۴ آبان ۱۳۹۸،‏ ۱۲:۵۰
کد خبرنگار: 1347
کد خبر: 83531031
۰ نفر

برچسب‌ها

تولید سیب در شاهین‌دژ ۳۰ درصد کاهش یافت

مهاباد- ایرنا- مدیر جهاد کشاورزی شاهین‌دژ گفت: امسال ۳۲ هزار تن سیب درختی از باغ‌های این شهرستان برداشت شده که نسبت به سال گذشته ۳۰ درصد کاهش یافته است.

سعید خدایی روز شنبه در گفت گو با خبرنگار ایرنا افزود: امسال به دلیل شرایط جوی بیش از ۳۵ درصد باغ‌های سیب این شهرستان دچار سرمازدگی شد که همین امر کاهش تولید این محصول را به دنبال داشت.

وی ادامه داد: ۲ هزار و ۵۶۸ هکتار باغ سیب در شاهین‌دژ وجود دارد که امسال به طور میانگین ۱۳ تُن محصول از هر هکتار آن برداشت شده است.

وی اظهار داشت: از این مقدار هشت هزار تن سیب درجه یک، هشت هزار تن درجه ۲، افزون بر ۹ هزار تن سیب درجه ۳ و مابقی سیب زیردرختی است.

مدیر جهاد کشاورزی شاهین‌دژ اضافه کرد: سیب تولیدی در این شهرستان در ۲ نوع «رد» و «گلدن» است که بخش بیشتر آن روانه بازار مصرف می‌شود و به صورت تازه‌خوری مورد استفاده قرار می‌گیرد و بخشی نیز به سردخانه انتقال پیدا می‌کند.

«خدایی»، همچنین با اشاره به اینکه بیشتر باغداران سیب را به صورت سنتی و با کمترین استفاده از کود و سموم شیمیایی تولید می‌کنند، افزود: در سال‌های اخیر جهاد کشاورزی توسعه و کشت باغ‌های سیب متراکم و پاکوتاه را در بین باغداران منطقه در دستور کار خود قرار داده که این کار موجب افزایش محصول و بهره‌وری بیشتر باغ‌های سیب خواهد شد.

از مجموع ۱۱۲ هزار هکتار باغ‌های آذربایجان‌غربی حدود ۶۰ هزار هکتار به سیب اختصاص یافته و امسال باغداران استان به طور میانگین توانستند از هر هکتار ۱۹ تُن محصول برداشت کنند که با این آمار، ظرفیتی مطلوب برای تولید و صادرات در این بخش وجود دارد.

شاهین‌دژ در مجموع دارای ۹۰ هزار هکتار زمین زراعی و باغی است که از این مقدار ۲۵ هزار هکتار به صورت آبی و مابقی هم به صورت دیم کشت می‌شود.

این شهرستان در جنوب آذربایجان‌غربی و ۲۲۵ کیلومتری مرکز استان قرار دارد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 10 =

سرخط اخبار استان‌ها