
کد خبرنگار: 2330
کد خبر: 83531145
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

۴ عضو ناتو فرماندهی نیروی ویژه منطقه‌ای تشکیل دادند

تهران - ایرنا - سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) اعلام کرد، وزیران دفاع کرواسی، مجارستان، اسلوواکی و اسلوونی با امضای یادداشت تفاهمی، فرماندهی بخش عملیات ویژه منطقه‌ای (آر - اس او سی سی - R-SOCC) را با رهبری مجارستان تشکیل دادند.

بر اساس بیانیه ای که تارنمای ناتو روز گذشته(جمعه) منتشر کرد، فرماندهی ناتو توانایی این چهار کشور را برای اعزام موثر نیروهای ویژه افزایش خواهد داد.

این فرماندهی قرار است تا ژانویه سال ۲۰۲۱ (بهمن ۹۹) به توان عملیاتی اولیه خود دست یابد و انتظار می رود تا دسامبر ۲۰۲۴ (دی ۱۴۰۳) به طور کامل وارد مرحله عملیاتی شود.

فرماندهی بخش عملیات ویژه به هر یک از کشورهای عضو اجازه خواهد داد تا از کمک های خود به طور جداگانه استفاده کند و در عین حال به محض فعال شدن اعزام نیرو، از ساختارهای ادغام یافته فرماندهی بخش عملیات ویژه منطقه ای بهره مند شود.

«میرسئا گئوآنا» (Mircea Geoana) معاون دبیر کل ناتو در مراسم امضای یادداشت تفاهم، بر اهمیت این طرح تاکید کرد و گفت: با توجه به اینکه نیروهای عملیات ویژه یک ابزار بسیار انعطاف پذیر و چند منظوره در درگیری های مدرن است، امضای این یادداشت تفاهم، گامی مهم به سمت تقویت نیروهای ویژه در منطقه و افزایش همکاری بین کشورهای ائتلافی است.

گسترش نفوذ ناتو به شرق اروپا

خبرگزاری روسی اسپوتنیک نیز در گزارشی نوشت: ساختار جدید در حالی تشکیل شده که ناتو حضور نظامی خود را در اروپا و به ویژه شرق اروپا افزایش داده است.

این طرح به دنبال ناآرامی ها در اوکراین در سال ۲۰۱۴ آغاز شد و ناتو در توجیه این اقدام به دخالت ادعایی روسیه در این درگیری ها اشاره کرد.

به نوشته اسپوتنیک، مسکو بارها این اتهام ها را رد و تقویت نظامی ناتو در نزدیکی مرزهای روسیه را اقدامی تحریک آمیز توصیف کرده است.

۱۰۷۱

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha